Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 2024 harmadik negyedévben 3 százalék volt, míg az első három negyedévben 3,5 százalék jött össze.
A tavalyi első negyedéves száguldás után, amikor a GDP-arányos deficit 5,1 százalék volt, a második negyedév 2,3 százalékot hozott, míg a harmadik három hónapban sikerült pontosan a misztikus maastrichti elvárást hozni: a kormányzati szektor negyedéves hiánya 621 milliárd forint volt, ez a GDP 3,0 százaléka – derül ki a KSH friss adataiból. Az egyenleg 133 milliárd forinttal, 0,9 százalékponttal lett kedvezőbb az egy évvel korábbinál.
A 2024. július-szeptemberi időszakban a kormányzat bevételei 570 milliárd forinttal, 7,3 százalékkal nőttek, míg a kiadások 436 milliárd forinttal, 5,1 százalékkal emelkedtek.
Így a tavalyi első három negyedévében az előzetes adatok szerint 2110 milliárd forint, a GDP 3,5 százaléka volt a kormányzati szektor hiánya. A bevétel ugyanis 25 205 milliárd, a kiadás pedig 27 315 milliárd forint volt. Ez a deficit a 2023-asnál 814 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,8 százalékponttal kisebb.
Egy év alatt a bevételek 1865 milliárd forinttal, 8 százalékkal nőttek. A leginkább (+13,8 százalék) társadalombiztosítási hozzájárulások bevételei emelkedtek. A jövedelemadó-bevételek 15 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A termelésiadó-bevételek 6,3 százalékkal lettek magasabbak. Az egyéb bevételek viszont 2,4 százalékkal csökkentek.
Egy év leforgása alatt a kiadások 4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül a kifizetett munkavállalói jövedelem 15,3 százalékkal ugrott meg. A pénzbeli társadalmi juttatásoknál 10,9 százalékos volt a növekedés. A kamatkiadások 11 százalékkal (287 milliárd forinttal) nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás, a folyó termelőfelhasználás és a kormányzati szektor egyéb kiadásai csökkentek 10,3, 1,2, illetve 7,9 százalékkal 2023 azonos időszakától.
Az idei kérdés az, hogy mi történt a tavalyi utolsó negyedévben. Rossz hagyomány ugyanis a magyar költségvetésben az év végi erőteljes pénzszórás. Márpedig a 2024-es 4,5 százalékos GDP-arányos deficit elérése jelenleg az egyik legfontosabb feladat. Néhány nap múlva kiderülhet, hogy ez végül sikerült-e. A feladat nagyságát jelzi, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. december 19-án 615 milliárd forint, majd december 31-én további 462 milliárd forint értékű állampapírt vásárolt vissza a Magyar Nemzeti Banktól.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.
A kerti növényeinket károsító baktériumok és gombák esetében is igaz a mondás, sárkány ellen sárkányfű kell és nem permetszer.