szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A járdák síkosságmentesítéséről az ingatlantulajdonosoknak kell...

A járdák síkosságmentesítéséről az ingatlantulajdonosoknak kell gondoskodniuk. Ha a pénzbüntetést el akarják kerülni, jövőre már oda kell figyelniük arra, hogy milyen anyaggal szórják fel a havas, jeges utakat. Az útsózás 2010-től ugyanis szabálysértésnek minősül, s akár 50 ezer forint pénzbírságot is kiszabhat a hatóság, legalábbis egy jövő szeptemberben hatályba lépő kormányrendelet ezt vetíti előre. 


Mindent károsít a só

A fás szárú növények védelméről szóló kormányrendelet arról is rendelkezik, hogy a járdákon, utakon nem lehet olyan anyaggal csúszásmentesítést végezni, ami kárt okoz a környezetben. (Egyelőre rejtély, miként bizonyítja majd a hatóság utólag, ki szórt sót az útra, mindenesetre a büntethetőség önmagában is visszatartó hatású lehet.) 

A só nemcsak a növényzetet károsítja, hanem szinte mindent, amit ér: utakat, hidakat, járműveket és épületeket. A maró hatásnak nemcsak a növényzet gyökérzete van kitéve, hanem a közművek, vezetékek is. Amint ugyanis enyhül az idő, a só a csapadékban feloldódva távolabbra is eljut.

Csúszik az út - mit tehetünk?

Mint arra az Ökoszolgálat is felhívja a figyelmet: a só számos anyaggal kiváltható. Használhatunk fahamut, kőzúzalékot, homokot, fűrészport, faforgácsot, sőt a zeolitos macskaalom is megfelel erre a célra.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. hulladékgyűjtő udvaraiban, valamint V. ker. Arany János 12. sz. alatti közönségszolgálati irodájában homok és útkáli szórósó is kapható, mely utóbbi kálcium- és magnéziumtartalmával táplálja a talajt, a sónál kisebb mennyiségben kell kijuttatni, és mínusz 25 Celsius-fokos hőmérsékletig a visszafagyást is megakadályozza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!