szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ljubov Nepop a csütörtökre tervezett külügyminiszteri találkozó várható kimeneteléről azt mondta: nyitottak a párbeszédre az oroszokkal, és igyekeznek elősegíteni is, de soha nem fognak kapitulálni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Kibírhatatlan fájdalmat okoz minden hír a katonáink haláláról, az oroszok cinikus bombázásairól és a civil lakosok lelövéséről, felfoghatatlan tragédiák történnek. Ezért amikor itt is segítséget kérek – hogy adjanak nekünk fegyvert, védőfelszereléseket, hogy támogassák a légtérzárat Ukrajna felett –, azzal az érzéssel teszem, hogy a válaszul kapott igenek és a nemek döntik el, hogy sikerül vagy nem megmentenem valakinek az életét az országomban” – mondta Ukrajna budapesti nagykövete a 444.hu-nak adott interjúban. Ljubov Nepop a múlt héten megrendülten kért segítséget Magyarországtól, a hvg360-nak írt cikkében pedig azt üzente, a magyarok biztonságáért is harcolnak.

Ukrajna budapesti nagykövete: Magyarország biztonságáért is harcolunk

Vlagyimir Putyinnak nem lesz szüksége indokra ahhoz sem, hogy tovább menjen, ha Ukrajnát elpusztította - üzeni Ljubov Nepop a magyaroknak.

A nagykövet az interjúban párhuzamot vont Vlagyimir Putyin és Adolf Hitler között, szerinte az orosz elnök épp úgy törekszik az ukránok megsemmisítésére, ahogy Hitler elpusztította a zsidókat. Az orosz hadsereg hadmozdulataiban és az orosz kommunikációban is hasonlóságokra mutatott rá. Arra kérte a magyarokat, hogy kritikával olvassák a híreket, mert az orosz propaganda igen erőteljes az összes európai országban.

Megköszönte Magyarországnak, hogy csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amely gyorsított eljárásban adna EU-tagjelölti státuszt Ukrajnának. „Ukrajna most saját életek árán védelmezi nemcsak a létezéshez, a saját államhoz való jogát, hanem az európai értékeket is, és egész Európát attól, hogy az orosz agresszió másokat is célba vegyen” – magyarázta, hozzátéve: a magyar támogatásra szükségük van ahhoz is, hogy az ukrán villamos energetikai rendszerét össze lehessen kötni az unióéval.

Nepov beszélt az Ukrajnának nyújtott nemzetközi segítségről is, és hangsúlyozta: a magyar kormányhoz intézett kéréseik semmiben sem különböznek azoktól, amelyeket a többi partnerükhöz intéznek. „Nem kérjük azt, hogy a magyar honvédség vagy a NATO bármely más tagországának hadserege harcoljon helyettünk. Ám azt kérjük, hogy segítsenek bennünket fegyverekkel, védőfelszerelésekkel, mindennel, amire szükségünk van, hogy a harcmezőn ellen tudjunk állni az orosz hadseregnek. És kérjük a NATO-tól, hogy valósítsa meg a légtérzárat Ukrajna felett, adjon repülőgépeket és légvédelmi eszközöket. Ettől függ a polgáraink élete. A békés polgároké. A gyermekeinké.”

Igen gyakran hallom: nagyon sajnáljuk a gyermekeiteket, de nem akarjuk veszélynek kitenni a mieinket, és ezért nem támogatjuk, hogy fegyvereket adjunk Ukrajnának. Alapjaiban téves ez a megközelítés. Ezt értsék meg. Ha ma Oroszország megsemmisíti Ukrajnát, holnap önök kerülnek sorra, és Oroszország senkit sem fog megkímélni”

– jelentette ki, hozzátéve, hogy az orosz csapatok orosz nyelvű városokat bombáznak.

Arra a kérdésre, reálisnak tartja-e a magyar kormány célkitűzését, hogy a magyar lakosságnak ne kelljen fizetnie a háború költségeit, a nagykövet azt mondta: „Véleményem szerint végre valahára szembe kell nézni az igazsággal. A harmadik világháború lényegében már kitört. Ma a harcok Ukrajna területén folynak. A közös feladatunk, hogy az onnan ne terjedjen tovább, és ne csapjon át Európába. Ehhez támogatni kell Ukrajnát. Ezért nem az a kérdés, hogy meg kell-e fizetni az árát, hanem az, hogy milyen árat kell fizetni.”

A csütörtökre tervezett orosz-ukrán külügyminiszteri találkozóról szólva azt mondta Ljubov Nepop, hogy annak kimenetele az orosz fél követelésétől függ. „Dmitro Kuleba készségét fejezte ki a találkozóra. És folyamatosan elmondja elnökünk, Volodimir Zelenszkij is, hogy kész a személyes találkozóra Putyinnal.

Nyitottak vagyunk a párbeszédre, és igyekszünk elősegíteni is, de soha nem fogunk kapitulálni.”

A nagykövet megjegyezte: nemcsak Magyarországon, hanem Ukrajnában is olvasták Gárdonyi Géza Egri csillagok című regényét. „A fenyegető török hódítás árnyékában Eger győzelmének óriási jelentősége volt. A XVI. században ez volt az első eset, amikor egy magyar határvédelmi, így stratégiai jelentőséggel bíró erőd ellent tudott állni a hódításnak. Az egész világ számára ma ez az erőd Ukrajna, és mindenkinek fontos lenne tudni, hogy az ukrán hősök képesek megvédeni bennünket, és a következő nemzedékeket az orosz hódítóktól. (...) Itt az ideje az ukránokban az európai erőd védelmezőit meglátni, mint egykor az egriekben, akiknek minden esélyük megvan arra, hogy kitartsanak, nekünk együtt pedig arra, hogy győzzünk.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hamvay Péter hvg360

Spiró György: A Nyugatnak nem érdeke, hogy egy háborús vereség elsöpörje Putyint

Ha Putyin bukik, az még kiszámíthatatlanabb következményekkel járhat a világ számára – mondta a HVG-nek adott interjúban Spiró György író, az orosz történelem, kultúra és lélek alapos ismerője. Spiró szerint a háború eszkalálódása sem politikai, sem gazdasági okból nem jó a Nyugatnak, de az oroszok fizetik meg nagyhatalmi politikájuk legnagyobb árát, mint a történelemben mindig.