szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán elnök szerint jelentős diplomáciai eredmény, hogy az oroszok mégsem zárják el az ukrán gabonaexport útját.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „jelentős diplomáciai eredményként” üdvözölte Ukrajna és „az egész világ” számára, hogy Oroszország – néhány nappal azután, hogy a Kreml a kilépéssel fenyegetőzött – ismét csatlakozott az ENSZ által támogatott gabonaexport-megállapodáshoz – írja a Guardian.

„A gabonaexportra vonatkozó kezdeményezés végrehajtása folytatódik” – mondta Zelenszkij szerda esti beszédében.

Moszkva korábban bejelentette, hogy felfüggeszti a megállapodást, amely lehetővé tette a gabonakivitelt Ukrajnából a Fekete-tengeren keresztül, miután dróntámadás érte hadihajóit a szevasztopoli kikötőben. Az orosz védelmi minisztérium azonban most azt közölte, hogy „elegendő” garanciát kapott Kijevtől arra, hogy az ukránok nem fogják támadások végrehajtására használni a tengeri folyosót.

„Biztosítékokat és garanciákat kértünk az ukrán féltől, hogy semmi hasonló nem fog még egyszer előfordulni, a humanitárius folyosókat nem fogják katonai célokra használni” – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán a koordinációs tanácsával tartott videoértekezleten.

Zelenszkij azonban arról beszélt, hogy a Kreml garanciákra való felszólítása „az orosz agresszió kudarcát” mutatja, megjegyezve: „Az orosz zsarolás nem vezetett sehová”.

Korábban írtunk arról, hogy a világ szegényebb régióinak élelmezése szempontjából kulcsfontosságú az ukrán gabonaexport fenntartása, de csodaszernek nem nevezhető, így az egyre súlyosbodó globális élelmezési válságot sem tudja egymagában megoldani.

Csoda, de nem csodaszer, hogy újraindult a Fekete-tengeren az ukrán gabonaexport

A világ élelmezése nagyban függ Ukrajnától, a legsebezhetőbb országok közül többen tőlük vásárolják a szemesterményt, de az ukrán búza nagyon fontos része az ENSZ-segélyszállítmányoknak is. A háború miatt a silókban ragadt gabona kilapátolása egyelőre nagyon lassan megy, de valahova el kéne rakni a frissen betakarított terményt is, ami az invázió miatt messze nem lesz annyi, mint lehetne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!