Tetszett a cikk?

Varga Zs. Andrásra mostantól a Készenléti Rendőrség vigyáz.

A kormány visszatette a Kúria elnökét az „állandó személyvédelemben részesülő személyek” listájára, ahonnan 2020-ban törölték. A névsorban most a köztársasági elnök, a miniszterelnök, a külügyminiszter, az Alkotmánybíróság elnöke, a Kúria elnöke és a legfőbb ügyész szerepel. A legfőbb bírói szervezet vezetőjét 2020-ban, amikor még Darák Péter töltötte be a tisztséget, kivették belőle. Most Varga Zs. Andrásra vonatkozóan újra beírták.

A védelemért két szerv felelős. Az államfőre, a miniszterelnökre, a külügyminiszterre és a legfőbb ügyészre a Terrorelhárítási Központ vigyáz, a másik két érintettre a Készenléti Rendőrség. Csak az Ab és – most újra – a Kúria elnökére vonatkozik, hogy a védelemről „meghatározott időre ideiglenesen vagy előre meg nem határozott időre” írásban lemondhat, de ezt bármikor vissza is vonhatja. Továbbá a védelem kiterjed a velük közös háztartásban élő házastársuk és gyermekük személyvédelmére, ha védelmük alapos okból szükséges, és „állandó szálláshelyük (rezidenciájuk), illetve ideiglenes szállásuk” őrszemélyzettel történő biztosítására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dobszay János hvg360

Pattanásig feszült a légkör a Kúrián Varga Zs. András miatt

Miután a Kúria elnökének kinevezési gyakorlata már Brüsszelnek is szemet szúrt, Varga Zs. András a testület bíráival utólag legitimáltatná kétes szabályosságú döntéseit. Az Országos Bírói Tanácsnál is bepróbálkozott, hogy a testület vizsgálja felül a vezetői kinevezések szabályosságát megkérdőjelező határozatát, de lepattant róluk. Az OBT ugyanis kedden kimondta, nem tartozik hatáskörükbe egy hűségesküvel felérő állásfoglalás kiadása.