szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magyar külügyminiszter reagált arra, hogy az ukrán elnök kritizálta a magyar álláspontot az Európai Tanács csúcstalálkozóján.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Szerintem a stílusról most ne beszéljünk. Nem mintha ne lenne véleményem az ilyen típusú személyeskedésről, de mivel az elnök úrnak az országa háborúban áll, ezért a stílust és a személyeskedést most tegyük félre” – mondta Szijjártó Péter külügyminiszter New Yorkból bejelentkezve a Facebookra feltöltött videójában.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a magyar kormány semleges álláspontját bírálta csütörtök este az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozóján. Azt mondta, hogy „Önöknek el kell dönteniük, hogy ki mellé állnak”. Azt is megkérdezte: „Viktor, tudod te, hogy mi folyik Mariupolban?”

Zelenszkij Magyarországot is bírálta az EU-vezetői előtt tartott beszédében

„Önöknek el kell dönteniük, hogy ki mellé állnak” – üzente Orbán Viktornak.

Zelenszkij ezután felszólította Magyarországot, hogy ne habozzon tovább a szankciókkal és a fegyverek átengedésével és a híres budapesti Cipők a Duna-parton emlékműre utalva azt mondta: „Nézd meg azokat a cipőket és látni fogod, hogy a mai világban hogyan történhetnek újra tömeggyilkosságok. Ez az, amit Oroszország ma művel. És te még azon hezitálsz, hogy átengedd-e a fegyvereket, meg hogy üzletelj-e az oroszokkal”.

Szijjártó a videóban azt mondta, „értem én azt, hogy az ukránok ezt várják el tőlünk, értem én azt, hogy a magyar ellenzék is ezt erőlteti, de a katonák küldése, a fegyverek küldése és a fegyverszállítmányok átengedése is rendkívüli biztonsági kockázattal jár. Magyarország belesodródását rizikózná a háborúba, márpedig ebből a háborúból nekünk ki kell maradnunk. Ezért ehhez a döntésünkhöz, ezekhez a döntéseinkhez természetesen ragaszkodunk, akárki akármit mond, akárki akárhogyan személyeskedik vagy akárhogyan is támadnak minket kívülről vagy Magyarországon belülről” – mondta a külügyminiszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!