szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idén - bármily meglepő - eddig egyetlen eset miatt indult rendőrségi eljárás olyan emberrablás miatt, amikor fővárosi szórakozóhelyeken külföldieket arra kényszerítettek, hogy fogyasztásuk után irreálisan magas összeget fizessenek ki. A rendőrség szerint ennek oka az, hogy az általuk ismert renitens helyeken rendszeresen razziáznak.

A rendőrségi eljárásokban érintett helyek

1. Mambo Night Club
2. Caligula Night Club
3. P1 Night Club
4. Mylady Striptease Bar
5. Galaxia Bar
6. Dolce Vita Night Club
7. Come In Bar
8. Akropolis Club
9. Tropical Bar
10. Eden Night Club
11. Sin City Night Club
12. Jolly Roger’s Night Club
13. Hallo Striptease Bar
14. White House Club
15. Jet Caffe & Night Club
16. Club 69 Night Club
17. Vörös Pipacs Night Club
18. Pigalle Night Club
19. Crazy Horse Night Club
20. Marilyn Table Dance Bar
21. 4Play Lounge

Tavaly áprilisban egy belvárosi szórakozóhely három alkalmazottját fogta el a rendőrség, miután a gyanú szerint fogva tartották és fenyegetésekkel kényszerítették pénzátadásra a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség két külföldi képviselőjét, akik a fogyasztásuk túlszámlázása miatt akartak reklamálni.

Míg 2008-ban hat, 2009-ben pedig négy eljárás indult éjszakai szórakozóhelyeken elkövetett emberrablás miatt Budapesten, addig 2010-ben eddig csak egyetlen büntetőeljárást kezdeményeztek túl magas számla fizetésére kényszerített külföldiek – közölte a hvg.hu-val Seres András őrnagy, a BRFK Szervezett Bűnözés Elleni Osztályának vezetője. Még augusztusban egy indiai és egy lengyel férfival fizettettek ki százezer forintot egy üdítőért és egy energiaitalért a VII. kerületi Jet Caffe & Night Clubban. Eredetileg 1200 euró lett volna a szabadságuk ára, de nem tudtak annyit felvenni az ATM-automatából. A rendőrség most jogsegély keretében igyekszik az időközben hazautazott külföldiek segítségét kérni az őket visszatartó alkalmazottak fényképről való felismerésében.

Azt, hogy idén eddig csupán egy ügy növelte a rendőrségi eljárások számát, az osztályvezető nemcsak annak tulajdonítja, hogy csökkent ezeknek a bűntetteknek a száma, hanem annak is, hogy a rendőrség „feketelistáján” szereplő bárokban és night clubokban havi, kéthavi rendszerességgel razziáznak. „Mindenkit, a vendégeket és az alkalmazottakat – a felszolgálókat, a biztonsági emberek és a lányokat – is igazoltatunk, és felírjuk a nevüket és adataikat.” Ennek azért van jelentősége, mert a túlszámlázásos, a személyi szabadságot korlátozó ügyekben többször szembesültek azzal, hogy mire a rendőrök kiértek, addigra a szórakozóhely egész személyzetét lecserélték, és nem találták azokat a dolgozókat, akik az emberrablást elkövették.

Nem klasszikus emberrablások

Ez ugyan nem a klasszikus értelemben vett emberrablás, de a törvény szövege alapján annak minősül, hiszen arról van szó, hogy valakit fogva tartanak, és az illető szabadon bocsátását feltételekhez kötik – hangsúlyozta Seres András. „A jogszabályok szerint négy bűncselekménytípus jöhet szóba: a személyi szabadság megsértése, az emberrablás, az önbíráskodás és a zsarolás.” Bármelyik történik meg, alapvetően kisebb, két-, három- vagy négyfős külföldi férfitársaság a célpont. Amikor megérkeznek a helyre a későbbi áldozatok, a klubok által alkalmazott lányok rögtön odamennek a vendégekhez, és egymás után rendelik az italokat, persze a vendégek számlájára. Lehet, hogy csak szörpöt isznak, de a számlán már az itallapon feltüntetett borsos árakat jegyzik fel.

Az osztályvezető szerint a külföldiek két sörért talán még ki is fizetnék a kétszázezer forintot, de az ennél jóval nagyobb, két-hárommilliós összegeknél elszakad a cérna náluk, és ekkor kezdenek el vitatkozni. „A tettlegesség nem jellemző, és az sem, hogy rendőrt hívnának. Ha pedig megtennék, az egyenruhás is csak annyit látna, hogy a vendég ül az egyik asztalnál és iszogat” – tette hozzá az őrnagy. Persze, ha el akarna menni, akkor a biztonságiak visszatartanák őt addig, amíg nem fizet. Amennyiben szükséges, elkísérik az „áldozatokat” szép sorban, egyesével, egy bankjegykiadó automatához vagy a szállodába, hogy hozzájussanak a követelésükhöz. Volt olyan eset, hogy nem tudták a külföldiek a teljes összeget összeszedni, és akkor a szórakozóhely alkalmazottai megelégedtek a kevesebbel is. A lehúzásoknál jól jön nekik egyébként az, hogy a külföldi, aki persze ittas, nem tud mit kezdeni a helyzettel, a lehengerlő dumával, ráadásul fél, és nem tudja, hogy mi van.

Nem éri meg újranyitni

Nehézséget okoz a nyomozásban, mint például megtörtént, hogy a sértettek nem emlékeztek arra, hogy melyik szórakozóhelyen jártak, illetve az is, hogy napok telnek el, mire a nyomozás teljesen beindul, a külföldiek már nincsenek az országban és a bizonyítás nehézzé válik. „Ezért tértünk át a megelőzésre, és tartunk rendszeres ellenőrzéseket” – közölte Seres András. Emellett visszatartó erőt jelent ma már, hogy ha egy rendőrségi eljárás elindul, az sok kellemetlenséggel jár. A hatóság értesíti a jegyzőt, aki bezárathatja a szórakozóhelyet. Igaz, másik cég – a korábbi tulajdonosi körrel a háttérben – újra megnyitja a klubot, de hosszabb távon ez a „játék” nem éri meg. Felesleges is, mert a szórakozóhelyek működtetői már akkor is jól járnak, ha az itallapon feltüntetett áraikat fizettetik ki a vendégekkel.

Az USA budapesti követségének feketelistája

1. Diamond Club

2. Eden Night Club

3. Galaxia étterem, bár
4. La Dolce Vita
5. Mercy Club and Lounge
6. Pigalle Night Club

7. Városközpont

Az emberrablást elkövető alkalmazottak egyébként nem számolnak azzal, hogy a rendőrség őket veszi elő, míg a főnökeiket, a klubok üzemeltetőit és tulajdonosait nem éri bántódás. Két évvel ezelőtt például két VII. kerületi bárban dolgozó férfi ellen emeltek vádat, miután két amerikai állampolgártól italszámlaként negyedmillió forintot követeltek, majd a nem fizető vendégeket egy órán át fogva tartották és bántalmazták. A külföldi vendégek csak úgy szabadultak meg fogva tartóiktól, hogy azok „elkísérték” őket egy közeli bankautomatához, és ott kifizettették a kért összeget.

A nem egyénileg, hanem szervezetten Magyarországra érkező külföldieknek – ha erre igényük van – az éjszakai szórakozóhelyek meglátogatásához is idegenvezetői segítség igénybevételét ajánlják a hazai beutaztató irodák, ez is garancia lehet arra, hogy a vendégek nem esnek túlszámlázás vagy emberrablás áldozatául – mondta a hvg.hu kérdésére Drégely Ágnes, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének képviselője, a TourEast Tour vezetője. Az irodák ezenkívül „pozitív listát” tartanak fenn azokról az éttermekről és night clubokról, ahová bizalommal tudják irányítani a hozzánk érkezőket, egyébként pedig előre figyelmeztetik az „ilyen típusú éjszakai kalandra vágyó” utazókat a lehetséges veszélyekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Túlszámlázások: őrizetben öt budapesti haramia

Őrizetbe vette a rendőrség egy budapesti szórakozóhely öt alkalmazottját, akik még a hónap elején azzal fenyegettek meg három spanyol fiatalembert, hogy megveretik őket, ha nem fizetnek ki két viszkiért és egy sörért több százezer forintot - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság szerdán.

hvg.hu Itthon

Bezáratták a horribilis számlát kiállító Milady lokált

Két problémás, bűncselekmények gyanújába keveredett éjszakai szórakozóhely bezárásáról intézkedett Belváros-Lipótváros jegyzője. Az egyik bezáratott bár a Milady, ahol túlszámlázás után fogva tartották a FIFA játékosügynökeit - értesült a HavariaPress.

hvg.hu Itthon

Turistacsapda az Andrássy úton: megvertek két külföldit

Hat-nyolc röviditalért és ugyanennyi kis üveges borért több mint 560 ezer forintot akartak fizettetni két holland állampolgárral vasárnap hajnalban az Andrássy út egyik szórakozóhelyén - közölte az MTI-vel a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK), miután eljárást indítottak az ügyben.

Csikász Brigitta Itthon

Eldurvultak az éttermi túlszámlázások

Hiába indultak sorra eljárások a túlszámlázó és a pénzt fenyegetésekkel behajtó éjszakai szórakozóhelyekkel szemben, a night klubok, mintha semmi sem történt volna, továbbra is nyitva vannak. A budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese, Bodnár Zsolt szerint az a baj, hogy az eljárás alá vont cég helyére új lép, amely számára a helyi önkormányzatok nem tagadhatják meg a működési engedély kiadását.