szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Aggódik az Európai Parlament jogi bizottsága a magyarországi veszélyhelyzet meghosszabbítása miatt.

Az Európai Parlament Állampolgári Jogi Bizottsága reagált a magyar kormánynak a COVID-19 járvány kapcsán javasolt rendkívüli intézkedéseire. Azt mondják, hogy a kormánynak tiszteletben kell tartania az Unió alapértékeit.

A közleményük szerint a tagállamok még nehéz időszakban is felelősséggel tartoznak az alapvető jogok, a jogállamiság és a demokratikus jogok tiszteletben tartásáért és védelméért.

Juan Fernando López Aguilar, a bizottság elnöke azt írta, hogy aggódik azzal kapcsolatban, hogy a magyar Országgyűlés szavazni akar a veszélyhelyzet meghosszabbításáról és a büntető törvénykönyv megváltoztatásáról.

Azt hozzátette, hogy elismerik, hogy a tagállamok felelőssége, hogy ebben a nehéz időszakban védelmükről gondoskodjanak, azonban az intézkedéseknek minden esetben biztosítaniuk kell az alapvető jogok, a jogállamiság és a demokratikus alapelvek érvényesülését.

Felszólítjuk az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg, vajon a javasolatok összhangban állnak-e az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikkével, és emlékeztetjük a tagállamokat, hogy mind felelősséggel tartoznak ezen közös értékek tiszteletben tartásáért és védelméért - olvasható a közleményben.

A magyar kormány március 23-án, hétfőn a sürgős, kivételes eljárásban benyújtott egy törvénytervezetet, ami felhatalmazná a kormányt arra, hogy az országot rendeletekkel irányítsa a veszélyhelyzet időtartama alatt.

A hétfői plenáris ülésen elsőre elbukott Orbán Viktor terve, ugyanis a felhatalmazási törvény keddi elfogadásához négyötödös többséggel kellett volna eltérni a házszabálytól, de az ellenzék ehhez nem járult hozzá. A Fidesz-KDNP kormány a következő kedden a kétharmados többségét kihasználva már elfogadhatja azt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!