szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Félévente készíti el a PwC a hazai vállalati fúziók és felvásárlások tendenciáinak elemzését.

Félévente készíti el a PwC a hazai vállalati fúziók és felvásárlások tendenciáinak elemzését.  A 2010 második félévi eredményei alapján tavaly nemcsak elmaradt a sokak által várt fellendülés, hanem a második félévi visszaesés következtében a 2010-es év a maga lezárt 63 tranzakciójával összességében az utóbbi három év legrosszabb teljesítményét hozta az M&A tranzakciók számát tekintve. 2011 elején számos jel a piac fellendülésére utalt, azonban az idő más eredményezett.

Növekvő állami szerepvállalás kilátásban

Vizsgálva a tranzakciós piac alakulását nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy habár egyelőre nem volt magas azon ügyletek száma, melyekben az állam valamelyik oldalon szerepelt, azonban ezek  a tranzakciók (mint a MOL részesedések visszavásárlása vagy a Budapest Airport privatizációjának befejezése) a vizsgált időszak legnagyobb méretű ügyletei voltak. Ezek alapján elmondható, hogy az állam a tranzakciós piac jelentős szereplőjévé vált hazánkban 2011 első félévében. Amennyiben a megnövekedett állami étvággyal kapcsolatos, a sajtóban is nyilvánosságra került hírek igaznak bizonyulnak, a közeljövőben az állam közvetve vagy közvetlenül további tranzakciókban is részt vehet majd.  

Bánkuti András

Biztató év eleji kilátások – borús eredmények

A tranzakciók területén 2011 első hónapjaiban fokozott piaci aktivitást érzékeltünk, és az élénkülő tranzakciós tevékenységnek köszönhetően óvatos optimizmussal tekintettünk a 2011-es esztendő elé. Azonban az eddig lezárt tranzakciók száma alapján év eleji optimizmusunk korainak bizonyult: 2011 első féléve a maga 18 tranzakciójával pontosan ismételte 2010 második félévének mélypontot hozó teljesítményét. A piac várt élénkülése tovább várat magára.

Túlsúlyban a külföldi befektetők

A PwC elemzése kihangsúlyozza, hogy a lezárt tranzakciók felét külföldi vevők valósították meg. Ez az önmagában egyébként pozitívnak tekinthető tény az alacsony tranzakciós szám miatt korántsem nevezhető áttörésnek. A külföldiek aktivitásának relatív javulása többek között talán annak köszönhető, hogy az első félévben javult Magyarország kockázati megítélése, növekedett az európai tranzakciós piac, és ennek köszönhetően élénkült az akvizíciós kereslet. Az erősödő akvizíciós kereslet és az ennek következtében esetleg elérhető magasabb eladási ár valamelyest a tranzakciók élénkülésének irányába hathat a jövőben is.

Kiemelkedően teljesítő iparágak – a mérleg két oldala

2011 első félévében a legtöbb tranzakció a hagyományosan jól teljesítő Szórakoztató- és médiaiparban, a Feldolgozóiparban, illetve az Egyéb Szolgáltatások területén történt. Meglepő eredménynek számít, de a várakozásokkal szemben nem zárult tranzakció az IT, a Kiskereskedelem és Nagykereskedelem és az Élelmiszeripar szektorokban, és a várakozások alatt teljesített a Telekommunikáció is. A nagyobb (többségi tulajdonrészt érintő) tranzakciók közül kettő (BorsodChem és Genesis Energy) a Feldolgozóiparban, kettő (Cashline ügyfélportfóliója, valamint két takarékszövetkezet egyesülése) a Pénzügyi szolgáltatások szektorban, egy (EETEK Group) az Energetikai, egy (Budapest Airport) az Egyéb szolgáltatások iparágban, egy (Fibernet) a Telekommunikációban, egy pedig (Waberer’s Group) a Szállítmányozási szektorban zajlott.

Habár a fellendülésnek egyelőre a kutatás nem látja jeleit, az észlelt piaci mozgások alapján –egy továbbra is inkább stagnáló piacon- a közeljövőben a legtöbb tranzakció az IT és Telekommunikáció, a Feldolgozóipar és az Energetika szektorokban várható. Viszonylag élénk tevékenység valósulhat meg emellett a Szórakoztatóipar és Média, az Élelmiszeripar, a Pénzügyi szolgáltatások és az Egészségügy területén.

Kialakulóban van a vállalkozóknak egy –egyelőre meglehetősen szűk- rétege, mely úgy gondolja, hogy korábban elhatározott cégeladási szándékával nem érdemes a végtelenségig várni. Továbbra is számottevő hatással lehet a tranzakciós piacra egyrészt a multinacionális cégek restrukturálási tevékenysége, másrészt a bankok felgyorsult, egyes esetekben pedig új alapokra helyezett work-out tevékenysége.

Jövőbeli kilátások

Mivel a közeljövő hazai tranzakciós piacát pozitív irányban befolyásoló tényezők továbbra is kisebbségben vannak, az előttünk álló időszak piaci várakozásait továbbra is elsősorban a gyengének mondható konjunkturális kilátások szabják meg. A meglehetősen visszafogott növekedési kilátásokkal bíró hazai gazdasági környezetben nem várható az erős, jó akvizíciós paraméterekkel rendelkező vállalkozások számának növekedése, illetve az erős vállalkozások jobbnak tartják, ha kivárnak. A nem túl biztató  makrogazdasági kilátások és bizonytalanságok negatív irányban befolyásolhatják az elérhető árazási szinteket is.

Amennyiben az év hátralevő részében a hazai M&A piac továbbra sem talál magára (aminek egyelőre semmi jelét nem látjuk), 2011 nagy valószínűséggel az utóbbi négy év legrosszabb éve lesz a tranzakciós piac szempontjából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!