szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megnyíltak a szavazókörök vasárnap hajnalban a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzatok tagjainak választásán. A szavazókörök zárásáig, este 7 óráig 8 millió 170 ezer választópolgárt várnak az urnákhoz az önkormányzati választásra, 241 ezren a nemzetiségi voksoláson is szavazhatnak. Kövesse velünk az év utolsó választását percről percre!

Most érkezett

Deutsch Tamás izgul

"Voltam szavazni. És most izgulok. Most akkor Tóbiás vagy Gyurcsány pártocskája lesz-e a harmadik?" vicceskedik Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő a Facebookon.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Pénzt osztogattak Érpatakon?

Orosz Mihály Zoltán (független) vasárnap délután az MTI-t arról tájékoztatta, hogy az egyik független képviselőjelölt és családja "pénzt osztogat szegény és nehéz sorsú embereknek a választás kimenetelének befolyásolása céljából".

A településvezetői tisztségért ismét függetlenként induló polgármester állítása szerint korábban a fideszes polgármesterjelölt osztogatott fehér borítékban kétezer forintot Érpatakon.

Simon Miklós, a Fidesz-KDNP térségi országgyűlési képviselője szerint Orosz Mihály Zoltán "nem tudja, hogy mit beszél".

Minden településen tartanak valamilyen szavazást

Minden településen tartanak valamilyen szavazást vasárnap az országban; ahol nincs polgármesterjelölt vagy nincsenek képviselőjelöltek, ott a megyei közgyűlés tagjaira még lehet szavazni.

Hat polgármester-választás marad el jelölt hiányában vagy a jelöltek visszalépése miatt: a Tolna megyei Aparhanton és Udvariban, a Vas megyei Daraboshegyen és Tanakajdon, a Zala megyei Valkonyán és a Veszprém megyei Nemesvitán.

Jelölt hiányában nem lehet vasárnap képviselő-választást tartani a Baranya megyei Kishajmáson és a Vas megyei Tanakajdon.

A Vas megyei Tanakajd tehát az egyetlen olyan település az országban, ahol a polgármester- és a képviselő-testületi választás is elmarad, ezért a helyiek itt csak egy szavazólapot kapnak az önkormányzati választásra: a megyei közgyűlésit. Ezen a településen ugyanúgy működik a szavazatszámláló bizottság.

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint azoknak a településeknek a túlnyomó többségén, ahol elmarad a polgármester-választás, az átlagosnál kevesebben mentek el eddig szavazni.

Tilos busszal vinni a választókat a szavazóhelyiséghez

A választópolgár más ember segítségét igénybe veheti ugyan a szavazókörbe való eljutáshoz a vasárnapi önkormányzati és nemzetiségi választáson, de a szavazókat nem lehet szervezetten, busszal a szavazóhelyiséghez vinni. A választási eljárási törvény szerint a választópolgár a mozgóurna igényléséhez és a szavazóhelyiségbe való eljutáshoz más ember segítségét jogosult igénybe venni, ám ugyanezekre vonatkozó nyilvános felhívás nem tehető közzé, és a szavazóhelyiséghez történő autóbuszos szállítás sem megengedett.

A választási eljárásról szóló törvény indokolása szerint "D" vagy "D1" kategóriájú vezetői engedélyhez kötött járművel (amelyben a vezető ülését is beleértve kilencnél több ülőhely van) személyszállítás nem végezhető.

A módosítás így kizárja a visszaélést (vagyis azt, hogy tömegesen buszoztassanak választókat a szavazókörbe), a választópolgárok szabad döntésén alapuló joggyakorlást azonban elősegíti.

Bálint Antóniának nem szóltak, hogy tilos a szelfi a szavazófülkében

"Én már szavaztam. És Te?" tette fel a kérdést a Fidesz színeiben induló Bálint Antónia a Facebookon, és egy szuper szelfit is posztolt a szavazófülkéből. Kár, hogy jogsértő a szelfizés a szavazófülkékben.

Gyurcsány: "Ha szoros a meccs, az már nekünk jó"

Gyurcsány Ferenc szerint, ha "szoros a meccs" a vasárnapi önkormányzati választáson, az már nekik jó. A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke újságíróknak azt mondta vasárnap, miután feleségével, Dobrev Klárával együtt leadta szavazatát a II. kerületi Áldás utcai általános iskolában: a baloldali pártok három-hat pluszkerületet fognak megnyerni, ami négy év után nem kis teljesítmény. Ha ez nem teljesül, akkor az kudarc tette hozzá.

"Ha négy év alatt nem léptünk előre, akkor valamit rosszul csinálunk" fogalmazott.

Negyedórán belül ki kell érnie a rendőrnek a szavazóhelyiséghez

A rendőrség közterületi szolgálatát a választás napján úgy kell megszervezni, hogy a szavazóhelyiséget érintő segítségkérés esetén az első járőr 15 percen belül megérkezzen a helyszínre.

Tarlós: Furcsa helyzet állt elő

Tarlós István arra kérte a választókat, hogy aki szereti a városát, az szánjon arra időt és menjen el szavazni a vasárnapi önkormányzati választáson. A főpolgármester, a Fidesz-KDNP jelöltje vasárnap azután nyilatkozott röviden újságíróknak, hogy feleségével együtt leadta szavazatát az Óbudai Waldorf Iskolában.

Tarlós István értékelése szerint furcsa helyzet állt elő, baloldali jelöltet nem lát, csak olyat, akit a baloldal részben támogat. Bokros Lajost név szerint nem említve azt mondta: a politikus nyíltan háborút hirdetett a kétharmados többséggel megválasztott kormány ellen.

Schiffer: Az LMP a garancia a közvagyon megóvására

Az LMP társelnöke szerint pártja a garancia arra, hogy nem lehet zárt ajtók mögött széthordani a közvagyont. Schiffer András erről vasárnap, a budapesti Fővám téren beszélt újságíróknak, azt követően, hogy leadta szavazatát az V. kerület egyik szavazóhelyiségében.

Közölte azt is: hétfőtől a miniszterelnök várhatóan "egy második Bokros-csomagot fog rázúdítani az emberekre", egy ilyen megszorító csomagtól pedig szerinte egyedül pártja képes megvédeni a választókat, erre "az egymást hátba szúró, eláruló, levitézlett álbaloldali erők" nem képesek.

Estig működik a Választási Információs Szolgálat

Vasárnap este 8 óráig működik a központi a 06-1-795-3310-as telefonszám, ahol az önkormányzati és nemzetiségi választással kapcsolatos kérdésekre kaphatnak választ a polgárok.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!