Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már a K&H-hoz is beadhatják az árfolyamgátra vonatkozó igényüket a nem közszolga lakáshitelesek – tudta meg az azenpenzem.hu. Az MNB várakozásaival ellentétben azonban az ügyfelek még nem rohamozták meg a bankokat.
Több feltétellel is korlátozza a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet az árfolyamgát lehetőségével élő, a közszférában dolgozók kamattámogatási lehetőségét.
A Nemzeti Eszközkezelő programjában érvényesíthető lakbér a lakóingatlan hitelfelvételkor megállapított forgalmi értékének 1,5 százaléka. Így egy 15 millió forint forgalmi értékű ingatlan esetében a lakbér havi 18 750, egy 10 millió forint forgalmi értékű ingatlannál pedig 12 500 forint lesz - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az árfolyamrögzítés új szabályairól szóló törvényt, amely szerint az árfolyamgátat azok igényelhetik, akik legfeljebb 20 millió forint értékben adósodtak el.
Megint áll a bál a bankok és a kormány között: a pénzintézetek azt akarják elérni, hogy nagyobb felárat számíthassanak fel az államilag támogatott lakáshitelekre. Ehhez a kormánynak változtatnia kellene a kamattámogatás szabályain. A változás az ügyfeleknek magasabb hitelkamatokat jelentene, de a bankok azzal érvelnek, hogy a jelenlegi feltételekkel nulla közeli vagy mínuszos a kamatnyereségük.
A kormány és a Magyar Bankszövetség a közelmúltban "megvitatta, illetve tisztázta" azokat a részletkérdéseket, amelyeket a december 15-i megállapodás nem rendezett - közölte a bankszövetség. A közlemény megerősíti, hogy 20 milliós hitelösszeg alatt lehet igénybe venni az árfolyamgátat, a bankok pedig három ütemben fogadják majd az érdeklődőket - először a közalkalmazottak kerülnek sorra áprilistól.
Hatalmas összegeket ad ajándékba az állam és a bankok azoknak a devizahiteleseknek, akik belépnek az új árfolyamvédelmi programba. Ennek ellenére az árfolyamrögzítés után a felhalmozódott tartozásba ugyanúgy belebukhat az adós, mint az árfolyamgát 1.0-ás verziójában. Nagyot kaszálhat viszont, aki képes lesz megtakarítani a könnyítést.
Eddig egyetlen kérelem sem jutott el a Nemzeti Eszközkezelő Zrt.-hez a bedőlt hitelesektől, és a bankok csak az elején tartanak a hitelesmentésnek. A kormányra is feladatok várnak: módosítani kell az eszközkezelőről szóló törvényt, és a forintosításhoz szükséges törvénymódosítások is hiányoznak.
Az önkormányzatok átvennék a Nemzeti Eszközkezelőtől a bérlakásokat; erről is egyeztettek a Megyei Jogú Városok Szövetsége kétnapos zártkörű ülésén Veszprémben - közölte szombaton Kósa Lajos, a szövetség elnöke.
Az eredeti tervek szerint csütörtökön kellett volna előállnia a Magyar Bankszövetségnek azzal a javaslatcsomaggal, mely az eddiginél sokkal szélesebb körben kínálna megoldásokat a devizahitel-probléma kezelésére. A lényeg a többes szám: nincs ugyanis egyetlen tuti, minden adós esetében egyaránt bevethető, rövid távú megoldás. Akad ellenben olyan példa, amely megmutatja, hogyan lehet hasonló gondokat a lehető legkisebb kárt okozva kezelni. Úgy tudjuk, a magyar bankvezérek mérlegelik azt is, amit Írországban alkalmazott az ottani jegybank.
Nem lesz könnyű az eszközkezelőhöz menekülniük a végrehajtás előtt álló adósoknak, egyéb ingóságaikat pedig akkor is elárverezhetik, ha a lakásuk megmenekül. Az adósmentés a családban élő, szociálisan rászoruló fiatalabbakat részesíti előnyben. A közmunkát jobb lesz nem visszautasítani. Viszont a kiválasztottak megkaphatják az elsétálási jogot. A lakást nehéz lesz visszavenni, és bérlőként az eszközkezelő szigorú feltételeket támaszt.
A bankok végtörlesztésből eredő vesztesége a nemzetgazdaság számára is hasonló mértékű veszteséggel jár, vagyis a GDP ennyivel fog csökkenni – hívja fel a figyelmet Szabó Károly közgazdász-szociológus, a Noba nevű, közösségi kölcsönöket szervező hálózat alapítója egy eddig egyáltalán nem mérlegelt aspektusra. A hvg.hu-nak felajánlott tanulmány rövidített és szerkesztett változatában először ezt a felvetést gondoljuk végig. A témát azonban nem eresztjük: a következő napokban több olyan javaslattal is előjövünk, melyek a nemzetgazdaságot kevésbé károsító módon kínálnak megoldást a devizahitel-problémára.
Nagyon nem tetszik a kedvezményes végtörlesztés az Európai Központi Banknak, az erről szóló törvény ugyanis a magyar bankokon túl negatívan hat az európai bankrendszerre, emellett rosszul érinti a magyar gazdaságot és a költségvetést is. A jelek szerint Matolcsy minisztériuma ismét nem európaian viselkedett, és sikerült jól felbosszantania az uniós intézmény döntéshozóit azzal, hogy semmibe vette a kötelező konzultáció szabályait.
A válság előtt lezajlott devizahitelezési boomnak köszönhetően ma Magyarország Európa egyik legkiszolgáltatottabb országa: bár a kormány a bankok hitelezési aktivitását kockáztató megoldásokkal próbál kitörni az adósságcsapdából, még mindig több mint egymillió ember retteg attól, hogy elveszíti lakását a svájcifrank-adóssága miatt. Pedig ezért az adósokat is nagy felelősség terheli: éveken keresztül a jövedelmi viszonyaiknál magasabb nívón éltek, a bankok pedig egymással versenyezve szórták közéjük a hiteleket. Megnéztük, ki a felelős az ötezer milliárdnyi devizahitel-állomány kialakulásáért.
Miközben a legátfogóbb adatokkal rendelkező Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete még nem publikálta a számokat, az azenpenzem.hu pénzügyi oldal közzétett néhány saját gyűjtésű adatot arról, hogy a bankoknál hányan éltek eddig a végtörlesztés lehetőségével.
Az adós 75. életévén túl is kitolhatják a bankok az árfolyamfixáláshoz megkötött hitelkeret-szerződés futamidejét, ha van olyan adóstársa, aki nem tölti be ezt az életkort a futamidő végéig.
Megfeledkeztek a jövő évi költségvetés dolgozói arról, hogy a Malévval várhatóan valamit kezdeni kell 2012-ben is: ha találnak rá befektetőt, akkor azért; ha üzemeltetni kell, akkor amiatt. Persze Magyarország ellen már így is eljárás folyik a Malévnak juttatott állami milliárdok miatt – de ettől még a Malév fekete dobozát meg kéne tudni találni a költségvetési sorok között.
Nem a külföldi devizahitelesek miatt kockázatosabb a végtörlesztésről szóló törvény kiterjesztése. Aki tehette, inkább hazájában, kedvezőbb feltételekkel vett fel hitelt magyarországi ingatlanvásárlásához.
A megyei intézményeket, beleértve a harminc megyei, valamint fővárosi tulajdonban lévő kórházat tokkal-vonóval átveszi az állam. A kormányhatározat leosztja a feladatokat. Van néhány, amit nem azonnalra kér Orbán - írja a Magyar Közlöny.
Szigorúbb feltételekkel és szűkebb körnek indította újra az Orbán-kormány az államilag támogatott, a korábbinál kevésbé gavalléros lakáshitelezési programját. Csak az élhet vele, akinek van munkája, nincs köztartozása, aki bajba jutott adóstól veszi meg a lakást, vagy éppen maga nem tudja a hitelét törleszteni. A kamattámogatás minden esetben legfeljebb öt évre jár és legalább komfortos lakásokra. A hvg.hu kisokosa Orbán otthonteremtési programjáról.