szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Alaposan megugrott a visszaélések száma, az egyetlen biztató adat, hogy az okozott kár értéke csökkent.

Tavaly október eleje és december vége között összesen több mint 8,2 milliárd forintos kárt okoztak csalók, amelyből közel 2,5 milliárd a bankkártyás, bő 5,7 milliárd forint pedig az elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódott – írta hétfőn a CIB Bank a Magyar Nemzeti Bank adataira hivatkozva.

A közlemény szerint némileg biztató, hogy éves összevetésben 2,4 százalékkal csökkent a különböző visszaélésekkel okozott kár értéke. Ugyan a közel 5400 sikeres visszaélés majdnem 44 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál, az okozott kár értéke itt 4,5 százalékkal csökkent – közölték. A bankkártyás forgalomhoz kapcsolódó csalásoknál viszont minden téren növekedést regisztrált az MNB 2023 utolsó negyedévéhez képest: a sikeres visszaélések száma 6,4, összértékük pedig 2,9 százalékkal nőtt egy év alatt.

Közel 6 milliárd forintot loptak el kiberbűnözők átutalásos csalással tavaly ősszel és télen

Sokkal kevesebb ilyen csalás történt az országban a negyedik negyedévben, mint a megelőzőben, de még így is sokkal több volt belőlük, mint két évvel ezelőtt.

A CIB Bank felmérése szerint a lakosság csaknem 60 százaléka érintett volt már internetes és/vagy bankok nevével visszaélő csalásban: ezen belül pedig viszonylag magas, 15 százalékos azoknak az aránya, akiket ténylegesen meg is károsítottak. A megkérdezettek válaszai alapján a leggyakrabban telefonon (44 százalék), sms-ben vagy e-mailben (42-42 százalék) keresik meg a csalók az embereket, de nem ritkák a próbálkozások az online piactereken, sőt hamis weboldallal is csaknem az érintettek negyede találkozott már. A mobilalkalmazáson keresztül zajló kísérletek jóval ritkábbak.

16 000 000 000 forint kárt okoztak a csalók Magyarországon az első negyedévben – de van egy jó hír is

Ugyan 2024 első negyedévében is nőtt a pénzügyi csalások száma – és az okozott kár értéke – hazánkban, bizakodásra ad okot, hogy a sikertelen visszaélések száma is nőtt.

Bártfai Gábor, a CIB Bank információbiztonsági vezetője azt mondta, az a legfontosabb, hogy vigyázzon mindenki a számláihoz, kártyáihoz tartozó egyedi azonosító adataira és semmilyen körülmények között ne adják azt oda senkinek semmilyen indokra hivatkozva. Nagyon fontos emellett, hogy az elektronikus vásárlási műveletek, átutalások során mindig alaposan ellenőrizzék, hogy milyen felületen, kinek és mekkora összeget utalnak vagy fizetnek.

„Alapvető szabály, hogy soha ne engedjünk másoknak hozzáférést a banki műveletekhez használt elektronikus eszközökhöz, és ne engedjük távoli elérést lehetővé tévő szoftverek telepítését sem. Továbbá használjuk a tranzakció értesítések szolgáltatást, valamint a tranzakciós limitek beállítását a saját szokásaink szerint. Amennyiben már megtörtént a baj, haladéktalanul értesítsék a számlavezető bankjukat és a rendőrséget. A kettő együttesen lehet hatékony” – mondta a szakértő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!