Május 4-e és 5-e között rendezik meg a második magyarországi CPAC-et, vagy ahogyan az Alapjogokért Központ nevezi, „a jobboldal egyik legnagyobb nemzetközi dzsemboriját".
Az Alapjogokért Központra hárult az utóbbi időben az a feladat, hogy mérhetetlen mennyiségű adófizetői forintból nemzetközi elismerést vásároljon Orbán Viktor félautokratikus rendszerének külföldön. Ahogyan a témában Orbán Krisztián közgazdász fogalmazott a HVG-nek: a „2018 óta minden világpolitikai fejleményt rosszul olvasó miniszterelnök” őrületes pénzeket fektet abba, hogy „legyenek hozzá szorosan kapcsolódó ideológusok mindenhol a világban”. Ez, vagyis a szövetségesek keresésének és a nemzetközi trendekre való rácsatlakozásnak a vágya hozza Magyarországra egymást követő második évben a CPAC-et, vagyis a Konzervatív Politikai Akció Konferenciát, amit a kormánypárti sajtó rendre „igazi magyar sikertörténetként” jellemez.
Orbán Viktor és Matt Schlap a CPAC dallasi konferenciáján 2022.augusztus 4-én
MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher
De mivel minden ilyen esemény csak annyira jó, amennyire a fellépő személyiségek, vegyük sorra, kik azok a figurák, akiket Orbán Viktor Budapestre vár, közvetlenül Jézus Krisztus földi helytartójának látogatása után.
„A CPAC elnöke”
Matt Schlapp amerikai politikai aktivista, a CPAC elnöke, akit nemrég azzal vádolt meg egy republikánus kampányalkalmazott férfi, hogy szexuálisan molesztálta.
Matt Schlap CPAC elnök 2022. május 8-án Budapesten az Alapjogokért Központ sajtótájékoztatóján
MTI / Szigetváry Zsolt
Schlapp politikai karrierje a 2000-es Bush-kampánnyal robbant be, fontos szereplője volt ugyanis az úgynevezett Brooks Brothers-rendzavarásnak, annak az erőszakos demonstrációnak, amellyel republikánus aktivisták megakadályozták, hogy egy rendkívül szoros választási körzetben újraszámolják a szavazatokat, így George W. Bush választási győzelme nem került veszélybe.
A Bush-elnökség alatt politikai igazgatóként adott tanácsokat az elnöknek, Dick Cheney alelnöknek és a kabinet egyéb tagjainak. 2014-ben választották az Amerikai Konzervatív Unió (ACU – ez a szervezet rendezi a CPAC-et) elnökévé. 2020-ban ő is azok között a republikánusok között volt, akik hamis vádakat terjesztettek az elnökválasztás tisztaságával kapcsolatban.
„Dél-Amerika konzervatív közösségének vezéralakja”
Eduardo Bolsonaro Brazília korábbi elnökének, Jair Bolsonarónak a fia, korábbi washingtoni nagykövet, amely tisztségre egyébként az apja nevezte ki. Szoros kapcsolatot ápol az amerikai szélsőjobbal, különösen annak egyik legfontosabb alakjával, Donald Trump egykori bizalmasával, Steve Bannonnel.
Eduardo Bolsonaro
AFP / Sergio Lima
2019-ben már járt Magyarországon, Orbán Viktorral is találkozott, megegyeztek abban, hogy mindkét ország fontosnak tartja a keresztény értékek és a nemzeti érdekek képviseletét a külpolitikában, egyben elutasítják „a magukat civil szervezeteknek álcázó NGO-k nyomásgyakorlását” (NGO = non governmental organization, azaz nem kormányzati – tehát civil – szervezet).
„Arizona kormányzójelöltje”
Kari Lake-et Arizona kormányzójelöltjeként harangozza be a CPAC Hungary weboldala, bár a korábban tévés bemondóként hírnevet szerző trumpista politikus ezen már túl van: 2022-ben elvesztette az arizonai kormányzóválasztást, a legközelebbi pedig négy év múlva lesz.
Lake azzal érdemelte ki a kormányzójelöltséget, hogy hangosan promotálta Donald Trump hamis vádjait az „elcsalt” 2020-as elnökválasztással kapcsolatban, börtönbüntetést követelve azokra, akik elismerték Trump vereségét. Miután elvesztette a kormányzóválasztást, a trumpi forgatókönyvnél maradva ő is csalást kiáltott, több pert is indított annak érdekében, hogy megváltoztassák az eredményeket, és őt hozzák ki győztesnek. Ezeknek a pereknek a nagy része mára lezárult, az arizonai legfelsőbb bíróság elutasította Lake kérelmét.
Kari Lake
AFP / Zach D. Roberts
Lake gyakran emlegeti Soros Györgyöt és az úgynevezett „Great Replacement Theoryt”, amely szerint gonosz háttérhatalmi erők a migráció támogatásával akarják elérni, hogy lecserélődjön a fehér keresztény népesség, „engedelmes”, színes bőrű muszlimokra (és egyéb etnikai, vallási kisebbségekre) – az elgondolás ismerős lehet a magyar miniszterelnök tavalyi tusványosi beszédéből.
Facebook-oldala szerint az egyik kedvenc idézete: „Élj úgy, hogy ha valaki rosszat mondana rólad, senki se higgye el”.
„Az Osztrák Szabadságpárt elnöke”
Herbert Kickl a szélsőjobboldali FPÖ vezetője, az első Kurz-kormány idején belügyminiszter volt, az Ibiza-botrány nyomán kényszerült ő is lemondásra. 2019 óta vezeti a pártot, migránsellenes és vírusszkeptikus (a vakcinákat „kísérleti szereknek” nevezték, melyek „hatásossága nem igazolt”) retorikájával folyamatosan egyre jobbra tolva azt. Az FPÖ jelenleg a legerősebb politikai formáció Ausztriában, hat százalékkal magasabb a támogatottságuk a két tradicionális nagypárténál.
Kickl szerint az osztrák kormánynak példát kellene vennie a magyarról, amiért utóbbi Nemzeti Konzultáció keretében megkérdezi a választókat az Oroszország elleni szankciókról, Orbán Viktort pedig „csodás embernek” tartja.
Herbert Kickl
AFP / Alex Halada
Kickl is járt már Budapesten, legutóbb alig másfél hónapja, amikor a Karmelitában egyeztetett a magyar miniszterelnökkel. Üdvözölte Ausztria és Magyarország stratégiai együttműködését az illegális migráció elleni küzdelemben – arról, hogy az Ausztriába irányuló illegális migráció kérdésében Magyarország inkább a probléma, mintsem a megoldás része, itt írtunk bővebben –, és Orbán Viktorral közösen leszögezték, hogy ha „béke lenne, és megszűnnének a szankciók, az infláció is azonnal lemenne”.
„Az amerikai Kongresszus «fenegyereke», arizonai képviselő”
Paul Gosar nem támogatja: az abortuszt, a migrációt, a fegyvertartás szabályozását.
Paul Gosar támogatja: az Oath Keepers nevű szélsőjobboldali milíciát, melynek tagjai részt vettek 2020. január 6-án az Egyesült Államok Kongresszusának ostromában.
A kongresszusi képviselő a szélsőséges szervezet egyik eseményén arról beszélt, az Egyesült Államok „már benne van egy polgárháborúban, csak még nem kezdtünk el lőni egymásra”.
Paul Gosar
AFP / Bill Clark
Amikor 2015-ben Ferenc pápa az Egyesült Államokban járt és beszédet mondott a Kongresszusban, igyekezett felhívni a képviselők figyelmét a klímaváltozás veszélyeire. Paul Gosarnak erről az volt a véleménye, hogy "ha a pápa a klímaváltozás elleni küzdelemnek akarja szentelni az életét, akkor azt megteheti a saját idejében, de megkérdőjelezhető tudományt katolikus dogmaként hirdetni nevetséges".
„A genderideológia kérlelhetetlen ellensége”
A Terry Schilling által vezetett American Principles Project egy konzervatív érdekvédelmi csoport, amely főleg a transznemű emberek jogaival való szembehelyezkedéssel szerzett magának hírnevet és támogatást.
Schilling nemrég arról beszélt a New York Timesnak, hogy azután kapták fel a transzneműek ügyét, hogy az amerikai Legfelsőbb Bíróság 2015-ben legalizálta az azonos neműek házasságát. A döntés miatt az amerikai konzervatívok egy olyan témát vesztettek el, amelyet korábban könnyen lehetett szavazatokra és pénzre váltani, így kellett valami új, amelyről – ahogy Schilling mondta – „a jelöltek szívesen beszélnek". Mint mondta, a téma több ezer új adományozót hozott az American Principles Projectnek.
Terry Schilling
nationalconservatism.org
A szervezet közvélemény-kutatásokat végzett, hogy megállapítsák, a transzneműek jogainak korlátozása hogyan rezonál a választókkal. Ha a fogadtatás pozitív volt, azt is megvizsgálták, hogyan tudnának a republikánus jelöltek a legmegfelelőbben beszélni a témáról.
2019-ben egy kutatásuk azt találta, hogy a választók lényegesen nagyobb valószínűséggel támogatnak egy olyan republikánus jelöltet, aki támogatja a transznemű lányok iskolai sportokban való részvételének tilalmát, mint egy olyan jelöltet, aki a transzneműek által választott mosdó használatának tilalmát szorgalmazza. Így a mosdókról szóló vitát elhagyták, és teljes mellszélességgel beleálltak a transznemű sportolók, és a kiskorúak nemátalakító műtétjei körüli konfliktusba.
A Fidesz előszeretettel importál konfliktusokat az amerikai szélsőjobbról, ahol sokkal több forrásból, sokkal kreatívabb emberek dolgoznak a választók félelmeinek menedzselésén. Terry Schilling az irányított kulturkampf úttörő képviselője, beszédét nagyon várjuk.
„Együtt erő vagyunk!”
De érkezik még Barry Moore, „Alabama állam magyar szemléletű republikánus képviselője”, Anders Vistisen dán EP-képviselő, a genderpropaganda ősellensége, Martin Helme, „az észt EKRE pártelnöke, aki előre figyelmeztetett az illegális migráció veszélyeire”, Penny Nance, „a Gyermek az Első Koalíció alapítója”, valamint Kevin Roberts, „a Heritage Foundation elnöke, aki példaként tekint Magyarországra”.
Barry Moore alabamai republikánus képviselő
Wikipedia / Barry Moore oldala
És még sokan mások, többek között „a brüsszeli bürokraták rémálma” (az olvasóra bízom, hogy ő vajon ki lehet, annyit segítek, hogy egy női kormánytag), illetve „a liberális médiamunkásokat helyreigazító államtitkár” (tipp: egy ismert podcasterről van szó).
(Ezek a pankrátor-beharangozókat megszégyenítő, tűpontos jellemzések mind megtalálhatók a CPAC Hungary weboldalán.)
Egyszóval: igazi A-listás sztárokkal lehet majd május 4-5-én a Bálnában találkozni.