szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány többségi támogatással, a kisebbik koalíciós partner fenntartásával szerdán elfogadta a határon túli magyarok közjogi státuszáról szóló előterjesztést - közölte a kormányszóvivő Budapesten.

Tariceanu: nem kell félni
Nem tartalmaz túlzásokat a romániai kisebbségek jogállásáról szóló törvény-tervezet, amely jelenlegi formájában csupán a létező valóság jogi keretét fogalmazza meg - fejtette ki szerdán Kolozsváron Calin Popescu Tariceanu. A román miniszter-elnök Kolozsváron tartott sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: kisebbségvédelem szempont-jából nem tartalmaz túlzásokat a tervezet, amely - mint hangsúlyozta - "jelenlegi formá-jában csupán a létező valóság jogi keretét fogalmazza meg".
A cél, hogy az alkotmányban jelenleg is rögzített módozatnál határozottabban fejezze ki az alaptörvény szövege a határon túli magyarok nemzethez tartozását - mondta a kabinet ülése utáni tájékoztatón Batiz András. Hozzátette: az alkotmányban a módosítást követően szerepelnie kell annak, hogy a határon túli magyarok részei a nemzetnek, mint közös nyelvi, kulturális, történelmi hagyományokkal rendelkező közösségnek.

"Új tartalmat kap tehát a nemzet fogalma, és ez a határon túli magyarokat az alkotmány eszközével is a nemzet részeivé nyilvánítja" - mondta a kormányszóvivő. Mint közölte, a kabinet egyszersmind felhatalmazta Avarkeszi
Dezső kormánymegbízottat és Petrétei József igazságügy-minisztert a hivatalos egyeztetések lebonyolítására. 

Batiz András elmondta, hogy informális egyeztetések eddig is zajlottak a magyarországi pártokkal éppúgy, mint a határon túliak képviselőivel. Kiemelte, hogy a kormány szándékairól és a közjogi státusz tartalmáról a miniszterelnök előzetesen egyeztetett a köztársasági elnökkel is; a javaslat mind szándékaiban, mind tartalmában bírja az államfő támogatását.

Gyurcsány Ferenc kormányfő januárban hirdette meg a Nemzeti Felelősség Programját, amelynek újabb pontja teljesülhet, ha a pártok közötti megfelelő konszenzus kialakul és az Országgyűlés megszavazza az alkotmány módosítását - fűzte hozzá a kormányszóvivő. Újságírói kérdésre közölte: a Máért összehívásában nem történt előrelépés az elmúlt időszakban. Arra a felvetésre, milyen tekintetben volt fenntartása az SZDSZ-nek a szerdai kormányülésen az előterjesztés kapcsán, Batiz András mindössze annyit mondott a kérdezőnek: kérdezze meg a legilletékesebbeket, a szabad demokrata minisztereket.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

"Magyar szimbólum" a határon túliak igazolványán

Az alkotmány bővítését, egy speciális magyar igazolvány bevezetését, valamint nemzeti vízum kiadását javasolta Avarkeszi Dezső kormánymegbízott a határon túli magyar szervezetek vezetőinek írt levelében.

MTI Világ

Markó: ne a határon túliakkal „üssék egymást” a pártok

Bugár Bélához hasonlóan Markó Béla, az RMDSZ elnöke is azt tartaná kívánatosnak, ha a magyarországi pártok tartózkodó álláspontot tanúsítanának a határon túli magyarságot illetően a közelgő választási kampány során, és nem "vele ütnék egymást".

MTI Itthon

Határon túli magyar szervezetek: cél a kettős állampolgárság

A határon túli magyarok továbbra is ragaszkodnak a kettős állampolgárság megszerzéséhez, valamint a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) mielőbbi összehívásához - közölték szervezeteik képviselői, miután konzultációt folytattak a miniszterelnökkel.