szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A telekommunikáció és az egészségügyi szolgáltatások árai nagyot estek, ami jó hír, de nem várhatjuk, hogy ezután minden hónapban ez lesz. Az pedig majd ezután derül ki, hogy a vártnál kisebb drágulást a gazdaság általános gyengesége magyarázza-e.

Nőtt ugyan, de a várakozásoknál jelentősen kisebb, 3,2 százalékos volt az infláció októberben. Az elemzők szerint ez most pozitív meglepetés, de arra azért jó eséllyel számíthatunk, hogy a következő hónapokban ennél magasabb számokat látunk majd.

Virovácz Péter, az ING elemzője azt emelte ki: ugyan még mindig a szolgáltató szektor pörgeti legjobban az inflációt, az ottani árszint 0,9 százalékkal esett egyetlen hónap alatt, amire 1992 óta, amióta megvannak a most használt módszertan adatai, még egyszer sem volt példa. Leginkább amiatt esett lejjebb az ottani árszint, mert a telekommunikációs szolgáltatások ára közel 7 százalékkal csökkent egy hónap alatt, de a repülőjegyek és az egészségügyi szolgáltatások is olcsóbbak lettek. Az élelmiszerek inflációja viszont 4,5 százalékos, idén eddig a legnagyobb, messze az átlag fölötti.

Virovácz várakozása szerint a következő hónapokban a bázishatás mellett épp azért gyorsulhat az infláció, mert egy újabb hasonló áresésre nem számíthatunk sem a telekommunikációs szektorban, sem az egészségügyi szolgáltatásoknál.

Most úgy tűnik, hogy a magas szolgáltatásinfláció helyett egyre inkább az jelent kockázatot a következő hónapokban, hogy a forint gyengülése átgyűrűzik-e a fogyasztói árakba – kommentálta a számokat Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője. Szerinte még az élelmiszerek havi szinten 0,7 százalékos drágulása is jobb hír a vártnál. Az árnyalja a képet, hogy az elemzői várakozásoknál visszafogottabb árazás azt is jelezheti, hogy a gazdaság állapota általánosan gyenge, erről a következő hónapok adatai adhatnak további információkat – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!