szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

80 ezer autótulajdonosnak kell március 1-ig rendezni a kötelező biztosítás esedékes összegét, különben súlyos következményekkel kell számolniuk.

Az induló lakásbiztosítási kampány mellett érdemes még egy fontos dátumra figyelni: annak a közel nyolcvanezer gépjármű-tulajdonosnak, akik az év végi kampányban, január elsejével kötöttek új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást (kgfb), legkésőbb március 1-jén éjfélig kell rendezniük esedékes díjrészletüket – hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). A szigorú határidő az összegnek a biztosítóhoz való beérkezésére vonatkozik.

Annál is inkább indokolt a figyelem – teszi hozzá a szövetség –, mert idén ez a határidő hétvégére esik. „A díjfizetés elmulasztása két súlyos következménnyel is jár – figyelmeztet Besnyő Márton, a FBAMSZ gépjármű- és digitális szekciójának elnöke. „Egyrészt a késedelmes ügyfelek szerződéseit a biztosítóknak kötelező törölniük, így a mulasztó ügyfelek automatikusan biztosítási védelem nélkül maradnak. Másrészt a szerződés újrakötésekor nemcsak a türelmi időszakra vonatkozó biztosítási díjat kell megfizetni, hanem

a megszűnés és újrakötés közti időszakra vonatkozó, kiemelkedően magas fedezetlenségi díjat is.”

Idén a fedezetlenségi díj mértéke személyautóknál – teljesítménytől függően – naponta 850-1850 forint között alakul, teherautóknál pedig elérheti a napi 6640 forintot is. A biztosítást ugyanannál a biztosítónál kell megkötni, és a fedezetlenségi díj mellett – választási lehetőség nélkül – a teljes évre vonatkozó köteleződíjat is egyszerre kell befizetni – részletezi a szervezet.

Ráadásul a díjat késedelmesen fizető ügyfelek nem is hivatkozhatnak arra, hogy a díjfizetésről nem kaptak értesítést (csekket vagy számlát): a szabályozás értelmében a fizetési határidő számontartása egyértelműen az üzembentartó felelőssége.

Alain Le Bot / Photononstop / Photononstop via AFP

A magasabb díjaknál is sokkal súlyosabb következmény azonban, hogy ha az autós a fedezetlenség időszakában okoz kárt, nem számíthat a biztosító térítésére. Ilyen helyzetben

egy személyi sérülés esetén akár több tízmillió forint is lehet az a kártérítés,

amit a vétkes fél – anyagi helyzetétől függően – akár egész élete során kénytelen törleszteni – figyelmeztetnek az alkuszok.

Arra is felhívják a figyelmet, hogy az utolsó napokban már ne csekken vagy bankkártyával fizessenek a tulajdonosok. A Magyar Posta elvileg vállalja, hogy a sárga csekken történő befizetések két munkanap alatt jutnak el a biztosítónál vezetett számlára, de ezt is legfeljebb szerdáig (február 26-ig) meg kell tenni.

Az internetes bankkártyás fizetés átfutási ideje viszont akár több nap is lehet, „ezért aki biztosra megy, annak szerdát követően már ezt a módot sem érdemes választania” – írja közleményében a FBAMSZ. Az azonnali átutalás bevezetése óta ugyanakkor a banki átutalás még szombaton is megfelelő opció lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!