szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb fejezetet nyitott az ügynökügy vaskos történetében a Momentum Mozgalom, amire a kormány hamar válaszolt a mágnesszalagok áthelyezésének ötletével. Ungváry Krisztián történész a HVG-ben áttekinti mindazt, amit a 6-os kartonokról tudni érdemes.

Újra terítéken a rendszerváltás óta sokszor előkerült ügynökakták nyilvánosságának ügye. Most a Momentum Mozgalom húzta elő a 27 éve megoldatlan problémát, mire a kormány lépett egyet: az elképzelések szerint a Bajnai-kormány idején előkerült és archivált mágnesszalagok átkerülnének az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárába, talán kutathatóvá is válnának. A mágnesszalagokról sok tévhit él, nem tartalmazzák a teljes ügynöklistát, inkább a mozaik darabkáit jelentenék a teljes ügynökkép tekintetében, mondta el a Nemzeti Emlékezet Bizottság (NEB) egyik tagja nemrég. Ungváry Krisztián, a témával foglalkozó történész pedig arról ír az eheti HVG-ben, hogy mennyire azonosíthatóak az egykor beszervezettek - és egy kis ügynökügyi gyorstalpalót is tart.

Ungváry hosszasan sorolja, hogy milyen lehetetlen elképzelés az, hogy az állambiztonsági együttműködés, beszervezés alapdokumentumának számító 6-os kartont hamisították vagy annak idején fiktív kartont csinált volna a hatalom. A fiktív beszervezés könnyedén kiderült volna egy lekérdezés során. Az állambiztonságban napi gyakorlat volt, hogy különböző kritériumok alapján rákerestek ügynökökre, ezek során kiderült volna, ha valaki nincs is beszervezve. A 6-os karton tehát a beszervezés tényét bizonyítja, de nem a törvény előtt, csak tudományosan - a törvény, Ungváry régi vesszőparipája ez, olyan kritériumokat állít, ami a valóságban sokszor nem teljesült, tehát ma olyan embereket sem lehet ügynöknek nevezni, akik nagy valószínűséggel azok voltak.

További részleteket keressen az eheti HVG-ben!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!