szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerdán a Magyar Televízió (MTV) Közalapítványa összeférhetetlenségi ügyekkel foglalkozik. Nem tudni, hogy azokkal is így tesz-e, amelyek saját elnökségének tagjait érintik. Ők most egymásra mutogatnak. A médiatörvény alapján teljesen feleslegesen.

Monoszkóp. Határt szabnak
Az MTV összeférhetetlenségi ügyeit a múlt héten ismerhette meg a közvélemény, amikor a Népszabadság megírta, hogy három Nap-keltés műsorvezetővel is probléma van. Aczél Endre, Bakáts Tibor Settenkedő és Orosz József az MTV vezetése szerint addig nem vezetheti a reggeli politikai műsort, amíg nem nyilatkozik az összeférhetetlen tevékenységeiről. Bakáts azóta ezt megtette, így tovább már nem vezet műsort a Tilos Rádióban. Orosz és Aczél viszont nem akar szakítani a Klub Rádióval, álláspontjuk szerintük a rádiós műsorvezetés nem érinti televíziós szereplésüket. (Aczélnak azt is felróják, hogy a Népszabadságban és a 168 Órában rendszeresen jelennek meg „politikai véleményt nyilvánító” publicisztikái.) De nemcsak a Nap-tévéseket érintheti a szigorúság, úgy hallani, Krizsó Szilviának és Veiszer Alindának is rendezni kell végre „közös dolgait”.

Korábban is akadtak már összeférhetetlenségi ügyek a köztévében. Közülük talán a legemlékezetesebb, amikor Pálffy Istvánt arra kérte Rudi Zoltán tévéelnök, hogy ne írjon rádiós jegyzeteket. Most azonban az MTV kuratóriumát is elérte az „összeférhetetlenségi ragály”. Kozák Márton, a kuratórium elnökségének SZDSZ által delegált tagja a múlt héten azt nyilatkozta az MTI-nek: „miközben az elnökség egyes tagjai műsorvezetők összeférhetetlenségét tárgyalják, a kuratórium elnökhelyettesének nyilvánvaló összeférhetetlenségét szó nélkül hagyják. (…) Érthetetlen, hogy a közalapítvány ellenzéki többségű Ellenőrző Testülete hónapok óta nem hajlandó dönteni Balogh László összeférhetetlenségéről.” Mint kiderült, a liberális kurátor nyáron eljárást is kezdeményezett a közalapítvány KDNP által delegált elnökhelyettese ellen. Kozák szerint Balogh a napokban is mint szegedi önkormányzati KDNP-s frakciószóvivő nyilatkozott a médiának.

„Kozák akciója álszent és elterelő, nem más, mint politikai zsarolás” – értékelte kurátortársa kezdeményezését Balogh. Aki szerint Kozák csak azután kezdte el firtatni az ő önkormányzati képviselőségét, miután a kuratórium ellenzéki tagjai számon kérték az MTV elnökségén, hogy miért nem lépnek fel erélyesen a tévé 2002 augusztusában elfogadott Közszolgálati Műsorszolgáltatási Szabályzata betartása érdekében, amely szerint nem kerülhetnek képernyőre olyanok, akik az MTV-s munkájukkal – politikai, üzleti vagy szakmai szempontból – összeférhetetlen tevékenységet folytatnak. Igaz ugyan, hogy Balogh tagja a KDNP szegedi frakciójának, de tartózkodik attól, hogy politikai kijelentéseket tegyen. Valóban felszólalt mostanában egy önkormányzati ügyben, de az „nem politikai, hanem számszaki” jellegű volt, mert egy előterjesztésben egymilliárdos hibát fedezett fel. „A megszólalásomat az MSZP-s polgármester is megköszönte” – emlékezett lapunknak Balogh.

Mindenesetre a közalapítvány Ellenőrző Testülete hetek óta vizsgálja az ügyet, ami eljutott egészen az Országos Rádió és Televízió Testületig (ORTT). A médiatörvény összeférhetetlenségi szabályai közül a legszigorúbbak éppen az ORTT tagjaira vonatkoznak. Ezzel együtt a testület 11 éves fennállása óta csak a MIÉP-es Bánlaki József mandátumát vitatták, aki pártja önkormányzati képviselője volt. Akkor azonban a médiahatóság úgy döntött, hogy Bánlaki „önkormányzati képviselői megbízatása önmagában nem összeférhetetlen ORTT-tagságával”. A médiatörvény valóban nem tekinti kizárónak az önkormányzati képviselőséget a médiatestület tagjainál, de tilalmazza, hogy pártpolitikai tevékenységet folytassanak, pártpolitikai nyilatkozatot tegyenek.

Ez a helyzet az ORTT-tagoknál, ám a köztévé kuratóriumi elnökségénél már nincsenek ennyire szigorú megkötések. Nem szükséges például a felsőfokú végzettség (a diplomával nem rendelkező Balogh is így lehet például kurátor), nem kell ötévi – egyébként is túlságosan tágan értelmezett – szakmai gyakorlatot igazolni, és a törvény nem tiltja azt sem, hogy az elnökségi tag pártpolitikai tevékenységet folytasson vagy pártpolitikai nyilatkozatot tegyen, ha egyébként nem a párt fizetett alkalmazottja, országos vagy területi szervének képviselője.

„Nem vagyok hülye, hogy párttisztségem legyen, és attól is tartózkodom, hogy pártpolitikai nyilatkozatokat tegyek” – nyilatkozta a hvg.hu-nak a maga nevében Balogh László. Szerinte egyébként is visszás, hogy őt azok az SZDSZ-esek támadják, akik közül Rajk László kétszer is átvette fővárosi önkormányzati képviselői megbízó levelét, amikor már tagja volt a köztévé közalapítványi kuratóriumi elnökségének, Kozák Márton pedig rendszeresen politikai publicisztikákat ír, „tehát nagyon is politikai véleményt nyilvánít”. Ezért amikor értesült arról, hogy mandátumát vizsgálják, Balogh az Ellenőrző Testületnek írásban felpanaszolta a liberális kurátorok viselt dolgait is. A médiatörvény összeférhetetlenségi rendelkezéseit figyelembe véve éppoly feleslegesen, mint tette azt Kozák Balogh esetében.

Nem tudni, hogy a közalapítvány tárgyalja-e tagjainak összeférhetetlenségét, azt azonban Szabó Zsolt, a Fidesz delegáltja a múlt héten az MTI-nek elárulta, hogy szeretné, ha a szerdai ülésen tájékoztatást kapnának a tévé vezetésétől arról, mi történt a tévések ügyében. Szabó abban is reménykedik, hogy a jövőben senki nem kerül úgy az MTV képernyőjére, hogy esetében „akár csak az összeférhetetlenség gyanúja” merül fel. Szerettük volna a közalapítvány elnökét és az SZDSZ-es kurátorokat is megkérdezni arról, hogy mi várható az elnökség szerdai ülésén, de Czeglédi László nem hívott vissza bennünket, Rajk és Kozák pedig csak későbbre ígért tájékoztatást.

Nehezen képzelhető el, bár persze nem lehetetlen, hogy a köztévé kuratóriumának elnökségi tagjai ne tudnák, mi áll a médiatörvényben, és milyen összeférhetetlenségi szabályok vonatkoznak rájuk. A mostani összeférhetetlenségi cirkusz inkább azzal állhat kapcsolatban, hogy a jelenleg regnáló tévéelnök, Rudi Zoltán megbízatása jövő márciusban lejár, s elnököt kell választani, amihez a kurátorok kétharmadának egyetértése szükséges. A helyezkedés ezennel látványosan kezdetét vette.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Ultimátum a Nap-kelte műsorvezetőinek

Levélben szólította fel a Nap Tv vezetőségét az MTV közéleti főszerkesztősége, hogy szeptember 21-ig műsorvezetőik döntsenek arról: az MTV képernyőjén akarnak dolgozni, vagy más elektronikus médiumnál, mert a kettő összeférhetetlen - írja a Népszabadság.

MTI Itthon

Áll a bál a Nap-keltések összeférhetetlensége körül

Péntekig kell nyilatkoznia a Nap-kelte három műsorvezetőjének – Aczél Endrének, Bakáts Tibornak és Orosz Józsefnek –, hogy áll-e fenn esetükben összeférhetetlenség – nyilatkozta a Magyar Televízió (MTV) reggeli műsorának producere.

MTI Itthon

Aczél és Orosz kimarad a Nap-keltéből jövő héten

A jövő héten sem Orosz József, sem Aczél Endre nem vezeti majd a Nap-kelte műsorát, mivel nem tették meg összeférhetetlenségi nyilatkozatukat - közölte Prónay-Zakar Gina, a Magyar Televízió (MTV) sajtószóvivője.