szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A külgazdasági és külügyminiszter szerint akik kifogásolják, hogy az orosz fővárosba megy, „azok nem akarják, hogy béke legyen”.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Én azért fogok elmenni a héten Moszkvába az Orosz Energiahétre, hogy egyrészt ott is a béke fontosságáról beszéljek, hogy elmondjam, hogy mi, magyarok a békében, a mielőbbi békében vagyunk érdekeltek, és amiatt megyek el, hogy Magyarországon ne legyenek energiaellátási problémák” – jelentette ki Szijjártó Péter a szlovén gazdaságfejlesztési és technológiai miniszterrel, Matjaz Hannal közös keddi sajtótájékoztatóján.

A külgazdasági és külügyminiszter azt mondta, azért is megy, hogy tárgyaljon a Gazprommal, a Roszatommal és „az orosz energetikáért felelős kormányzati tisztségviselőkkel azért, hogy Magyarország energiaellátása ne csak télen, hanem az azt követő hónapokban is rendben legyen”.

Szijjártó azért szurkálódott is egy kicsit: „Azok, akik emiatt bírálnak, azok nem akarják, hogy béke legyen, és azok, akik emiatt bírálnak, azokat nem érdekli az, hogy a magyar embereknek lesz-e energiaellátás, vagy sem”.

A sajtótájékoztatón a miniszter azonban szinte csak a már bejáratott, megszokott kommunikációs paneleket puffogtatta: „Magyarországnak ebben a kontinentális recesszióval fenyegető helyzetben nem lehet más a célja, mint hogy kimaradjon ebből a recesszióból és egyfajta lokális kivételt képezzen” – mondta.

Magyarország a háború kirobbanása óta az uniós országok közül egyedülálló módon nem kezdte el felszámolni gazdasági kapcsolatait Oroszországgal, sőt a magyar és az orosz kormány között annak ellenére, hogy Oroszország februárban lerohanta Ukrajnát, kifejezetten szívélyes a viszony. Erről itt írtunk bővebben:

Így használja Magyarországot az orosz propaganda

Hiába van kiváló - sokak szerint gyanúsan túl jó - kapcsolat Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor között, amikor nagyon kell, az orosz propaganda Magyarországot is beáldozza külpolitikai céljai elérése érdekében. Úgy néz ki, most megint nagyon kell.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!