szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A két ciklust kitöltő Göncz Árpád, Mádl Ferenc, Sólyom László, a lemondani kényszerült Schmitt Pál, a szintén duplázó Áder János és a kegyelembotrányba belebukó Novák Katalin után ő a rendszerváltás utáni hetedik köztársasági elnök.

Az országgyűlés hétfőn délután államfővé választotta Sulyok Tamást, aki eddig az Alkotmánybíróság elnöke volt. A képviselők

134 igen és 5 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül támogatták a Fidesz-KDNP jelöltjét.

147 képviselő vette fel a szavazólapot, 146-an voksoltak, 7 érvénytelen és 139 érvényes szavazatot leadva, az államfő megválasztásakor azonban a szavazás titkos, így nem tudni biztosan, kik nem támogatták Sulyok kinevezését. Az mindenesetre árulkodó, hogy az ellenzéki képviselők nagy része nem volt jelen az eredmény kihirdetésekor az ülésteremben, csak a Mi Hazánk és az LMP politikusai hallgatták meg az eskütételt. Fontos megjegyezni azt is, hogy a korábban képviselői mandátumáról lemondott Varga Judit helye üres, akárcsak Kövér Lászlóé, mert ideiglenes államfőként nem gyakorolhatja képviselői jogait, így nem is szavazhat. Szintén "igazoltan" maradt távol Gulyás Gergely, akiről vasárnap derült ki, hogy megműtötték és bár miniszteri feladatait ideiglenesen átvette Panyi Miklós államtitkár, a képviselői szavazati joga nem szállt át rá.

 

Reviczky Zsolt

Tényleges döntési helyzet nem volt, ugyanis a kormánypártokon kívül csak a Mi Hazánk próbált jelöltet állítani Csath Magdolna személyében, a jelöléshez szükséges 40 aláírást azonban nem tudták összegyűjteni.

Sulyok Tamás ezzel Magyarország hetedik köztársasági elnöke Göncz Árpád, Mádl Ferenc, Sólyom László, Schmitt Pál, Áder János és Novák Katalin után. Eskütétele után, első államfői beszédében Sulyok megköszönte szüleinek, hogy magyart és keresztényt igyekeztek faragni belőle, feleségének azt, hogy immár 50 éve mellette áll, gyermekeinek és unokáinak pedig a feltétlen szeretetükért adott hálát. Azzal kezdte, hogy nem volna helyénvaló, ha politikai beszédet mondana, később pedig arról is beszélt, szeretné, ha az Európai Unió intézményeiben sem politikai, hanem jogi munka zajlana.

 

Reviczky Zsolt

A szuverenitás oszthatatlan, így hazánk sem szuverenitást, hanem hatásköröket adott át az Európai Uniónak – folytatta Sulyok Tamás, aki szerint "nemzeti alkotmányos identitásunk és népszuverenitáson alapuló államiságunk számomra alapértékek".

A kegyelmezés kérdésében a lehető legszélesebb transzparencia híve vagyok

– folytatta beszédét az újonnan megválasztott államfő és elhangzott az is, fontosnak tartja az elnök kívülállását a hatalmi ágaktól.

Mint azt korábban megírtuk, hétfőn a parlament elfogadta Novák lemondását, így Sulyok hivatalba lépéséig Kövér László házelnök látja el az államfői feladatokat. Arról is szavaztak a képviselők, hogy Kövért ebben a nyolc napban Lezsák Sándor alelnök helyettesíti majd.

 

Elfogadta a parlament Novák Katalin lemondását, Kövér László az ideiglenes államfő

Perceken belül szavaznak az új köztársasági elnökről is.

Sulyok jelölését néhány nappal ezelőtt, csütörtökön jelentették be Kocsis Máté és Simicskó István frakcióvezetők, másnap pedig az is kiderült, hétfőre tűzte napirendre az erről szóló szavazást a Házbizottság.

Eddig Sulyok Tamás az Alkotmánybíróság elnöke volt, de dolgozott Ausztria tiszteletbeli konzuljaként is Szegeden. 2014-ben választották meg alkotmánybírónak, a Fidesz jelölésére, egy évvel később pedig elnökhelyettesé választotta a testület. Lenkovics Barnabás korábbi elnök mandátumának lejártával, elnökhelyettesként látta el az elnöki jogköröket, majd 2016 novemberében kiderült, hogy Kövér László őt jelölte házelnökként az Alkotmánybíróság elnökének, mandátuma 2026-ig szólt volna.

 

Kicsoda Sulyok Tamás, a Fidesz államfőjelöltje?

Az Alkotmánybíróság elnöke, egykori ügyvéd, aki a kormánypárti kétharmad miatt biztosra veheti, hogy ő lesz Novák Katalin utódja. Az is biztosnak tűnik, hogy Sulyok egészen más karaktert fog államfőként vinni, mint amilyet Novák Katalinnak épített kommunikációs stábja: búcsút inthetünk az ablakpucolásnak és a sütisütésnek is.

Azzal, hogy a parlament őt választotta államfőnek, megüresedik eddigi pozíciója, az új alkotmánybírói posztra a Fidesz a korábbi igazságügyi minisztert, jelenleg EP-képviselőként dolgozó Trócsányi Lászlót jelöli, az Index értesülései szerint pedig az Ab elnöke idősebb Lomnici Zoltán lehet majd.

 

Reviczky Zsolt

Mint ismert, Novák Katalin február 10-én jelentette be, hogy lemond államfői posztjáról, miután kiderült, kegyelmet adott a bicskei gyermekotthonban történt pedofil bűncselekmények eltussolásával próbálkozó K. Endre igazgatóhelyettesnek. Novák bejelentése óta nem állt a nyilvánosság elé, Orbán Viktor több alkalommal elmondta, az államfő hibát követett el, az ügyet pedig próbálja lezártnak beállítani.

“Sűrű nap áll előttünk, elfogadjuk elnök asszony lemondását, megválasztjuk az új köztársasági elnököt és jóváhagyjuk Svédország NATO-tagságát is” – összegezte a hétfői ülésnap feladatait Orbán napirend előtti felszólalásában. A kegyelembotrányhoz kapcsolódva megemlítette az alkotmánymódosítást és a gyermekvédelmi törvény szigorítását is, valamint arra kérte a képviselőket, támogassák Sulyok Tamást szavazatukkal.

Hétfőn a parlament másfél év után megszavazta Svédország csatlakozását a NATO-hoz, az ülésről szóló élő tudósításunkat itt olvashatja:

 

Orbán-beszéd, Novák-búcsú, NATO-szavazás és államfőválasztás - parlament ÉLŐ

Sűrű hétfő a parlamentben: Orbán Viktor beszéde nyitja a tavaszi ülésszakot, elbúcsúztatják a távozó Novák Katalint, megszavazzák 19 hónap halogatás után Svédország NATO-tagságát, megválasztják Sulyok Tamás alkotmánybírósági elnököt új államfőnek, végül az életvégi döntésekről is vitáznak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!