szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jogerősen harminc nap közérdekű munkára ítélte Budaházy Györgyöt és öt társát az Erzsébet híd hat évvel ezelőtti lezárása miatt szerdán a Fővárosi Bíróság, amely határozatával helybenhagyta az első fokú ítéletet.

A Pesti Központ Kerületi Bíróság június 16-án hozott ítéletében közérdekű üzem megzavarásának kísérletében mondta ki bűnösnek a vádlottakat. Az ítélet szerint ez esetben a közérdekű üzem a BKV, ám miután a működés jelentős mértékű megzavarása nem következett be, a cselekmény kísérleti szakaszban maradt. A Fővárosi Bíróság ítéletének indokolásában elhangzott: helyes az elsőfokú bíróságnak a bűnösség megállapítására vonatkozó következtetése. A tárgyalás után Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, Budaházy György védője az MTI-nek azt mondta, hogy a másodfokú ítélet ellen felülvizsgálati kérelmet fognak benyújtani.

Az Erzsébet híd forgalmát 2002. július 4-én, egy hétköznap reggel keresztbe állított személygépkocsikkal akasztotta meg néhány tucatnyi demonstráló, és a forgalom csak délre állt helyre. A hídfoglalók szerint a 2002-es országgyűlési választásokon csalások történtek.
 
Az elsőfokú eljárás során a vádlottak tagadták bűnösségüket, védőik szerint nem követtek el bűncselekményt, csak az alkotmányban rögzített gyülekezési jogukkal élve demonstráltak. A védők felmentésért, az ügyész súlyosbításért, felfüggesztett szabadságvesztésért fellebbeztek. A közérdekű üzem megzavarásának bűncselekménye akár 5 évig terjedhető szabadságvesztéssel büntethető a törvény szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

A hídfoglalók pere

Hat év után hétfőn lezárult a bizonyítási eljárás, és várhatóan jövő hétfőn hirdet ítéletet a Pesti Központi Kerületi...

hvg.hu Itthon

Csalódtak a "hídfoglalók", hiányolták Toroczkait

A hídblokádot szervező szélsőséges hírportál készítőinek pénteken szembesülniük kellett azzal, hogy törvénytelen akciójukat, azaz az Erzsébet híd elfoglalását nem támogatták tömegek. De még „bajtársaik” is cserbenhagyták őket: sem Toroczkai László, sem Budaházy György, sem a Magyar Gárda tagjai nem mentek el a "hídblokádra".

MTA Itthon

Közérdekű munkára ítélték Budaházyékat

Harminc nap közérdekű munkára ítélte Budaházy Györgyöt és öt társát az Erzsébet-híd hat évvel ezelőtti lezárása miatt a Pesti Központi Kerületi Bíróság nem jogerősen hétfőn.

MTI Itthon

Félmilliós bírság Budaházynak

Alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásának előkészítése bűntette miatt 500 ezer forint rendbírsággal sújtotta Budaházy Györgyöt a Fővárosi Bíróság - írta kedden a Népszava.

Itthon

Pénteken gyorsított eljárás a csepeli hídfoglalók ügyében

A csepeli bíróság pénteken gyorsított eljárásban tárgyalja annak a tíz személynek az ügyét, akik csütörtökön hídfoglalásra készültek a Kvassy-hídnál. A tavalyi Erzsébet-hídi blokádot szervező Lelkiismeret '88 csoport azt állítja: a bejelentés nélküli csepeli demonstrációt nem ők szervezték.

MTI Itthon

Felmentették Budaházyt

Felmentette Budaházy Györgyöt az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság abban a büntetőperben, amelyben a férfit az alkotmányos rend erőszakos megváltozatásának előkészületével vádolták meg - jelenti a HavariaPress.

MTI Itthon

Rajtavesztettek a csuklyások, elvitték Budaházyt

Több embert állítottak elő a rendőrök a fővárosi Markó utcából, mások mellett azt a férfit is, aki szögekkel teleszórta az Alkotmány utcát - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság csütörtök este. Budaházy Györgyöt is elvitték a rendőrök.