Tetszett a cikk?

A végső határidőnél korábban, a páciensek számára pedig gyakorlatilag egyik napról a másikra került állami kézbe a Róbert Károly Meddőségi Centrum Kft. Bár a részletek és az ár nem nyilvánosak, az a hivatalos közleményből is kiderült: a kormány már hosszú hónapokkal azelőtt megjelent a színen, hogy benyújtotta volna a meddőségi magánklinikákat ellehetetlenítő törvényjavaslatot. A még megmaradt két magánklinika sorsa is kétséges.

Az Országgyűlés kormánypárti többsége – finanszírozási visszaélésekre hivatkozva – a nyáron döntött úgy, hogy 2022. július 1-jétől kizárólag állami meddőségi klinikákon kezelhetők Magyarországon az erre jogosult nők, idén szeptember 30-tól pedig már új beavatkozásokba sem lehet kezdeni a magánklinikákon.

Mivel a törvény szerint még lett volna rá idejük, a pácienseket teljesen váratlanul érte a kormány hétfői bejelentése, amely szerint keddtől már az állam üzemelteti a TritonLife Róbert Magánkórház meddőségi klinikáját. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy

aki előző nap még egy magánklinikára járt lombikkezelésre, az másnap reggel már egy állami intézménybe ment vissza.

Bár ez a páciensek számára változást nem jelent – a Róbert Magánkórházban nemcsak az orvosok, hanem a helyszín is változatlan maradt – sokan problémásnak tartották, hogy a döntésről csak a hírekből értesültek, és információink szerint az ott dolgozók sem kaptak meg minden információt az állam részéről.

Vannak olyanok is, akiknek a gyors lépés miatt valószínűleg az utolsó esélyük is elszállt, hogy Magyarországon vegyenek részt lombikprogramban.

A jelenlegi törvények szerint itthon csak 45 év alatti nők vehetnek részt mesterséges megtermékenyítésben, és az állam csak öt próbálkozást finanszíroz (egy próbálkozásnak az számít, amikor egy pár eljut az embrió beültetéséig). Sokan azért választották a magánintézményeket, hiszen ott nem volt hasonló korlátozás. Vagyis a meddőségi magánklinikák megszüntetésével a jelenlegi törvény őket gyakorlatilag kizárja a programból. A kormány egyébként ezt a problémát könnyen megoldhatná, ha az állami intézetekben is lehetővé tenné a fizetős lombikot az ötödik próbálkozást követően, de erről egyelőre nincs döntés.

Meddőségi klinikán
Juhász István András

Nincs hova menni

Az érintett párok közül sokan reménykedtek abban, hogy a törvényben eredetileg szereplő szeptember 30-i dátumig még sikerült becsúszniuk valamelyik intézetbe. Úgy tudjuk, hogy az elmúlt hetekben annyian szerettek volna még szerződést kötni, hogy minden magánklinikán folyamatosan csörögtek a telefonok.

„Óriási rajtunk a nyomás, sírva hívtak minket a párok, hogy még a hónap végéig bejuthassanak. Mi mindent megpróbálunk, de nem tudunk mindenkit fogadni. Sajnos, a mi kapacitásaink is végesek, és észszerű keretek között kell vállalnunk új betegeket” – mondta az egyik érintett intézmény munkatársa, amelyet még abban a hiszemben hívnak a páciensek, hogy az utolsó pillanatban bekerülhetnek a magánellátásba.

Rendkívül nehéz helyzetbe kerültek azok is, akik megfelelnek ugyan a feltételeknek, de nincs magyar társadalombiztosításuk, ezért jártak magánklinikára. Ennek a külföldi állampolgárságtól a másik országban fizetett tb-ig rengeteg oka lehet, és az ilyen páciensek száma egyáltalán nem elhanyagolható. Ők most csapdába kerültek, hiszen az állami intézményben már nem folytathatják a kezelést, magánklinikára viszont szeptember 30-tól már nem mehetnek.

Az, hogy a megmaradó két meddőségi magánklinika – a Versys és a Reprosys – sorsa mi lesz, egyelőre nem látszik világosan. Szerettük volna őket is megkérdezni, hogyan látják a jövőt, de egyelőre nem szerettek volna nyilatkozni.

Túry Gergely

Megszólalt viszont a Tritonlife, amely hétfő este – fél nappal a kormány bejelentése után – közleményben írt az átadás részleteiről. Így derült ki az is, hogy bár a tranzakció hirtelennek tűnt, valójában arról már több mint egy éve tárgyaltak a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel. Vagyis

a kormány csaknem egy évvel azelőtt megjelent potenciális vevőként, hogy a magánklinikák megszüntetéséről határozó törvényt egyáltalán megszavazták volna.

Azt, hogy a tranzakció végül mennyibe került az államnak, szintén a legszigorúbb titoktartás övezni. Fábián Lajos Károly, a TritonLife csoport társtulajdonos elnöke újságírói kérdésekre válaszolva annyit közölt: kölcsönösen előnyös megállapodást kötöttek, fair piaci feltételek szerint.

Tisztességes piaci árat fizetett a vevő

– tette hozzá. Közleményében a társtulajdonos azt is elárulta, a Róbert Károly Meddőségi Centrum Kft.-t kifejezetten azzal a céllal alapították, hogy a TritonLife Róbert Magánkórházból – ami egy zártkörűen működő részvénytársaság – ki tudják szervezni a bevételük néhány százalékát adó meddőségi jellegű tevékenységet, és át tudják adni a vevőnek.

A Róbert Károly Magánkórház meddőségi centruma 2016. január 15-én
MTI / Bruzák Noémi

A jelenlegi állás szerint a klinikán nemcsak az eszközök, hanem a szakdolgozók és az orvosok is maradtak, de hogy milyen feltételekkel, az nem világos. Megkérdeztük az Emberi Erőforrások Minisztériumát, hogy a maradóknak át kell-e lépniük az állami rendszerbe, és alá kell-e írniuk az egészségügyi jogviszonyról szóló szerződésüket, de kérdéseinkre cikkünk megjelenésééig nem kaptunk választ. Mint ahogy arra sem, hogy a Reprosys és a Versys klinikákkal folynak-e hasonló tárgyalások, és ha igen, mikor várható eredményük.

A Magyar Közlönyben hétfő este viszont már megjelent egy kormányhatározat, mely szerint a Róbert Károly Meddőségi Centrum Kft. forrásait az Egészségbiztosítási és Járvány Elleni Védekezési Alap terhére az összevont szakellátás jogcímén 191 millió forinttal, a gyógyszertámogatás kiadásai jogcímén 33 400 000 forinttal emelték meg.

Végállomás: Brno

Bár az Emmi közleménye szerint intézkedésüknek az volt a célja, hogy minél több gyermek szülessen Magyarországon, a hazai törvényi változások miatt – mint ahogy azt korábban megírtuk – már most rengeteg pár megy külföldre, főleg Csehországba és Szlovákiába, ahol megerősített magyar nyelvű jelenléttel és magyar orvosokkal készülnek a rohamra. A brnói Reprofit klinika ennél is tovább ment: a jelenlegi magyarországi helyzetre reagálva úgy döntöttek, hogy

a magyarországi intézményekből díjmentesen szállítják át pácienseik fagyasztott embrióit és ivarsejtjeit intézményükbe.

A klinikára egyébként a páciensek 10-15 százaléka jelenleg is Magyarországról érkezik, ez évente 700-800 ciklust jelent. Számuk 2015 óta a tizenötszörösére nőtt, ma már egy magyar orvos és három magyar koordinátor segíti őket. (Magyarországon szakértői becslések szerint az összes meddőséggel küzdő házaspár száma eléri a párok 15 százalékát, a probléma mintegy 150 ezer párt, vagyis 300 ezer embert érint.)

Embriológus munka közben
Túry Gergely

Magyarországról azért is választják sokan Csehországot, mert kifejezetten engedékeny a törvényi környezet. Azonos nemű párok és egyedülálló nők ugyan nem végeztethetnek mesterséges megtermékenyítést (ez utóbbira Magyarországon egyébként van lehetőség), de ezen kívül rengeteg olyan ellátás elérhető, ami Magyarországon nem: ilyen például a donor petesejt használata, az embrió genetikai vizsgálata, vagy akár a béranyaság.

„A magyar kollégák sokszor küzdenek azzal, hogy a törvényi helyzet miatt már nem tudnak többet segíteni a pároknak, ilyenkor ők is külföldi intézetekhez irányítják a pácienseiket” – mondta az egyik csehországi klinikán dolgozó orvos, aki úgy véli:

aki Magyarországon is a magánellátást választja, azt semmivel nem lehet rávenni, hogy átmenjen az államiba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

A kormány ködös érveléssel vérezteti ki a meddőségi magánklinikákat

Gulyás Gergely lényegében azzal vádolta meg a meddőségi magánklinikákat, hogy visszaélnek állami forrásokkal. Holott nem is kapnak állami támogatást. A családokért felelős tárca nélküli miniszter szerint ha a szolgáltató nem szerződik a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel, akkor nem biztosított az átláthatósága, ezért indokolt megvonni a megmaradt magánklinikák működési engedélyét. Törvénymódosítást is beadtak már, amivel a meddőségi ellátásban megvalósulhat a teljes állami kontroll.