szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Annak ellenére, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a 80-as évek elejétől számítva mintegy negyedére csökkent a csecsemőhalandóság, ez a mutató egészen az elmúlt évig jelentősen meghaladta az országos átlagot; most megfordulni látszik a folyamat, egy év alatt mintegy 35 százalékkal csökkent a csecsemőkorban elhunytak száma - írta szerdán az Észak-Magyarország.

Az utóbbi két évtizedben számos "leg" jellemezte a helyzetet. Egyebek mellett ebben a térségben volt a legnagyobb népességszám-csökkenés, a legmagasabb a termékenységi ráta, a legtöbb fiatal anya itt szült, és ebben a megyében született házasságon kívül a legtöbb gyermek - fejtette ki a lapnak Barkai László intézetvezető egyetemi tanár, gyermekszakfőorvos.    

A szakember elmondta: Borsod-Abaúj-Zemplénben máig gond a születés előtti genetikai szűrés hiánya, a születést követő úgynevezett in utero szállítás megoldatlansága. Korábban közrejátszott a betöltetlen vegyes háziorvosi praxisok és védőnői körzetek magas száma - tette hozzá.

Az ÁNTSZ adatainak összegzése nyomán azonban látható, hogy az elmúlt évtől megfordulni látszik az eddigi folyamat - hívta fel a figyelmet a főorvos, hozzátéve mindez elsősorban a Miskolci Egyetemen és a megyei kórházban beindított képzési rendszernek köszönhető. Az egyetemről kikerülő jól képzett, nem orvos egészségügyi dolgozók, védőnők munkába állásával számos területen előrelépés történt, így a megyében egy év alatt mintegy 35 százalékkal csökkent a csecsemőkorban elhaltak száma - olvasható a napilapban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!