Elkészült a budapesti Nemzeti Összetartozás Emlékhelye, a műszaki átadás-átvétel a következő napokban lesz, de a megnyitó csúszik – mondta Wachsler Tamás, a Steindl Imre-program vezérigazgatója hétfőn a Kossuth rádióban.
Arról a száz méter hosszú „Trianon-árokról” van szó, aminek megépítését 2018-ban jelentették be, az első látványtervek pedig egy éve kerültek nyilvánosságra. A köztéri műalkotás apropója a trianoni békeszerződés aláírásának századik évfordulója.
Mint azt megírtuk, egy kormányrendelet szerint az emlékmű minden szabályt mellőzve épülhetett meg Budapesten, a Kossuth Lajos térre nyíló Alkotmány utcában. Sőt, a rendelet kimondta, hogy a szomszédos Agrárminisztérium műemlék épületének „részleges bontása – a műemléki értékek figyelembevételével, továbbá a településképi arculat helyreállításának kötelezettsége mellett – engedély nélkül végezhető”. Azt, hogy a bontás az árok miatt lenne szükséges, Wachsler később cáfolta.
A Magyarország 1913-as helységneveit soroló, a megszokott szétszakított térkép helyett a sírba szállás szimbolikájával dolgozó emlékmű kialakítását semmiféle társadalmi vita nem előzte meg, és 5 milliárd forint közpénzbe került.
Az a döntés született, hogy mindaddig, amíg a járványhelyzet meg nem engedi, az emlékhelyet nem nyitjuk meg
– nyilatkozta most Wachsler. A megnyitót eredetileg június 4-én, a nemzeti összetartozás napján tartották volna, az emlékhely kialakítása miatt azonban nem lehet garantálni a járvány miatt bevezetett távolságtartási szabályok betartását.
Wachsler kitért arra is, hogy az Országház környékének megújítása az Agrármisztérium és a Kúria épületének felújításával folytatódik, a munka egyelőre tervezési szakaszban van.