szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Állandó Értekezlet (Máért) határon túli tagszervezetei vezetőinek szabadkai tanácskozása zárónyilatkozat elfogadásával ért véget, amely felszólítja a magyar Országgyűlést, hogy alkosson olyan törvényt, amely lehetővé teszi a határon túli magyarok számára a magyar állampolgárság megszerzését lakóhelyük elhagyása nélkül.

A "kis Máért" résztvevői csalódásukat fejezték ki a kettős állampolgárságról szóló népszavazás eredménye miatt, s megdöbbenésüknek adtak hangot, amiért az állampolgárság ügye pártpolitikai küzdelmek tárgyává vált Magyarországon. Elítélték a magyarországi politikai élet mindazon szereplőit, akik a valótlan állításokon alapuló kampánnyal félrevezették a magyarországi választópolgárok egy részét a népszavazáson, nemmel való szavazásra vagy távolmaradásra biztatva őket.

A tanácskozás után Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke - a szabadkai értekezlet házigazdája - az MTI-nek nyilatkozva leszögezte, hogy a határon túli magyar politikai vezetők "nem mondanak le a kettős állampolgárságról, s ez az igény semmivel sem helyettesíthető".

A határon túli magyar vezetők csak felületesen ismerik Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök csütörtöki ötpontos javaslatát, amely a határon túli magyar közösségek helyzetét hivatott rendezni. Ezért érdemben nem is tárgyaltak róla, de tárgyalási alapnak elfogadják a miniszterelnök javaslatait.

Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke az értekezletet záró sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy "ígéretekkel a határon túli magyarok nem szoktak foglalkozni, s amennyiben komoly javaslatról lenne szó, akkor velük kell azt megtárgyalni, amire nem került sor".

Takács Csaba, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ügyvezető elnöke szerint a kettős állampolgársággal kapcsolatos igény mindentől függetlenül tény, másrészt viszont pozitív dolognak tekinthető minden olyan javaslat, amely a határon túli magyarok általános helyzetének javítására vonatkozik.

A szabadkai fórum résztvevői legkésőbb április közepére javasolták a Máért összehívását, s Takács szerint a határon túli politikai vezetők várják a kormány válaszát erre a javaslatra.

Kasza hangsúlyozta, hogy Kárpátalja és a Vajdaság "fényévnyire" van az Európai Uniótól, ezért is került bele a zárónyilatkozatba az a passzus, amely támogatások tekintetében pozitív diszkriminációt tart szükségesnek a vajdasági és a kárpátaljai magyarság számára.

A tanácskozás résztvevői úgy döntöttek, hogy létrehozzák a Határon Túli Magyar Szervezetek Fórumát (HTMSZF), amelyet minden olyan alkalommal összehívnak, amikor ezt a határon túli magyarság és a nemzet egészének közös ügye megkívánja. Kasza szerint az a HTMSZF nem konkurenciája vagy ellenpólusa lesz a Máért-nak, hanem a határon túli magyarok gondjainak felvázolása és megoldása lesz a célja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Legfelsőbb Bírósághoz fordul a Magyarok Világszövetsége

A Magyarok Világszövetsége (MVSZ) szerdán a Legfelsőbb Bírósághoz fordul, mert megítélése szerint nem hajtották végre megfelelő módon a december 5-i népszavazási jegyzőkönyvek ellenőrzését - jelentette be Herpai Sándor, a világszövetség kampányigazgatója.

MTI Itthon

Hét beadvány érkezett az OVB határozata ellen

Összesen hét beadvány érkezett az Országos Választási Bizottság (OVB) népszavazási végeredményt megállapító határozata ellen - közölte Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője szerdán.

MTI Itthon

Gyurcsány a nemzeti vízum bevezetéséről

A kormány a nemzeti vízum bevetésével, az idegenrendészetre és bevándorlásra vonatkozó szabályok átalakításával könnyítené a határon túli magyarok helyzetét - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Dávid Ibolya, az MDF elnöke üdvözölte a kormányfő bejelentését, ugyanakkor kifogásolta, hogy nem egyeztettek a politikai pártokkal és a határon túli magyarok szervezeteivel.

MTI Itthon

Népszavazás: újra végeredményt hirdettek

Az Országos Választási Bizottság (OVB) keddi ülésén újra megállapította a december 5-i kétkérdéses népszavazás eredménytelenségét, miután az ellenőrzések csak minimális eltérést mutattak a voksok korábbi megszámolásához képest. A Magyarok Világszövetsége (MVSZ) várhatóan megtámadja a határozatot.