szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az oroszok ezt azért kérik, mert nem rúgták fel az ukránokkal kötött gabonaegyezményt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Oroszország azt szeretné, ha a Nyugat enyhítené a Rosszelhozbank állami mezőgazdasági hitelezőre vonatkozó korlátozásokat, megkönnyítve ezzel az orosz gabonaexportot – állítja négy forrás is a Reutersnek. A források elmondták, hogy Moszkva az Ukrajnával kötött gabonaegyezmény meghosszabbításáról szóló tárgyalások során hozakodott elő a kéréssel.

Oroszország október végén felfüggesztette részvételét a Fekete-tengeren létesített biztonságos gabonafolyosóban, de ezt négy nap múlva visszavonta, amivel enyhítette az ukrán gabonaexport további fennakadásaitól való félelmeket.

A négy forrás, akik a téma érzékenysége miatt nem kívánták magukat megnevezni, arról beszéltek, hogy az oroszok azt kérték a Nyugattól, hogy a szankciók ellenére engedélyezzék az állami hitelező Rosszelhozbanknak, hogy helyreállítsa kapcsolatait a nyugati közvetítő pénzintézetekkel.

Ez lehetővé tenné, hogy a bank, amely eddig nem játszott jelentős szerepet a nemzetközi gabonakereskedelemben, feldolgozza az orosz gabonával és más élelmiszerekkel kapcsolatos kifizetéseket – tette hozzá két forrás. A legutóbbi szankciók előtt az ilyen kifizetéseket nemzetközi bankok és más orosz bankok svájci leányvállalatai bonyolították le.

A források nem közölték, hogy Oroszország milyen választ kapott a kérésére, ha kapott egyáltalán.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Akár csapda is lehet az oroszok herszoni visszavonulása - a háború pénteki hírei

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség nyomát sem találta nukleáris fenyegetésnek Ukrajnában, nagyon alacsony a morál az orosz seregben. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok február óta tartanak, az orosz erők több ezer civil életének vetettek véget. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!