Tetszett a cikk?

Öten is megterveznék a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Sportakadémiát, de egyik ajánlat sem volt érvényes a közbeszerzésen. A kormány 2020-ra 1,8 milliárdot irányzott elő a projektre.

Eredménytelenül zárta a Hajógyári-szigeten felépítendő kajak-kenu sportakadémia tervezésére kiírt közbeszerzést az állami beruházási ügynökség feladatait ellátó Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési (BMSK) Zrt. – derül ki az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetményből.

Az eljárás azért lett eredménytelen, mert csak érvénytelen ajánlatok érkeztek rá, pedig öt cég is indult a tenderen:

  1. ASPECTUS ARCHITECT Tervező Zrt.,
  2. Konstruma Mérnöki Iroda Kft.,
  3. Kreatív Magyar Mérnök Tanácsadó Kft.,
  4. LIMA Design Kft.,
  5. TSPC Technical Supervision and Planning Consulting Hungary Kft.

A hiánypótlási összegzés tanúsága szerint az első négy cég esetében a BMSK hiánypótlás elrendelését látta szükségesnek különféle előfeltételek igazolása kapcsán, de egyikük hiánypótlása sem volt megfelelő. Az utolsó cég pedig a határidő lejárta után nyújtotta be az ajánlatát.

A kormány még 2017 végén döntött a sportakadémia felépítéséről, és arról, hogy a háromszoros olimpiai bajnok kajakozóról, Kovács Katalinról nevezik el. A Nemzeti Sport korabeli cikke szerint a komplexum megnyitását 2020 őszére lőtték be, és csak az előkészítésre 115 millió forintot irányoztak elő.

Az akadémia egy tanmedencével, uszodával és kondicionálóteremmel is felszerelt „világszínvonalú” sportkomplexum lenne. A szakemberek véleménye szerint a létesítmény vízi bázisául szolgáló, védett vízfelületű öbölben kialakítható egy ezerméteres, legalább kétsávos pálya, amely versenyek rendezésére ugyan nem, de edzőtáborozások lebonyolítására alkalmas.

A kormány tavaly ősszel adott ki határozatot arról, hogy egyetért a fejlesztési koncepcióval, és 675 millió forintot csoportosított át a beruházás előkészítésére. Továbbá 2020-ra 1,8 milliárd forintnyi kötelezettségvállalást engedélyezett a projekttel kapcsolatban.

Nem sokkal korábban, májusban a kormány váratlanul, a világörökségről szóló UNESCO-szavazás előtt kivette a világörökségi státuszra javasolt helyszínek közül az Óbudai-szigetet (Hajógyári-szigetet). A rendelet nem indokolta meg, hogy a Római Birodalom határai – a dunai limes magyarországi szakasza – UNESCO védettségre javasolt helyszínei közül miért éppen az egykori alsó-Pannónia provincia központjának, Aquincumnak az egyik legfontosabb helyszíne, az Óbudai-sziget (Hajógyári-sziget) kerül le a listáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!