szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ismeretlenek betonacélokat vertek a Zengő több fájába, ezért a Mecseki Erdészeti Rt. természetkárosítás miatt bejelentést tesz az illetékes természetvédelmi hatóságnál.

Az elkövetők a Mecsek csúcsának kilátóját övező, 23 tölgy és bükkfa törzsét fúrták át, a furatokba pedig betonacélokat vertek. Ripszán István erdészeti vezető szerint a természetkárosítást nem az erdészet munkatársai követték el, a tett "inkább azoknak állhatott érdekükben, akik azt hiszik, így meg lehet védeni a fákat a fejszékkel és a fűrészekkel szemben". "A fáknak már mindenképpen végük, az elkövetők gondoskodtak lassú pusztulásukról" - jelentette ki.

Az erdészeti szakember szerint a fákat nem akarták kivágni a Zengőn, erre továbbra sincs engedélyük, mivel az illetékes hatóságok korábban leállíttatták a Mecsek csúcsára tervezett NATO-lokátorállomás kivitelezési munkálatait. Ripszán István utalt rá, hogy a terület az állam tulajdona, kezelője a Honvédelmi Minisztérium, az erdőgazdálkodási feladatokat pedig a Mecseki Erdészeti Rt. végzi.

Az ügy előzménye: civil szervezetek 2004. februárban megakadályozták, hogy megkezdődjenek az eredetileg a Zengőre tervezett NATO-lokátorállomás megépítéséhez nélkülözhetetlen fakitermelési munkák a Mecsekben. A lakossági felháborodás és a sorozatos megmozdulások hatására a közelmúltban egy szakértői grémium vizsgálta meg a lokátor elhelyezésének lehetőségeit. A Zengő-bizottság december 9-én hozta nyilvánosságra kiegészítő jelentését, amelyben a síkvidéki lokátorok alkalmazását sem találta a többinél megfelelőbb megoldásnak a Magyarországra tervezett NATO-radar felépítésének helyszíneként.

A magyarországi nagy teljesítményű radarrendszer kiépítését a NATO finanszírozza, ám a munkákat be kell fejezni 2006 végéig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kész a Zengő-bizottság kiegészítő jelentése

A síkvidéki lokátorok alkalmazását sem találta a többinél megfelelőbb megoldásnak a Magyarországra tervezett NATO-radar felépítésének helyszíneként az úgynevezett Zengő-bizottság.

Itthon

Zengő: független szakértőket kér fel a kormány

Kormánytól független szakértői testület létrehozásáról állapodott meg a zengői radarállomás építésében érintett honvédelmi, igazságügyi, külügyi és környezetvédelmi tárca vezetője. Közben a Védegylet levélben fordult a miniszterelnökhöz, telepítsék máshová a lokátorállomást.