szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nap - öt hír, amiről mindenki beszél: Nem titkolhatják pénzügyeiket a jegybank alapította alapítványok, fordulat az NVI-botrány ügyében, meghalt Kertész Imre, az egyetlen Nobel-díjas magyar író, kinyomoztuk, hogy a külgazdasági tárca keleti és a déli nyitása messze nem sikersztori, és megvolt az első sztrájk a munkaerőhiánnyal küzdő és bérvitákkal terhelt hazai autóiparban.

Áder János köztársasági elnök normakontrollkérése nyomán alkotmányellenesnek minősítette az Alkotmánybíróság a jegybanktörvény adatnyilvánossággal kapcsolatos módosítását, azaz a jegybank, illetve az általa létrehozott alapítványok pénzügyeinek titkosítását. A testület - a Kúria eseti ügyben hozott minapi döntésével és az adatvédelmi hivatal elnökének állásfoglalásával egybehangzóan - azt a vitát is eldöntötte, hogy közpénz-e az MNB pénze: igen - hiába hajtogatta az ellenkezőjét Matolcsy György jegybankelnök. A döntés azt is egyértelművé teszi, hogy a jegybank pénze nem is vesztheti el közpénzjellegét, ha például odaadja egy alapítványnak, mint azt Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető levezette. A Posta szerződéseinek átláthatóságát gyakorlatilag lehetetlenné tévő törvénnyel szemben nem akadt kifogása az Alkotmánybíróságnak, annyit közölt, hogy esetenként rendes bíróság eldöntheti, sérti-e a Posta üzleti érdekeit a szóban forgó adatok nyilvánossága.  

Gyökeresen megváltoztatta hozzáállását az NVI-s népszavazási botrányhoz a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) és a Nemzeti Választási Iroda (NVI). Gyors egymásutánban - az eset után öt héttel - mindkettő feljelentést tett ugyanis a történtek miatt. A hvg.hu éppen csütörtöki cikkében tárta fel, hogy az NVB több tagját manipulálhatták, mielőtt úgy döntöttek, hogy nem nézik meg a február 23-án, az NVI-nél készült külső, térfigyelő kamerás felvételeket, amelyek azóta nyilvánosak, és egyértelműsíteni látszanak a gyanút, hogy az MSZP-s Nyakó Istvánt az időpecsétnél megelőző Erdősi Lászlóné és az őt ebben segítő kopaszok összejátszottak.

Életének 87. évében meghalt Kertész Imre, az egyetlen Nobel-díjas magyar író, a Sorstalanság szerzője. Vázlatos életművét, legutolsó nyilvános szerepléseit ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze, megmutatjuk azt is, hol érhető el az interneten – ingyen - összes műve. A HVG munkatársa, Murányi Gábor baráti tisztelgését itt olvashatják. Ebben a cikkben pedig barátai, ismerősei és politikusok búcsúreakcióit gyűjtöttük össze.

Az államszocialista időkből ismert tervgazdasági szemlélettel indította harcba a diplomatákat a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztérium, amely rengeteget áldozott a keleti piacokra, és amikor az erőfeszítések bebukni látszottak, délnek fordult. Tavaly a "csúcsdöntések" éve volt: megnéztük, mi van a számok mögött: nem sok. Azt pedig, hogy a tervek teljesültek-e, a tárca a nem árulta el.

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak a sopronkövesdi Autoliv járműipari beszállító cég dolgozói, mert nem tudtak megállapodni a cégvezetéssel a béremelésről. A 2300 embert foglalkoztató cég az Audi egyik jelentős beszállítója is, és a hatalmas győri gyárban is sztrájkveszélyes a helyzet, és erre a kecskeméti Mercedes-gyárban is figyelnek a kollégák, volt már egy csendes, rejtélyes szimpátiatüntetés is. Közben csaknem az egész magyar autóipar egyre súlyosabb munkaerőhiánnyal küzd, főleg azért, mert sok szakember inkább külföldre megy dolgozni, ahol sokkal jobban fizetik őket.

A nap képe az indiai Kalkuttában (újabb nevén Kolkata) történt felüljáróomlásnál készült. Legalább 14 ember meghalt, több mint száz ember sorsa ismeretlen.

AFP / Dibyangshu Sarkar

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!