szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Annak ellenére, hogy csak hétfőn 84-et használtak el, makacsul tartja magát az az elképzelés, hogy Moszkva egyre szűkösebben áll rakétákból.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Egyértelmű, hogy fogytán van az oroszok rakétakészlete – vélekedett Michael Clarke biztonságpolitikai szakértő a Sky News-nak. Ezt a meglátását az elemző arra alapozza, hogy több esetben is improvizálni kényszerültek az oroszok a rakétahasználatot illetően. „Láttunk épületekbe csapódó rakétákat, amelyek féltonnás robbanófejjel ellátott hajók, illetve repülőgép-hordozók ellen használatos rakéták voltak. Láttunk légvédelemre szánt föld-levegő rakétákat, amelyekkel földi célpontokra lövöldöztek. És az oroszoknak úgy tűnik, hogy a Kalibr típusú, hajóról indítható robotrepülőgépükből sincs túl sok – amiből tegnap is felhasználtak párat” – mondta Clarke. A szakértő szerint ez azért van, mert a szankciók miatt egyre nehezebben jutnak olyan alkatrészekhez, amelyeket rakéták előállítására fordíthatnának.

Abban több szakértő is egyetért, hogy az oroszok egyre inkább importra szorulnak a fegyverzetük bővítése érdekében (ezt szolgálja az Iránnal tető alá hozott drónüzlet is), ám Moszkvának nincs túl sok külföldi szövetségese, még az olyan, hagyományosan orosz szövetséges országok, mint a volt szovjet tagállam Kazahsztán is óvatos távolságtartással viszonyulnak hozzá az ukrajnai háború kitörése óta.

Clarke professzor szerint az orosz–ukrán háborúval visszatért Európába az ipari szintű hadviselés, és bárki is kerekedjen felül ebben a küzdelemben, elmondhatja majd magáról, hogy képes ipari szinten mozgósítani. Ha az oroszok győznek, akkor ők lesznek azok, ha pedig Ukrajna, akkor a Nyugat.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

14 halottja és 94 sebesültje van az orosz rakétatámadásoknak, 40 000 embert telepítenének ki Herszonból az oroszok - háborús híreink

Zelenszkij azt ígéri, hogy még fájdalmasabbá teszik a csatateret az oroszok számára, a megszállt dél-ukrajnai régióból a Krímbe és Oroszországba vinnék az embereket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!