szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Political Capital legfrissebb kutatása bebizonyította, hogy az orosz trollkommandók az online térben ismétlődő kommentek egész sorozatával igyekeznek zavart kelteni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nyilvánosságra hozta legfrissebb kutatásait a Kreml Európában tevékenykedő trollhadseregéről a Political Capital. A kutatóintézet a trollhadsereg létezését egy korábbi anyagában már bizonyította, most pedig ezeknek a közösségi médiafelületeken aktív propagandistáknak a munkamódszeréről rántotta le a leplet. A szerzők, köztük Krekó Péterrel és Rácz Andrással, arra voltak kíváncsik, hogy az orosz trollok használnak-e ismétlődő paneleket és ha igen, akkor mik ezek.

A publikált eredmények alapján kijelenthető, hogy az orosz trollok sem szeretik a járt utat elhagyni a járatlanért, azaz a háború kitörése óta cirkuláló négy legjelentősebb narratívát köröztetik továbbra is. Ez persze nem jelenti azt, hogy ha valaki ezeket hangoztatja, akkor automatikusan orosz propagandista lenne (különösen akkor nem, ha egy ismerősünkről van szó, hiszen a trollok többnyire kamuprofilok mögé rejtőzve terjesztik a dezinformációt), viszont azt már nyugodtan feltételezhetjük, hogy egy általuk megvezetett emberrel van dolgunk.

A Political Capital kutatói szerint az orosz propagandát terjesztő trollprofilok az alábbi négy leggyakoribb érvvel próbálják igazolni Oroszország ukrajnai jelenlétét:

  • Ukrajna, mint állam nem létezik: Ez abból a szempontból is problémás állítás, hogy Oroszország maga is elismerte a független Ukrajnát, méghozzá 1991. december 3-án, a döntést Borisz Jelcin írta alá.
  • A második narratíva szerint Ukrajna a területén élő kisebbségek ellen, főképpen az orosz vagy oroszajkú lakosság ellen, genocídiumot hajtott végre, amely indokolja és legitimálja Oroszországnak a kisebbség(ek) védelmében való katonai fellépését.
  • A harmadik elképzelés szerint Ukrajnát nem egy valódi kormány, hanem egy amerikai színi társulat irányítja. Ez bizonyos fokú újdonságot jelent, ugyanis nem a háború kezdetétől van jelen az online térben, hanem csak március 8-óta kering. A narratíva valószínűleg közvetlenül a Kremlhez, a Kreml által működtetett „trollfarmokhoz” köthető, mivel a repetitív kommentek globális mintázatot mutattak: a narratívát egyaránt terjesztették profilok Indiában, Afrikában vagy Dél-Amerikában – írja a Political Capital.
  • A negyedik nekigyürkőzés pedig arról szólt, hogy a NATO bázist akar létrehozni valahol a Fekete-tenger közelében.

Magyarországon a második narratíva a legelterjedtebb egyértelműen egy oroszországi dezinformációs kampányt adaptált a magyar médiatérre. A magyarországi orosz propaganda terjesztésében a kamuprofilos trollok mellett részt vesznek mind oroszbarát oldalak és személyek is.

Az orosz propagandát terjesztő trollhadsereg tevékenységét Magyarországon, Németországban, Olaszországban és Romániában vizsgálta a Political Capital, az erről szóló teljes, angol nyelvű írást itt olvashatja.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

A NATO főtitkára a republikánusoknak üzent Oroszország miatt, Joe Biden kételkedik Putyin őszinteségében - háborús híreink

Jens Stoltenberg szerint Európa nem képes megvédeni önmagát, az amerikai elnök pedig nem érti, hogy ha az orosz államfőnek nem áll szándékában nukleáris fegyverek bevetése, akkor miért beszél erről folyton.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Orosz propagandalap indult Herszonban

Ukrajnában, az orosz hadsereg által megszállt Herszon városában az orosz hatóságok felélesztették a szovjet időkben működő Naddnyeprijanszkaja Pravda napilapot, és azt állítják, már 250 ezer példányban terjesztik.

hvg.hu Világ

Az orosz propaganda része, hogy a külüggyel támadják a nyugati sajtót

Oroszország háborús narratívájának erősítése, valamint az európai közhangulat befolyásolása lehet a célja annak, hogy az orosz külügyminisztérium neki nem tetsző európai sajtótermékek konkrét cikkeit bírálja, ahogy tette ezt legutóbb a hvg.hu-val és a Népszavával. Amikor korábban Olaszországban játszotta ezt el az orosz külügy, Róma határozott jelzést küldött nekik, mondván, Moszkva tartsa tiszteletben a sajtószabadságot.