szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Sziget sosem volt igazán olcsó móka, most viszont egy EU-rekorder drágulással a háta mögött indul a fesztivál. Vajon nagyobb volt az ugrás, mint a boltban? És mit tegyünk, ha nem szeretnénk egy fél minimálbért otthagyni?

Sziget Fesztivál 2023
Magyarország legversenyképesebb turisztikai terméke 1993 óta van velünk, de nem látszik rajta. Az ország legnagyobb falunapja idén is hozza a kötelezőt, és még egy kicsit. Cikksorozatunkban a Sziget Fesztivál legfontosabb eseményeit követjük.
Friss cikkek a témában

Nem kerülte el az infláció a Szigetet sem, nincs olyan ár, ami nem emelkedett volna a tavalyihoz képest. A fesztivál persze soha nem számított a legolcsóbb szórakozások közé, könnyű azt mondani, hogy a nyugat-európai pénztárcákhoz mérik – vicces módon, ha minimálisan is, de jobban jár az, aki euróval fizet, hiszen a 400 forintos árfolyam, amelyen számolnak a büfések, valamivel az aktuális piaci ár fölött mozog. Ha mondjuk valaki 2000 forintért vásárolna, az öt euró lesz, forintra visszaszámolva, középárfolyamon viszont 1950 forint lesz. Jó, tény, nem ebből fognak meggazdagodni a holland fiatalok.

Kriza Márton

Számolgatás helyett nézzük inkább, milyen árakkal várnak a kitelepülő büfések. Kezdjük a repohárral, amit nehezen fogunk megspórolni: egy félliteres korsó 800 forint, ennek viszont a felét kaphatjuk meg, ha visszaváltanánk. Egy korsó sört legolcsóbban 1690-ért csapolnak bele, a csapon – hasonlóan az előző évekhez – most is Dreher Gold van, a két alternatíva ezúttal a Dreher meggyes söre és egy cseh cider, a Frisco. Persze ne foglalkozzunk ilyen ismeretlen dolgokkal, koncentráljunk csak a sörre: az alapcsomag tehát egy repohárral és egy korsó sörrel 2490 forintból jön ki. Tavaly ehhez képest 600 volt a nagy repohár és 1290 a sör – az egyik harmadával, de a másik is több mint 30 százalékkal drágult.

Akármennyire is fáj, ez nagyjából megfelel annak, amennyivel a boltban drágult az ital: a júliusi KSH-adatok szerint 29,3 százalék volt az éves infláció.

Kriza Márton

Ez van.

De nézzük tovább, mennyiből is jöhet ki a buli. A dobozos Dreher 1390-ről 1890 forintra drágult, a kézműves (Cecei) dobozos 1290 helyett 1690 forintból jön ki.

Az ásványvizek legtöbbje 990 forintba kerül, tavaly 850 volt még, a szénsavas üdítőkért tavaly még 890-et kellett adni, most 1190 forintba kerülnek. A borból egy decit tavaly 690-ért mértek, most 790 forint – ezek a drágulások is nagyjából megfelelnek a KSH boltban mért inflációs értékeinek.

Kriza Márton
És persze megint csak nagyjából annyival drágultak az égetett szeszes italok is, ezekből 4 cent 2290-2590 forintért kapható. A gin-tonic 3390-4990 forint attól függően, mennyi gin van benne – a korszellemnek megfelelőn létezik belőle alkoholmentes ginnel készült verzió is, ugyanennyiért. Ez a drágább koktélok között van, a klasszikus long drinkek – megint csak a bennük levő tömény mennyiségétől függően – 2990-4990-be kerülnek, persze a feketeöveseknek szánt Long Island ice tea már 6590. (A sima jegestea meg 1250.) Négy shotot viszont 8900-ért meg lehet szerezni.

Ha pedig már úgy érezzük, ideje enni valamit, akkor gyorsan nézzünk rá a bankszámlánkra. A legolcsóbb opció talán a pizza, amelyből egy szelet 2490 forintba kerül – negyedével többe, mint tavaly. A megnövekvő költségek egyik jele lehet az, amilyen igényesen a pizzások átírták áraikat – hiába, drága a festék is.

Kriza Márton
Egy grillszendvicset már 4500-ért találunk, menüben mindjárt 6000-et kérnek érte. Egy másik helyen öt csirkefalatot kínálnak ötezerért, persze ha dupla adagot kérünk, jobban jövünk ki, hiszen így hétezret kell kiperkálni. Mi a legjobban a legtöbb gyorsbüfében mellékesen odavágott hagymakarika árán döbbentünk meg: ebből öt darabot vehetünk négyezerért, tízet meg hatezerért.

Jó, tudjuk, nagyot drágult a hagyma, pár napja már nem árstopos a liszt, a tojás meg az olaj sem, de akkor is…

Ha ázsiaira vágyunk, egy adag tavaszi tekercset 2490 forintért, egy tésztát 3800-ért tudunk venni, ha hamburgerre, már ötezer felé indulnak az árak. A Tuning Burger Classic Burgere a városi, 2900-as ár helyett a Szigeten 5500 forintba kerül, a hely emblematikus étele, a Leicester Burger viszont csak tíz százalékkal drágább a fesztiválon, 5400 helyett 6000 forintba kerül. A gírosz 4000-től indul, a kávé alsó hangon 1050.

Schvéger Domonkos

És ha ennyi ivás és zsíros étel után valami egészségesre vágyunk, a Szigeten persze azt is megtaláljuk: a vitaminbombaként divatba jött shotokat 1600 forintért lehet kapni, mikrozöldségeket kétezerért (nem világos, miért enne valaki magában mikrozöldséget, sörhöz se passzol igazán, de szeretjük azért). Egy igazán hard buli utánra pedig van az egyik büfé választékában hangover mix is: a másnaposoknak szánt kombóba zöld smoothie került fürjtojással és búzafűvel – 4000 forintért. A koncentrált egészségnél talán jobban járunk egy salátával, ezt 3600 forintért szerezhetjük be.

Kriza Márton
A Szigetre persze az idén is kitelepült az Aldi, ahol – a fix áras italokat leszámítva – bolti árakon lehet akár ételeket is vásárolni. Ezeknek a drágulása sokkolja csak a nyugat-európai fiatalokat, mi magyarok már hozzászoktunk az EU-rekorder inflációhoz. Jó eséllyel azért így is csábító lesz számukra is a bolt, és megint bebizonyosodik az a némileg kifordított alapigazság, hogy a pénz idő: az jut hozzá a viszonylag olcsó ételekhez, aki hajlandó kiállni a sort az üzlet, majd utána a grillpult előtt.

És persze marad a kirándulni vágyóknak a szomszédos hipermarket, az Auchanban is be lehet vásárolni, ki kell ábrándítanunk azonban azokat, akik úgy gondolták, az esti bulik közötti időt majd főzőcskézéssel fogják kitölteni a városban beszerzett élelmiszerekből. A Sziget házirendje ugyanis szigorúan tiltja elektromos és gáztűzhely, gázfőző vagy vízforraló használatát is, a nagybevásárlás esélyeit pedig tovább rontja, hogy hűtőszekrényt se lehet betolni a sátor ponyvája alá.

Kriza Márton
Így is jobban járhat persze az, aki a városban eszik-iszik, de azt is érdemes észben tartani, hogy ha nem is nagy mennyiségben, de a Szigetre is be lehet vinni ételt (például pár szendvicset) vagy nem alkoholos italt. Ha pedig valaki még a decinként 200 forintért adott szódára – vagy a repohárra – is sajnálja a pénzt, viheti a kulacsát és kereshet csapokat, ahol ivóvízhez jut. Sor itt is lesz, de ki bánja, ha közben Billie Eilish énekel!
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!