szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szerdán 17 órára sajtótájékoztatót hívott össze David Pressman a budapesti amerikai nagykövetség épületébe, ezen bejelentette, hogy az orosz alapítású, budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bank több vezetője is felkerült az amerikai szankciós listára. Azt is elmondta, hogy aggasztó a magyar vezetés kapcsolata az orosz vezetéssel.

Most érkezett

Mi történt 2014-ben?

„Épp amerikai népdalokat énekeltünk egy csoporttal, mikor odaléptek hozzám, hogy telefonon keresnek, és ezt fel kell vennem” – így emlékezett vissza a kitiltási botrány kezdetére pár hónapja a hvg360 dokumentumfilmjéhez adott interjúban André Goodfriend, akkori amerikai ügyvivő. A sajtóirodáról hívták, hogy valami készül.

Hamar kiderült, hogy a Magyar Nemzet egy később megjelenő (!) Napi Gazdaság cikk miatt kereste meg őket, a sztori arról szólt, hogy az Egyesült Államok kitilt több adóhivatali dolgozót, miután az adóhatóság korrupciógyanú miatt fellépett amerikai cégekkel szemben. De hogy mi vezetett el a 2014-es eseményekig, ebből a cikkünkből kiderül:

Hazugsággal próbálta elejét venni a kormányoldal a 2014-es kitiltási botránynak

2014 októberében még nem működött Rogán Antal propagandagépezete, így a jelenlegi tudásunk alapján a kormány a saját médiájának köszönhette, hogy a kitiltási ügyből ekkora botrány lett. A hozzánk eljutott információk szerint az amerikai kormányzat most is valamilyen nyomásgyakorlásra készülhet, és felmerült, hogy újabb embereket tilthatnak ki Amerikából.

 

 

 

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Megszólalt a tűzjelző az amerikai külügy épületében

Kollégánk a helyszínről tudósít, azt mondja, rövid ideig szólt a csengő. A sajtó nagy része még kint várakozik.

A kormány is készül a bejelentésre

A kormány és médiája is hangol David Pressman sajtótájékoztatójára. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt (a miniszterelnök után ő is a nagykövet nevével viccelődve), hogy az „amerikai diplomácia nem tett le arról, hogy Magyarországot belepréselje a háborúpárti álláspontba”. Gulyás Gergely szerint azonban Magyarország „továbbra is meg van győződve” arról, hogy „a béke közös érdek”.

Gulyás sajtótájékoztatóján reagált arra is, hogy a több helyen is feltűntek olyan plakátok, amelyeket az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége szponzorált, s amelyeken az olvasható: „Ruszkik, haza!”. 

Szerinte így mindenki szembesülhetett azzal, hogy most már nem az ellenzék folytat amerikai pénzből kampányt, hanem közvetlenül az amerikai nagykövetség indított kampányt Magyarországon”.

Pattanásközelig feszült Orbán és Washington viszonya

Az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolata ugyanis még soha nem volt ennyire rossz. A mosolygó politikusokat ábrázoló fotók ellenére kritikus a helyzet – állítják diplomáciai források –, és egyelőre nem látni nyomát sem annak, hogy a jövőben a kapcsolat jobbra fordulna. Ennek hátteréről és okairól Dezső András kollégánk írt hosszabb összefoglalót:

Pattanásközelig feszült Orbán és Washington viszonya, és ez bármikor tovább romolhat

Az orosz-ukrán háború következtében nem tolerálja tovább Washington, hogy Magyarország NATO-tagként olyan politikát folytat, ami Moszkvának áll érdekében. Orbán Viktor viszont nem tolerálja, hogy Washington befolyásolni akarja a magyar politikai-társadalmi folyamatokat a kormányfő példátlan hatalmi koncentrációját veszélyeztetve. Nem tudni, hogy ez a konfliktus hova vezet, de súlyosbodhat.

Egy azonban biztos: bármit is lép Washington, nem az Orbán-rezsim megbuktatása, hanem az elszigetelése a cél, hogy a szövetségen belül senki ne kövesse Orbán politikáját. Magyarország mindenképpen rosszul jár, akkor is, ha a Fidesz táborát egy ellenséges lépés csak még inkább összezárja.

Az időpont sem véletlen

Bármit is jelent be a budapesti amerikai nagykövetség, az nem a magyar, hanem a nemzetközi médiának szóló üzenet lesz. Ez az oka annak, hogy a sajtótájékoztatót késő délután tartják meg. Azaz a nagykövetség elsősorban a tengerentúli média figyelmére számít, és arra vár, hogy Washingtonban is elkezdődjön a nap.

De kicsoda David Pressman?

„Mindig az olyan ügyek vonzottak, amelyek túlnőnek rajtam, és fontosak az embereknek, s bár alapvetően nemzetbiztonsági joggal és emberjogi kérdésekkel foglalkozom, tárgyalótermekben is képviselek ügyfeleket olyan esetekben, amelyek arról szólnak, milyenek vagyunk egyénként vagy éppen országként” – fogalmazta meg jogászi hitvallását a HVG-nek adott portréinterjúban David Pressman, az USA 45 éves budapesti nagykövete.

A beszélgetésben azt is elárulta, mit szól ahhoz, ha trollnak vagy Orbán új közellenségének nevezik, és miért szókimondó mostanság az USA a magyar kormánnyal:

Pressman amerikai nagykövet a HVG-nek: Nem a kormányzati média személyes támadásai aggasztóak, hanem az átszűrődő orosz propaganda

Mit szól ahhoz, ha trollnak vagy Orbán új közellenségének nevezik? Miért szókimondó mostanság az USA a magyar kormánnyal? Mi történik, amikor a magyar miniszterekkel találkozik? Mit tett, amikor Dárfúrban egy gyerekkatona Kalasnyikovot fogott rá és George Clooney-ra? Portréinterjú David Pressmannel az Egyesült Államok budapesti nagykövetével.

A téma titok, maradtak a találgatások

Egyelőre semmit sem tudni biztosan, csak azt, hogy David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete szerdán 17 órára sajtótájékoztatót hívott össze a budapesti nagykövetségen. Ahogy a hvg.hu is megírta, egyre romlik a viszony az amerikai és a magyar kormány között, aminek akár a 2014-es kitiltási ügynél – amikor többek között a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezetőjét tiltották ki az országból – is komolyabb szankcionálás lehet a vége.

A sajtó eddig csak találhatott, szerda délután viszont a Bloomberg már arról írt, hogy így a szankcionált személyek között lehetnek az európai uniós és NATO-államban működő egyik bank tisztviselői. A lapnak név nélkül nyilatkozó forrás nem tudott pontos nevet mondani vagy az intézkedés okait közölni, ahogyan a Fehér Ház sem kommentálta a lap értesüléseit.

Bloomberg: Egy magyarországi bank tisztviselőit is szankcionálhatja az USA

Egyelőre mindenki sötétben tapogatózik, mire készülhetnek az Egyesült Államokban.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András hvg360

A Fidesz-tábort erősítheti, az országot elszigetelheti az, ha Washington odacsap Orbánéknak

Miniszterek és a kormánypropagandát irányító figurák Egyesült Államokból kitiltásáról is beszélnek diplomáciai körökben, de mindenki csak találgat arról, milyen bejelentésre készülnek ma a budapesti nagykövetségen. Abban ugyanakkor diplomáciai forrásaink egyetértenek: bármit is lép Washington, nem az Orbán-rezsim megbuktatása, hanem az elszigetelése a cél, hogy a szövetségen belül senki ne kövesse Orbán politikáját. Magyarország mindenképpen rosszul jár, akkor is, ha a Fidesz táborát egy ellenséges lépés csak még inkább összezárja.

Dezső András hvg360

Pattanásközelig feszült Orbán és Washington viszonya, és ez bármikor tovább romolhat

Az orosz–ukrán háború következtében nem tolerálja tovább Washington, hogy Magyarország NATO-tagként olyan politikát folytat, ami Moszkvának áll érdekében. Orbán Viktor viszont nem tolerálja, hogy Washington befolyásolni akarja a magyar politikai-társadalmi folyamatokat a kormányfő példátlan hatalmi koncentrációját veszélyeztetve. Nem tudni, hogy ez a konfliktus hova vezet, de súlyosbodhat.