szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bárándy Péter szerint korábban is volt példa arra, hogy egy köztársasági elnök megindokolta egy-egy kegyelmi döntés miértjét.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

„Semmi sem tiltja Novák Katalin köztársasági elnöknek, hogy nyilvánosan megindokolja a kegyelmi döntését. A büntetőeljárásról szóló jogszabály az eljárási és a végrehajtási kegyelem esetén sem rendelkezik a köztársasági elnöki indoklás nyilvánosságra hozataláról” – mondta a Népszavának Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter.

Hasonlóképp vélekedett Ligeti Miklós, a Transparency International (TI) jogi igazgatója, aki mint mondta, „nincs olyan passzus a törvényben, ami lehetetlenné tenné az államfőnek, hogy akár a konkrét ügyről vagy csak általánosságban nyilatkozzon arról, milyen szempontok alapján döntött a kegyelem gyakorlása mellett”.

A lap nem kapott választ a Sándor-palotától arra a kérdésére, hogy pontosan milyen rendelkezésre hivatkozhatott Novák Katalin, amikor azt mondta, a kegyelmek indoklása nem nyilvános.

Bárándy Péter arra is kitért, korábban is volt példa arra, hogy egy köztársasági elnök személyesen vagy stábján keresztül kifejtette egy-egy kegyelmi döntés mögöttes indokait.

A köztársasági elnök diszkrecionális joga az ilyen döntés, így nem is kell azt megindokolnia. Ugyanakkor semmi sem tiltja meg számára, hogy beszéljen a döntéséről, nincs olyan kötelezettsége, hogy hallgatnia kelljen róla

– tette hozzá a volt igazságügyi miniszter, aki szerint érdemes lenne az ilyen döntéseket nyilvánosságra hozni, ugyanis – mint mondja – az elnöki kegyelem alapvetően arra van kitalálva, hogy a társadalom igazságérzete és a bírói igazságszolgáltatási eljárásban hozható döntés közötti feszültséget feloldja.

Hangsúlyozta: nem korlátlan nyilvánosságra lenne szükség, meg kell határozni azokat az eseteket, azon információk körét is, amelyekre nem vonatkozhat a nyilvánosság. Ilyen lehet, ha államérdek fűződik egy amnesztiához, vagy olyan tényezők, amelyeket emberiességi okokból nem lehet nyilvánosságra hozni, például ha a kegyelmet kapott súlyos, végstádiumos betegségben szenved.

Novák Katalin kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon pedofilbotrányában érintett igazgatóhelyettesnek (akit kényszerítés kísérlete miatt ítéltek el, miután az egyik gyerekkel hamis tartalmú vallomást iratott alá). A köztársasági elnök kegyelme a bicskei pedofilügyben elítélt K. Endrét mentesítette a büntetett előélethez fűződő hátrányoktól és attól is, hogy eltiltsák foglalkozásától. Azt, hogy ez pontosan mit jelent, itt olvashatják el.

De találtunk egy másik kegyelmi ügyet is, ahol az egyik bíróságon egy takarítónő titokban rendszeresen felbontotta, majd visszazárta a bírósági leveleket, feltúrta a bírók asztalán az iratokat, és le is fényképezte azokat. 1 év 10 hónap börtönt kapott, de Novák tavaly februárban megkegyelmezett neki. Az ügy részleteiről alább olvashat:

Megtaláltuk Novák Katalin egy újabb kegyelmi döntését, ezúttal egy "közbizalmat nagy fokban gyengítő" bűncselekmény ügyében

Egy bíróságon volt takarító egy nő, de titokban rendszeresen felbontotta, majd visszazárta a bírósági leveleket, feltúrta a bírók asztalán az iratokat, és le is fényképezte azokat. 1 év 10 hónap börtönt kapott, Novák tavaly februárban kegyelmezett meg neki.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!