szerző:
Tetszett a cikk?

Az elmúlt héten kész pánik tört ki a tojáshiány miatt az Egyesült Államokban, sok helyen üresek a polcok, de az éttermek, pékségek és reggelizők is bajban vannak. Eközben az árak hétről hétre történelmi csúcsot döntenek.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az elmúlt hetekben többször beszélt arról, hogy a tojás árának emelkedése jelenleg az egyik legaggasztóbb jelenség a magyar kiskereskedelemben. Sőt, a politikus még az árstopok reciklálását is kilátásba helyezte. Bár ez egyelőre nem történt meg, az jól látszik, a tojás jelentősen drágult az elmúlt időszakban: a KSH legfrissebb, januári adatai szerint csaknem 24 százalékkal drágult egy év alatt az élelmiszer, a HVG saját gyűjtése pedig azt mutatta: a legolcsóbb M-méretű tojásért 60 százalékkal kellett többet fizetni január végén, mint egy évvel korábban.

70 százalékkal drágább tej, 60 százalékkal drágább tojás és 16 százalékkal drágább hús – így szálltak el az árak egy év alatt a magyar boltokban

Januárban sem állt meg a drágulás a hazai üzletekben, és akármennyire szigorúan vonja össze a szemöldökét a kormány meg a GVH, a folyamat vélhetően folytatódhat. De emiatt tényleg a szakmai szervezeteket érdemes hibáztatni?

Mi magyarok azonban jobban hozzá vagyunk szokva az élelmiszerek drágulásához, mint az amerikaiak, ahol a tojás árának emelkedése nemzeti sokkot idézett elő. Igaz, a helyzet valóban nem rózsás: az amerikai boltok és vendéglátóhelyek nem jutnak tojáshoz, ugyanis súlyos ellátási problémákat okoz a madárinfluenza-járvány. A járvány 2022-es kitörése óta több mint 100 millió tojótyúk veszett oda, de csak tavaly 40 millióval lett kevesebb, ezért a tojáskészletek jelentősen csökkennek, az árak pedig az egekbe szöktek. A helyzet odáig fajult, hogy az elmúlt napokban több nagy kiskereskedelmi lánc is korlátozásokat vezetett be, megszabják, hogy egy vásárló egyszerre hány tojást vásárolhat.

A legtöbb kiskereskedelmi hálózat naponta vásárlóként 12 darab tojásra korlátozta a kiadható mennyiséget, így tett például az országosan több mint 600 üzlettel rendelkező Trader Joe’s is. A Walmart a 60 darabos kartondobozok vásárlását vásárlásonként kettőre korlátozza, míg a Costco és a Giant Eagle három karton tojásban szabott határt.

Persze sok esetben nincs is szükség limitálni a megvehető tojások számát, hiszen üresen állnak a polcok.

A bolti problémák mellett az éttermek, pékségek és reggelizők is bajban vannak. A múlt héten például a reggeli és késő esti étkezések ikonjának számító 2000 telephellyel rendelkező Waffle House étteremlánc 50 centes tojásfelárat vezetett be, hogy kompenzálja az ellátási nehézségeket.

A kínálat tavaly kezdődött drasztikus csökkenése az egekbe lökte a tojás árát, amely csak januárban 15 százalékkal lett magasabb, mint a megelőző hónapban – ilyen drágulás 10 éve nem történt. Az egy évvel korábbi árakat 55 százalékkal haladta meg, öt év alatt pedig közel háromszorosára nőtt a tojás ára. Ez az áremelkedés szerepet játszott abban is, hogy az Egyesült Államok összesített inflációs mutatója 2023 augusztusa óta a legnagyobb mértékben emelkedett.

A pánik azonban az elmúlt hetekben tört ki igazán, ami az árak hirtelen megugrásán is látható: egy tucat tojás ára országos átlagban 7,34 dollár (2800 forint) volt február 7-én, ami egy hét alatt 10 százalékos növekedést, és újabb történelmi csúcsot jelent.

Sütő Zoltán, a Tojásszövetség elnöke: Jobban meg kellene becsülni a hazai tojástermelést

Mindössze néhány forint a termelők haszna egy-egy darabon, a kereskedők mégis árharcba hajtják a piac szereplőit – véli Sütő Zoltán, a Tojásszövetség elnöke. Kevés az esély az összefogásra, az ukrán tojás pedig tovább nehezíti a szektor helyzetét.

A tojás árának emelkedése ezzel pedig még koránt sem állt meg, bár legalább lassabb emelkedése várható az év folyamán. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium szerint az év végéig akár további 20 százalékos áremelkedés is lehet.

„Az ellátási lánc kihívásai rövid távon további felfelé irányuló nyomást gyakorolhatnak az élelmiszerárakra” – mondta Andy Harig, a The Food Industry Association (Élelmiszeripari Szövetség) alelnöke a Bloombergnek. „A nyugati erdőtüzek, a középnyugati hideg időjárás és a jelenleg is tartó madárinfluenza-járvány hatásait érdemes szemmel tartani az elkövetkező hónapokban. Azt is látni kell, hogy az esetleges vámok hatással lesznek-e és hogyan befolyásolják az élelmiszerek és a háztartási cikkek árát.”

„Ha nincs madár, nincs tojás” – mondta Sharon Linsenbardt, a Las Vegas-i Barn Buddies Rescue and Sanctuary tulajdonosa a CBS News-nak. A madárinfluenza miatt elpusztult tojótyúkok millióit nem lehet könnyen és gyorsan pótolni, tette hozzá Linsenbard, aki az értékesítést családonként napi két tucat tojásra korlátozta.

David Anderson, a Texas A&M Egyetem agrárközgazdász professzora szerint a tojáskínálat valószínűleg mindaddig korlátozott marad, amíg a madárinfluenza tart. Az Egyesült Államoknak tehát meg kell fékeznie a madárinfluenzát.

Ez az első lépés, és ezután még néhány hónapba telik, mire szaporítani és pótolni lehet a tojóállományt” – mondta Bryan Spillane, a Bank of America vezető élelmiszer- és italelemzője a CBS MoneyWatch-nak. Várakozásai szerint még legalább három-hat hónapba telik, mire az árak mérséklődnek.

A Trump-kormányzat dolgozik egy terven a madárinfluenza problémájának kezelésére – mondta Kevin Hassett, a Fehér Ház Gazdasági Tanácsának igazgatója a CNN-nek. „Nagyon hamarosan mindenki látni fog egy tervet, hogy megfékezzük ezt a dolgot” – tette hozzá.

Egyes szakértők szerint az Egyesült Államok kormányának egyértelmű hibája, hogy ennyire elveszítette az uralmat a madárinfluenza felett, ami immár nemcsak a baromfitenyésztőket, de a tejtermelőket is erősen sújtja.

Mi az a madárinfluenza?

A madárinfluenza a betegség több típusára utal, amelyek általában madarakat fertőznek. A jelenleg az Egyesült Államokban problémát okozó vírus a H5N1.

Egyes madarak által hordozott influenzavírusok csak enyhe fertőzéseket okoznak, és alacsony patogenitású vírusoknak minősülnek. Ezzel szemben a H5N1 gyakran megöli a fertőzött madarakat, ezért magas patogenitású madárinfluenzának minősül. Ahol felüti a fejét a fertőzés, ott a madarakat elpusztítják és a farmokat fertőtlenítik. A madarak kereskedelmét a fertőzött területekről korlátozzák.

100 ezer tojást loptak el egy amerikai boltból

Az Egyesült Államokban a madárinfluenza miatt tojáshiány alakult ki, a termék ára kétharmadával nőtt tavaly.

Bonyolítja a helyzetet, hogy bár a madárinfluenza-vírusok elsősorban a madarakat támadják meg, más állatokra, köztük szarvasmarhákra és az emberekre is átterjedhetnek. A madárinfluenza-vírusokkal való emberi fertőzések ritkák, és jellemzően nem terjednek emberről emberre. Ez utóbbi azonban minden újabb fertőződéssel mind nagyobb eséllyel változhat.

Az embereknél elsősorban olyanoknál alakulhat ki fertőződés, akik közvetlen kapcsolatba kerültek fertőzött állatokkal vagy azok ürülékével. Ezért kötelező a megfelelő védőfelszerelés viselése a fertőzött állatokkal dolgozóknak. A hőkezelt tej és hús fogyasztása elpusztítja a kórokozókat és minimálisra csökkenti a fertőződés esélyét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!