szerző:
Tetszett a cikk?

Titkos szuperköltségvetést lengetett be a magyar miniszterelnök; sorra dőltek a hőségrekordok és ezt az egész gazdaságunk megszenvedi; egyre inkább azt számolgatják, mi történhet, ha Donald Trump visszatérne az USA élére. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.

Mintha elfelejtette volna a magyar kormány, hogy a szomszéd országban zajlik egy háború – vetették Varga Mihály szemére az EU tagállamainak külügyminiszterei, amikor a magyar elnökség első pénzügyminiszteri ülését vezette. Szintén kellemetlen lehetett Vargának, amikor az ő feladata lett bejelenteni: az Ecofin támogatja, hogy az évek óta elszállt hiány miatt az EU indítson túlzottdeficit-eljárást Magyarország és hat másik állam ellen.

Varga Mihály pénzügyminiszter beszédet mond az Európai Unió Tanácsa soros magyar elnökségének alkalmából kiállított installációk bemutatóján Brüsszelben 2024. július 16-án.
MTI/Bodnár Boglárka

Az ötödik Orbán-kormány megszorításai arra elegendőek, hogy a 4,5 százalékos hiánycélt elérjük, ha minden jól megy, az meg már más kérdés, hogy törvényben leírva még mindig csak 2,9 százalék a cél, ezt valójában már rég elengedték.

A kérdés inkább az, hogy 2025-re és 2026-ra mit találnak ki, hogy onnan csökkentsék a hiányt, főleg úgy, hogy lassan feldereng a távolban a 2026-os választás is. Izgulni azért leginkább nem az uniós eljárás miatt kell, hanem azért, hogy a hitelminősítők elegendőnek találják a magyar lépéseket.

— voting control —

Sok baj van a magyar gazdasággal, de az így is meglepő volt, hogy Orbán Viktor a szokásos pénteki rádióbeszédében mi mindenről kezdett el beszélni a pénzügyek kapcsán. Egyrészt azt mondta: van a fiókjában egy szuperköltségvetés, amit elő lehetne venni, ha hirtelen béke volna, és megdupláznák vele az idei növekedést. Ez mindennek ellentmond, amit eddig a kormány számolt, szóval nagyon komolyan azért ne vegyünk, inkább az a kérdés, miért jut eszébe egy miniszterelnöknek olyat mondani, amiről tudja, hogy minimálisan sem tartható.

MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

De azt is bejelentette: adómentes lesz a borravaló. Miután percek alatt kiderült, hogy valójában az esetek nagy részében most is az, a Nemzetgazdasági Minisztérium lépett közbe és kiadott egy közleményt arról, hogy a gyakorlatban nem érvényesül most ez az adómentesség. Méghozzá azért nem, mert a vendégek egyre nagyobb része kártyával fizet.

— voting control —

Iszonyatosan meleg volt. Egy dolog az, hogy a hőségrekordok sorra dőltek, ennél is nagyobb baj az, hogy ennyire hosszan elhúzódó extrém forróság még soha nem volt Magyarországon. Ez pedig a gazdaságban is megérződik, és nem csak az áramfogyasztási rekordokon látszik. Sőt, nem csak a debreceni gyerekklinikán lehet érezni, ahova a szülők visznek ventilátort – az egész magyar egészségügyben kódolva volt a vészhelyzet.

Ventillátorok a Józsefvárosi piacon
Lakos Gábor

Az üzemanyag-ellátást is veszélyeztette a forróság. Magyarországon a Mol finomítója kitart, a lengyel Orlennél rezgett a léc. Az olajfinomítók többségét Európában és Észak-Amerikában egyszerűen nem ilyen forróságra tervezték. Rossz ez a logisztikában is, hiszen a kamionokban is felforrósodik minden – és a legnagyobb veszély még csak nem is a tejtermékekre leselkedik ott.

Aztán ott a mezőgazdaság: a kukoricatermesztők, akik két hete még rekordhozamot várhattak, most összeomlástól félnek, de a búza legalább rendben van. És könnyen lehet, hogy a 2025-ös termésen is látszani fog a mostani hőség, hiszen a növények energiája arra megy el, hogy életben tartsák magukat, nem a virágrügyek növesztésére.

— voting control —

A hét képe: a debreceni repülőtér megrepedt futópályájának javítása

A MÁV pedig kiadta a statisztikáját: a hőségriadó első tíz napjában napi átlagban ezer vonat késett. Ennél is sokkal idegesítőbb az, amikor nem InterCity-minőségű kocsiba adnak el IC-jegyet, vagy ha hasznavehetetlen a klíma. Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, mit tehet az utas, hogy minél nagyobb eséllyel olyan kocsiba vegyen jegyet, amit rendesen lehűtenek, és hogy menet közben minél több információja legyen.

Pénteken aztán megborult a repülés is, méghozzá világszerte. Ezúttal nem a hőség volt a hibás, hanem egy kiberbiztonsági vállalat szoftverének hibás frissítése kékhalált okozott a Windows-alapú rendszereken. De bankok, biztosítók működését is akadályozta a hiba órákon át. A részvények is beleremegtek, és már megint megláthattuk, mennyire igaz az, hogy minden mindennel összefügg a világban, és egy hiba is jócskán tovagyűrűző károkat okozhat.

— voting control —

Egyre komolyabban elkezdte beárazni a világ azt a lehetőséget, hogy Donald Trump visszatér. Ezt figyeli a magyar kormány is, ami politikailag szinte mindent Trump győzelmére tett fel, de a szavakon túl egyáltalán nem biztos, hogy jól járnánk gazdaságilag.

Donald Trump a republikánusok jelöltállító nagygyűlésén beszél a wisconsini Milwaukee-ban 2024. július 19-én
AFP

A Goldman Sachs szerint Európát rosszul érintené a konzervatív jelölt sikere, vámháború sem lenne kizárt az USA és az EU között, és ha az Egyesült Államok leállítaná Ukrajna támogatását, akkor Európának kellene többet költenie erre, hacsak nem dobjuk oda Ukrajnát Putyinnak.

— voting control —

Donald Trumppal együtt emelkedett fel az 1980-as évek New Yorkjának üzleti világában az idén tavasszal elhunyt Ivan Boesky is, aki viszont nem a sikeres üzletemberek közé, hanem a világ legnagyobb csalóit bemutató sorozatunkba került be. Ő volt a Wall Street egyik legelső olyan kereskedője, akit bennfentes kereskedés miatt zártak börtönbe, és még a szabadulása után is egy életre eltiltották az értékpapír-kereskedelemtől.

Ivan Boesky
Youtube / Fame Biography

A csúcson, 1985-86-ban akkora sztár volt a befektetési piacon, hogy gyakran már attól nőni kezdett egy részvény értéke, ha ő befektetett egy vállalatba. Aztán kiderült, hogy nem ő volt ekkora zseni, hanem befektetési bankárok súgtak neki a készülő ügyletekről, mielőtt azokat nyilvánosságra hozták volna. Három évet töltött börtönben, majd élete hátralévő több, mint három évtizedét a nyilvánosságtól visszavonulva élte le.

— voting control —

216 milliárd forintnak megfelelő pénzt költöttek el India legnagyobb esküvőjére, Mumbaiban Ázsia leggazdagabb emberének fia és egy gyógyszeripari mágnás lánya házasodott össze egy hónapok óta tartó bulisorozat után. Az esküvőt megelőző évben azonban a családi vállalatokban Mukesh Ambani utódlása volt az indiai média figyelmének központjában.

Jagjot Singh Rubal festőművész portrékat fest Radhika Merchantról (balra) és vőlegényéről, Anant Ambaniról, a milliárdos Mukesh Ambani fiáról Amritsarban 2024. július 10-én, az esküvőjük előtt
AFP / Narinder Nanu

Az, hogy a kiskereskedelmi és finomítóipari konglomerátum igazgatótanácsában ő és két testvére is helyet kapott, a család harmadik generációjának munkába lépését, egyben India legjobban várt vállalati utódlását jelenti. Már csak azért is, mert a most saját nyugdíjba vonulását előkészítő Mukesh Ambani úgy került a cégcsoport élére apja halála után 2002-ben, hogy az öccsével addig veszekedett a vagyonelosztáson, amíg majdnem bedöntötték India energiabiztonságát. Most ilyentől nem kell félni.

— voting control —

Nyitóképünkön Orbán Viktor. Fotó: Rasid Necati Aslim / ANADOLU / Anadolu via AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!