Nem látszott megtörtnek a miniszterhelyettesből lett vádlott, Völner Pál a Schadl-Völner–ügy előkészítő ülésén
Hosszú idő után a bíróságon, vádlottként találkozott újra egymással a korrupcióval gyanúsított exállamtitkár, Völner Pál és a végrehajtói kar még mindig hivatalban lévő elnöke, Schadl György. Elkezdték az előkészítő ülést, de jövő héten folytatják, akkor majd a fő vádlottaknak is nyilatkozniuk kell arról, elismerik-e a bűnösségüket. Olvassa vissza az előkészítő ülés első napjának tudósítását a hvg.hu-n!
- Nem zárható ki, hogy jogellenesen figyelmeztették Völnert a Karmelitából, de végül is nem számít, és már papír is van erről
- Két lap néhány nap alatt összehozta, ami az hatóságoknak évek alatt sem ment: megtalálták Schadl György eltitkolt luxusjárműveit
- A bíróság nem, a 24.hu megtalálta Schadl György luxusautóit, amikről ő azt vallotta, nem is tudja hol vannak
Most érkezett
Folytatódik a hosszú vádirat ismertetése
Az előkészítő ülésen eközben az első szünet után a vádlottak, az ügyészek és a védők is visszatértek a tárgyalóterembe, ahol egy ideje már folyik ismét a terjedelmes vádirat felolvasása. Sőt, az is biztos, hogy még egy újabb szünetet is elrendelnek majd.
Percről percre
Ha elítélik, nem dolgozhat tovább ügyvédként Völner, pedig nemrég még praktizált
Ugyan az ítélethirdetés még messze van, de ha Völner Pált bűnösnek találják, és a vádirattal megegyezően ítélik el, akkor eltiltják az ügyvédi praxistól is. Pedig ügyvédi hivatását nem is olyan rég még gyakorolhatta a volt államtitkár, csak tavaly október végén függesztették fel, és amúgy az ügyvédi kamaránál fegyelmi eljárás is folyik ellene. Minderről itt írtunk bővebben:
Már nem dolgozhat ügyvédként Völner Pál, a korrupcióval vádolt volt államtitkár
Nem gyakorolhatja október vége óta ügyvédi tevékenységét Völner Pál. A bírósági végrehajtói kar korrupciós botrányába belebukott volt igazságügyi államtitkár néhány hete még dolgozott, de ügyvédi státuszát inaktívra változtatta a kamara a vele szembeni vádemelés után. Fegyelmi eljárás is folyik ellene, ha bűnösnek találják, soha többet nem praktizálhat ügyvédként.
Eközben Varga Judit iránt nagyobb a bizalom, mint bármikor
Miközben az előkészítő üléssel elkezdődik lassan a Völner–Schadl-ügy tárgyalása, az ellenzéki pártok például sokat firtatják Varga Judit igazságügyi miniszter felelősségét is, hiszen az ő közvetlen helyetteseként dolgozott hosszú ideig a tárcánál Völner Pál, akit korrumpált a vád szerint Schadl György, a végrehajtói kar elnöke.
Varga Judit – aki maga inkább nem is kommentálja az ügyet – felelőssége a kormányzatban azonban nem merült fel, pláne a lemondása vagy lemondatása. Sőt, nemrég egy kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hvg.hu kérdésre válaszolva a témában azt mondta:
Varga Judit Völner államtitkár urat kapta, nem ő nevezte ki, így nem felvethető a felelőssége.
Gulyás azt is állította, nem látja, hogy Vargára bármilyen hatással kéne lennie az egész Völner-ügynek, amiben egyébként nincs is bírósági döntés. Addig pedig az ártatlanság vélelme mindenkit megillet. Végül a miniszter kijelentette:
a kormányzati bizalom Varga Judit irányában egyáltalán nem rendült meg, sőt erősebb, mint valaha.
Gulyás: „Varga Judit Völner államtitkár urat csak kapta"
Gulyás Gergely szerint Varga Judit iránt erősebb a kormányzati bizalom, mint valaha. Tízmilliós nagyságrendű kenőpénz elfogadásával gyanúsították meg Völner Pált, az Igazságügyi Minisztérium azóta lemondott államtitkárát az elmúlt évek egyik legsúlyosabb kormányzati korrupciós botrányában.
A vádirat szerint Schadlre 10 év börtönt kér az ügyészség
A vádirat felolvasásával folytatódik az előkészítő ülés. Korábban, a vádemeléskor beszámoltunk róla, hogy a 22 vádlottas – korrupciós, gazdasági és vagyon elleni – bűncselekményeit is érintő ügyben a nyomozó főügyészség vádiratában indítványozta, hogy a bíróság – beismerés esetén –
ítélje Schadl Györgyöt 10 év, míg Völner Pált 8 év börtönbüntetésre, 200, illetve 25 millió forint pénzbüntetésre, továbbá mindkettőjüket 10 év közügyektől eltiltásra, jogi egyetemi végzettséghez kötött foglalkozástól végleges hatályú eltiltásra, és rendeljen el velük szemben vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig.
A szünet után az ügyészek folytatják a vádirat felolvasását
A bíróság szünetet rendelt el 11 óra után az előkészítő ülésen, mert elkezdték ugyan a csaknem kéttucat vádlottas per vádiratának ismertetését, de az olyan hosszú, hogy egyszerre nem lehet végigmenni rajta. A szünet után folytatódik a vádirat ismertetése. Maradjanak itt velünk, folyamatosan frissülő tudósításunkban új fejleményekkel és más részletekkel jelentkezünk.
Időhúzásra játszik a védelem a Schadl–Völner-ügyben
Egyelőre úgy tűnik, a védelem az időhúzásra játszik – derült ki a Völner–Schadl-ügyben tartott előkészítő bírósági ülésen pénteken délelőtt. Az ülésről a hvg.hu folyamatos, percről percre tudósítását a bíróság leállította – arra hivatkozva, hogy az túl "élő", túl részletes –, így a 11 óra körül elrendelt szünetben tudunk beszámolni, a reggel 9 órakor kezdődött ülés első óráinak egyes részleteiről:
Időhúzásra játszik a védelem a Schadl-Völner-ügyben
Úgy látszik, a Völner-Schadl-ügyben a védelem még az előkészítő ülést is "elhúzná", vagyis időhúzásra játszik.
Schadl Györgyöt nem mutathatjuk, de ez a cipője
Ugyan szemben például Völner Pállal, Schadl György – sok más vádlotthoz hasonlóan – nem engedte meg, hogy a tárgyalóteremben kép- és hangfelvétel készüljön róla, így az arcát nem mutathatjuk, de ez a láb például az övé, rajta a lábbilinccsel. Schadl ugyanis elfogása, 2021 ősze óta letartóztatásban van, a tárgyalóterembe is a börtönből, bilincsben érkezett.
Több gyanúsítottal is egyezséget kötött az ügyészség korábban, de mit is jelent ez pontosan?
A Völner-Schadl ügy nyomozati szakaszában voltak olyan gyanúsítottak, akikkel egyezséget kötött az ügyészség. Ezek közé tartozik például F. Vivien, aki Schadl György egyik bizalmi embere volt. F. Vivien kezelte azt a táblázatot, amelyben tételesen le volt írva, hogy a végrehajtói kar elnöke kinek mennyi kenőpénzt adott, ahogy az is, hogy más neki mennyit adott. És mivel a vádhatóság ezt kérvényezte a vádiratban, F. Vivient a bíróság a Schadl–Völner-ügyben csak tanúként fogja meghallgatni, pénteken nem is hallgatják még meg.
EgyenlegMoncsi - így lett a telefonlehallgatásnál is fontosabb egy vádalku a Schadl-ügyben
Kik mozgatták „gyalogként" a Schadl György-féle korrupciós hálózatot? Hogy áramlott a pénz a végrehajtóelnök Schadl és Völner Pál államtitkár között? Mikortól figyelt fel az ügyre a hatóság, és hogyan követte nyomon a kenőpénzek útját? Cikkünkben az ügy újabb érdekes részletei.
Az az alku, amit a nyomozó hatóság az eljárás során F. Viviennel kötött, nem azonos a klasszikus vádalku intézményével. A vádalkunál a gyanúsított úgynevezett „együttműködő terhelt” lesz, aki alkut köt: segíti a hatóság munkáját akár úgy, hogy egy olyan bűncselekményről ad információkat, amiben ő nem vett részt, de tudomása van róla. Például egy tolvaj, akit lopáson kapnak, de ő cserébe azért, hogy ne kerüljön börtönbe, feldob egy másik bűnözőt, akiről tudja, hogy embert ölt. Ilyenkor az állam azért megy bele az alkuba, mert magasabb rendű érdeke fűződik az emberölés felderítéséhez, mint ahhoz, hogy a tolvajt felelősségre vonja.
Ha létrejön a vádalku, akkor a vádalkut kötő illető ellen az adott ügyben nem indul eljárás, ha pedig már nyomozás van ellene folyamatban, akkor az megszűnik. Tehát a vádalkut kötő tolvaj nem kerül a vádlottak padjára. Az új büntetőeljárásban azonban a klasszikus vádalku mellett már alkalmazható egyezségkötés során, amiben F. Viviennel megállapodtak, az együttműködés alapfeltétele, hogy az egyezséget kötő beismerő vallomás tegyen és együttműködjön a nyomozókkal. A különbség a vádalku és az egyezség között, hogy utóbbi esetében a gyanúsított, a védő és az ügyész megegyezik egy büntetésben, és az egyezséget kötő nem egy másik bűncselekményről ad információkat, hanem arról, amiben ő is részt vett.
A vádalkuzóval ellentétben az egyezséget kötő gyanúsított ellen vádat emelnek, az előkészítő ülésen a bíróság dolga csak az, hogy döntsön: jóváhagyja-e az egyezséget vagy sem. Ha jóváhagyja, akkor születik egy, az egyezségnek megfelelő ítélet. Ha nem hagyja jóvá a bíróság, mert úgy ítéli meg, hogy az egyezség törvénytelen, akkor minden megy tovább, mint egy „hagyományos” eljárásban, de ez esetben az egyezséget kötő gyanúsított beismerő vallomását a vádhatóság nem használhatja fel az eljárás során.
Völner még a fia luxusautó-vásárlását is Schadllel intéztette
Amíg folyik az előkészítő ülés, érdemes felidézni, milyen szoros kapcsolat volt a két vádlott, Schadl György és Völner Pál között. A végrehajtói kar elnöke például még abban is segített barátilag, hogy az akkori államtitkár fia megszerezhesse a kiszemelt BMW-jét.
A lehallgatott telefonbeszélgetések alapján Schadl fizetni is hajlandó volt Völnerék helyett, csak a politikus fia kapjon meg minden kedvezményt.
„Én inkább a te ügyintézésedet fedezem, csak kapja meg a maximális kedvezményt. Azt most nem tudom elmagyarázni, hogy az ügyintézőnek egy három kilót vissza kell dobni, mert az hülyén veszi ki magát. Azt rendezem én értelemszerűen”
– mondta az autókereskedőnek, és valamiért azt is hozzátette, hogy Völner fia normális, tisztelettudó fiú, „nem az átlag 25 éves hülyegyerek”.
Minderről itt írtunk részletesen:
Völner a fia luxusautó-vásárlását is Schadllel intéztette
A végrehajtói kar elnöke pedig még az autókereskedő jutalékát is kifizette volna Völnerék helyett. Tízmilliós nagyságrendű kenőpénz elfogadásával gyanúsították meg Völner Pált, az Igazságügyi Minisztérium azóta lemondott államtitkárát az elmúlt évek egyik legsúlyosabb kormányzati korrupciós botrányában.
Hadházy Ákos is ott van a tárgyaláson
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő is jelen van a Schadl–Völner-ügy tárgyalásán. Fotóriporterünk le is fotózta őt:
A politikus a Facebookon azt írta: "Csak azért jöttem el az első tárgyalásra, hogy lássam, KI HIÁNYZIK azok közül, akiknek Völner Pál és Schadl György mellett kellene ülniük a vádlottak padján."
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.