szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Ahhoz, hogy megfelelő minőségben készüljön el a munka, szakembereket kell fogadni, s minőségi anyagokat, eszközöket...

Ahhoz, hogy megfelelő minőségben készüljön el a munka, szakembereket kell fogadni, s minőségi anyagokat, eszközöket beépíteni, beszerelni. Ezeken ugyan megpróbálhatunk spórolni, gondolván, egy csaptelep bekötését a család egyik férfitagja is meg tudja oldani, vagy például inkább az olcsó kádat vesszük meg, hosszú távon azonban mindez visszaüthet.

Szakáruház és ne barkácsbolt

A tervezett munkák végzéséhez olyan szakembert válasszunk, aki megfelelő referenciával rendelkezik. Ajánlhatja őt egy ismerős, rokon, vagy akár egy szakáruház eladója, lényeg, hogy tudjuk róla, megbízható és jól dolgozik. A következő lépés az árajánlat kérése, amihez érdemes legalább két-három burkolót, vízszerelőt „versenyeztetni”. Bátran alkudhatunk is, a mai ár érzékeny világban ez teljesen bevett dolog.

Ha sikerült kiválasztanunk a szakembereket, kezdődhet az anyagok kiválasztása és megvásárlása. A nagy barkács áruházak helyett a szakáruházakat részesítsük előnyben, több okból is. Egyrészt a szakáruházban valóban szakemberek dolgoznak, akiknek véleményét, tanácsát ki lehet kérni vásárlás előtt, másrészt ott mindent egy helyen lehet megvásárolni.

Anyagok átlagára felújtásnál
(forrás: Ingatlanmenedzser-gyűjtés)

1.(csempe -25x40 cm/db)
olasz                       3500 forinttól
spanyol                  3000 forinttól
magyar                   2700 forinttól

2.dekorcsík (20-40 cm hosszú)
500-3000 forint/db

3.lemezkád               10-12 000 – 40 000 forint
4.akril kád                  35 000 -160 000 forint
5.zuhanykabin           40 000 forinttól
6.mosdó                     40 000 – 90 000 forint
Mosdó csaptelep      45 000 – 280 000 forint
Kád csaptelep           15 000 – 200 000 forint

Igaz ugyan, hogy a nagyobb áruházaknak vannak időszakos akcióik, ha azonban különböző helyekről szerezzük be a csempét, a padlólapot, a kádat, a mosdót, a sok rohangálással éppen a felújítás lényegét, annak örömét veszítjük el. Nem beszélve arról, hogy ha kiszámoljuk, mennyi benzinköltségbe és időbe kerül, amíg mindent sikerül beszereznünk, utólag rájöhetünk arra, az olcsóbbnak tűnő megoldás valójában nem volt az.

A szükséges anyagok

Mivel hazánkban nagyrészt kemény, illetve közepesen kemény az ivóvíz, a csempe kiválasztásánál lényeges szempont a takaríthatósága. A nagyon durva felületet nehéz tisztítani, ha pedig túlságosan csillogó, akkor minden vízcsepp meglátszik rajta. Miután a fürdőszobába kerül, nem érdemes fagyálló típust sem választani. Éppen ezért célszerű az egyszerű, jó minőségű változatnál maradni, amelynek négyzetméterára 3 ezer forint körül mozog.

Felújítás előtt és után
Kate Shepard via flickr

A falra kerülő burkolóanyag árát csökkenteni a dekorálással lehet. A csempe dekorcsík darabja ma már ezer forint, vagy afölött van, ezért inkább üveg- vagy fabetéttel díszítsük a falfelületet, esetleg a csempelapok színeivel tegyük változatossá. Ha pedig mindenképpen mintákat szeretnénk a falra, azt dekorcsík helyett az olcsóbb élvédőkkel oldjuk meg.

Munkadíjak és árak az átalakításnál
(forrás: Ingatlanmenedzser-gyűjtés)

Falbontás                       900 forinttól/négyzetméter
Csaptelep cseréje      4000 forinttól
Masszázskád             90 000 – 1 500 000 forint
Zuhanyfal                    30 000 – 380 000 forint
Tükrös fürd.szekrény  9000 – 90 000 forint

A padlóburkolat kiválasztásánál is a praktikumot és a minőséget részesítsük előnyben, a padlólapok harmonizáljanak a csempe színeivel. Ügyeljünk arra is, ha a csempefelület díszes, a padló legyen egyszerű. Nyugodtan bízzuk a burkolóra, hogy milyen segédanyagokra – ragasztókra, fugázókra – van szükség. A fuga színe az egyetlen, amit érdemes nekünk kiválasztanunk, a szakemberek ugyanis általában az egyhangú szürkét szerzik be.

Berendezési tárgyak

Mielőtt leburkoltatnánk a fürdőszobát, s belekerülne a mosdó és a fürdőkád, érdemes vízszerelővel átnézetni a falon belüli vízszerelvényeket, és ha szükséges, kicseréltetni az elemeket, csöveket. Ezzel újabb 15-20 évre bebiztosítjuk működésüket.

A fürdőszobába kerülő új csaptelep kiválasztásánál is a minőséget helyezzük előtérbe. Ismert gyártók közül válasszunk, hiszen ezek a cégek több éves garanciát adnak termékeikre, és az alkatrész-utánpótlásuk is biztosított. Az ilyen csaptelepek nem sokkal drágábbak, mint az ismeretlen, távol-keleti gyártók termékei, ugyanakkor nem fenyeget bennünket az a veszély, hogy ha elromlik, ki kell dobnunk és venni egy másikat.

Hagyományos és akril kád

A kádaknak alapvetően két típusát különböztetjük meg. Van a lemezkád, ami „hagyományos” kád néven épült be a köztudatba, és van az akril fürdőkád. A lemezkád olcsóbb ugyan, de komoly hátránya, hogy miután vékony zománcréteggel van bevonva, könnyen megsérül, s a sebet nem lehet eltüntetni. Ezzel szemben az akrilkádon keletkezett karcolásokat mi magunk is fel tudjuk polírozni. Lényeges szempont az is, hogy miután műanyagból készül, tovább marad benne meleg a víz.

Ha a kád helyett zuhanykabin mellett döntünk, arra figyeljünk, hogy olyat válasszunk, amiben kevesebb az alkatrész. A tolós ajtajú kabin görgői, csúszkái ugyanis hamar elkopnak, s bár a nyílós ajtajú változat valamivel drágább, abban biztosak lehetünk, hogy a zsanér nem romlik el. A mosdó kiválasztásánál is érdemes gyakorlati szempontokat figyelembe venni. Akár kör-, akár szögletes, vagy félszögletes alakút szeretnénk, annak szekrényes változatát vegyük meg, hiszen a mosdó alatti teret így tudjuk hatékonyan kihasználni.

Szkotnitzky Andrea

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!