szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tárca álláspontja szerint „az iskola működése már szeptemberben ellehetetlenült".

„A Qualitas Gimnázium fenntartója és igazgatója a kommunikációjuk során az esetükben sajnos már szokásosnak mondható félrevezetést alkalmazza” – közölte a 444 megkeresésére a Belügyminisztérium a szeptemberben kilakoltatott, most pedig a megszűnés küszöbén álló intézmény ügye kapcsán.

Mint beszámoltunk róla, Ott Ferenc igazgató és Kovács György Gergely kuratóriumi elnök közleményben tudatta, hogy a Fővárosi Kormányhivatal elutasította a Qualitas gimnázium működési engedélyének módosítását. Mint írták, a kormányhivatal a döntést azzal indokolta, hogy Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára nem támogatta a kérelmet, mert az államtitkárság szerint azt már május 31-ig kellett volna előterjeszteni, úgy, hogy a kiürítésünkre szeptember 12-én került sor. Hozzátették, hogy a történtek miatt petíciót indítanak, ugyanis "közel 300 tanuló, köztük 70 végzős és több mint 20 pedagógus kerülhet önhibáján kívül az utcára”.

Végleg bezárhat a szeptemberben kilakoltatott soroksári Qualitas gimnázium

Az iskola igazgatója szerint 300 tanuló kerülhet az utcára.

A hvg.hu is beszámolt róla, hogy szeptember 12-én a rendőrség és a végrehajtók is kiszálltak tanítási időben az alapítványi fenntartású középiskolához, ahol kiürítették az épületet, a diákokat és az intézmény dolgozóit pedig hazaküldték, mondván: tartozás miatt az ingatlant elárverezték, az épület már másé, így ott többé már nem lesz tanítás.

Azóta kiderült, hogy bár az iskola fenntartója a bíróságon támadta meg a végrehajtási eljárást, kifogásolta az árverés kitűzését és az ingatlan felértékelését – szerintük 40 százalékkal alulértékelték –, ezt a bíróság elutasította. Az ügyben a hvg.hu-nak megszólalt a végrehajtó, és bár voltak olyan hírek, miszerint már az iskola működési engedélyét is visszavonták, erről kiderült, hogy nem igaz. Ekkor két olyan helyszín jött szóba, ahol folytathatnák az oktatást.

A 444 megkeresésére a Belügyminisztérium most azt írta, hogy jogerős bírósági végzés alapján történt a végrehajtás, amelynek eredményeképpen az épületet 2022 októberében elárverezték. „A vitathatatlanul az információk birtokában lévő igazgató és a fenntartó felelőtlenül jártak el, amikor az intézményt már a nyár folyamán nem költöztették el a más tulajdonába került épületből, melyet már az előző tanévben is jogtalanul használtak” – írták.

A belügyi tárca leveléből az is kiderült, hogy Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár megkereste az épület új tulajdonosát „hiszen a legkézenfekvőbb elhelyezési lehetőség az lett volna, ha az iskola tovább használhatja az addig is használt területét. Az új tulajdonos akként nyilatkozott, hogy kész arra, hogy a gimnázium kibérelje az eddig is használt területet.” Ott Ferenc viszont „sajnálatosan ezzel a lehetőséggel sem élt”.

Hogy ezután miért nem engedélyezték, hogy az iskola székhelyet változtasson, azt írták, bár a köznevelésről szóló törvényben az szerepel, hogy ha az oktatási épület „váratlanul alkalmatlanná vált a rendeltetésszerű használatra”, akkor tanév közben is van elméleti esély a módosításra, de itt nincs erről szó. „A fenntartó minden kommunikációs igyekezete ellenére sem tekinthető ugyanis váratlan helyzetnek, hogy az új tulajdonos az épület elárverezése után csaknem egy évvel birtokba veszi a jogos tulajdonát. A Kormányhivatal jogszerűen járt el, amikor a kérelmet elutasította” – foglmaztak.

A minisztérium álláspontja szerint „az iskola működése már szeptemberben ellehetetlenült, a tanköteles korú tanulók (48 fő) más intézmény(ek)ben történő elhelyezéséről a Kormányhivatal már szeptemberben gondoskodott”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!