szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Napirenden van a csatlakozás az ECR pártcsoporthoz, azért maradunk az EU-ban, mert létfontosságú a magyar gazdaságnak, és nehéz elképzelni, hogy bárki is bízik Magyar Péterben – ezekről is beszélt a magyar miniszterelnök a Le Point francia lapnak.

Hosszú interjút adott a Karmelita kolostorban a Le Point című francia lapnak Orbán Viktor, aki kivételesen nemcsak a háborúval riogatott, hanem elmondta véleményét a formálódó európai szélsőjobbról és Magyar Péterről is.

Bár a magyar EU-elnökségnek hivatalosan még programja sincs, a miniszterelnök azért felsorolta, mit kezelnek majd prioritásként. Ezek a migráció, az ukrajnai háború, a zöld átmenet, a védelmi képességek fejlesztése, valamint a demográfia. Orbán megnyugtatta azokat is, akiket megrémít a tudat, hogy július elsejétől Magyarország fogja betölteni a soros elnökséget. Szerinte ugyanis az egészet nem szabad túlértékelni.

„Ez a tisztességes közvetítő szerepét ruházza ránk, nem pedig a valódi vezető szerepét” – mondta.

Fél lábbal az ECR-ben?

A kormányfőt kérdezték a formálódó európai (szélső)jobbos szövetségről is. Mint korábban megírtuk, a múlt héten az Identitás és Demokrácia (ID) frakció kirúgta tagjai közül a német AfD-t, és a pártcsoport első embere, a francia Marine Le Pen egyre inkább közeledne az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) és annak vezetője, az olasz Giorgia Meloni felé.

Orbán erről álmodott, de most a befolyása nélkül rendeződhet át az európai szélsőjobb

Botrányok sora rázta meg az Európai Parlament szélsőjobboldali frakcióját, de különös módon éppen ez vezethet el rég várt összefogásukhoz. Egyre több jel utal ugyanis az olasz kormányfő, Giorgia Meloni és az elnökjelöltségre hajtó francia Marine Le Pen pártcsaládjainak közeledésére. Ha a választások után valahogy egyesítik erőiket, akár a harmadik legnagyobb frakciót is adhatják az EP-ben.

Ugyan a kérdéshez ennek nem sok köze van, Orbán nem felejtette el kihangsúlyozni, hogy az európai szuverenista tábor és általában a jobboldal jövője „most két nő kezében van”, minden azon múlik majd, hogy Le Pen és Meloni képes lesz-e együttműködni.

„Ha sikerül együtt dolgozniuk, akár egy csoportban, akár egy koalícióban, akkor Európa erejét fogják jelenteni” – mondta Orbán, aki szerint ez elég lehet ahhoz, hogy átformálja az európai jobboldalt, sőt akár ki is szorítsa az Európai Néppártot, melynek vezetését szerinte teljes egészében a németek vették át; és „valójában egy német frakcióról van szó”.  

A magyar miniszterelnök megerősítette azt is, hogy még mindig napirenden van a Fidesz belépése az ECR pártcsoportjába, de ezzel még várna, hiszen hamarosan minden megváltozhat.

Szeretnénk csatlakozni az ECR-hez, de tisztában akarunk lenni egyrészt a Nemzeti Tömörüléshez, másrészt az EPP-hez való viszonyával is.

„Arra van szükségünk, hogy a jobboldali szavazók véleményét a jobboldal tükrözze és gyűjtse össze. Nem pedig arra, hogy az EPP továbbra is a jobboldali szavazókat gyűjtse össze, hogy megtévessze őket, és együttműködjön a baloldallal” – tette hozzá a miniszterelnök, aki szerint ezeket a kérdéseket az európai választások után kell tisztázni.

“Ha Meloni összeáll Orbánnal, búcsút inthet a Néppárt támogatásának” – Vincent Collen francia újságíró a Fülkében

Összejöhet-e Orbán Viktor álma Brüsszelben? Pontosabban: úgy játssza-e Marine Le Pen és Giorgia Meloni a lapjait, hogy tényleg jobboldali áttörés jöhessen, és ha igen, van-e helye abban a Fidesznek? Megbabonázhatja-e Emmanuel Macron Orbánt, ahogyan anno Angela Merkel tette? Tényleg az EU sorsa múlik-e a június 9-i eredményen?

Putyin < Brüsszel

Orbántól megkérdezték azt is, hogy szerinte Vlagyimir Putyin jelenti-e a legnagyobb veszélyt Európára, vagy Le Pen szavaival élve egy „európai szuperállam létrehozása, amelyet a Bizottság irányít”.

Válaszában hangsúlyozta, hogy

a NATO erős, és Európa nincs katonai veszélyben, ezért szerinte a legveszélyesebb továbbra is az EU ideológiai vezetése.

Furcsának találja, hogy sok tagállamban bizonyos elvek és politikai érdekek szolgálatát fontosabbnak tartják, mint az embereket. Számára az elsődleges feladat a nemzetek érdekeinek szolgálata, amit más európai vezetők populizmusnak tekintenek.

Emmanuel Macron francia elnököt „besorolhatatlan politikusnak” tartja, akivel mély beszélgetéseken keresztül próbál kapcsolatot teremteni. Orbán úgy látja, a francia elnökkel szöges ellentétei egymásnak, teljesen másban hisznek, Macron viszont „olyan mértékben érti a dolgok történelmi dimenzióit, mint nagyon kevés európai vezető”.

Orbán támogatja az európai védelmi képességek növelését, de ezt csak fokozatosan szabad megtenni, és elutasítja a közös adósság gondolatát. Magyarország kész arra, hogy ezt a katonai erőfeszítést a saját pénzügyi hozzájárulásukkal fizessék.

Ukrajnával kapcsolatban megismételte, hogy a jelenlegi körülmények között korai lenne a csatlakozásról tárgyalni, hiszen először az ország határait és lakosságszámát kell tisztázni. A balkáni bővítést viszont Magyarország lehetőségnek és nem tehernek tekinti.

Miért marad az EU-ban?

Orbántól megkérdezték azt is, hogy ha annyi problémája van Európával, miért nem csatlakozik a BRICS-országokhoz. (A csoportot 2010-ben Brazília, Oroszország, India és Kína alapította, később Dél-Afrika, Egyiptom, Etiópia, Irán és az Egyesült Arab Emírségek is csatlakozott hozzá – a szerk.) A miniszterelnök erre annyit felelt: azért maradunk az EU-ban, mert az exportunk 75%-a az egységes piacra megy, ami létfontosságú a gazdaság miatt.

Az interjú végén Magyar Péter is szóba került, akit az elmondottak alapján Orbán nem sokra tart. Egyébként is – mondta ezután saját magáról – több mint harminc éve van a politikában, és olyan sokat látott már, hogy nem is emlékszik az eddigi ellenfelei nevére.

Nehéz elképzelni, hogy a magyarok megbíznak valakiben, aki a felesége tudta nélkül felvett egy vele folytatott beszélgetést, majd ezt a felvételt politikai célokra használta fel. Ezt nem tudom elképzelni, mert Magyarország egy komoly ország – zárta rövidre a témát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!