szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.

No Title

No Description

„Ha valakinek tényleg volt olyan eredménye, amit vitán felül sikerként lehet kommunikálni, akkor az a Mi Hazánk” – jelentette ki a Tolnában két hete tartott időközi országgyűlési választással kapcsolatban a Fülkében László Róbert, a Political Capital választási szakértője. A tolnai választást nagy fölénnyel a fideszes Csibi Krisztina nyerte meg, a második helyre Dúró Dóra jött be – messze felülmúlva pártja mindenkori, a körzetben elért eredményét, sőt, minden más ellenzéki pártot is. A legnagyobb kihívó, vagyis a Tisza híján azonban jószerivel képtelenség helyesen értékelni a dombóvári időközit – véli az elemző.

„Valójában, ha ők ilyesmire készülnének, akkor nem hinném, hogy elkövették volna azt a hibát, hogy a költségvetésben felejtenek egy tételt, ami lebuktathatja őket” – mondta arra a felvetésre reagálva, hogy kapcsolatban, hogy az előrehozott választásokról a költségvetés egy sora árulkodna. „Ha készülne is Orbán Viktor ilyenre, azt a legszűkebb köre tudná, és az nem lenne benne a 2025-ös költségvetésben.”

„A Tisza lassan, de biztosan erősödik. És hogy ha ez a tendencia kitart, akkor lehet, hogy 2026-ban nagyobb különbséggel nyerhet a Tisza, minthogy egyáltalán nyerhet-e 2025 májusában. Ez az érv szólt látszólag amellett, hogy itt a közeljövőben előrehozott választások legyenek”

– mondta a szakértő. László szerint azonban nagyon meg kellene indokolnia a Fidesznek egy előrehozott választást, hiszen „az mégiscsak a gyengeség beismerése volna, ha bármilyen okból eldobnák maguktól azt a felhatalmazást, amit 2022-ben és folytatólagosan, 2010 óta mindig megszereztek”.

László Róbert
Siteri Nóra

„Ennek van realitása, és csak azon múlik, hogy az aktuális érdekeik hogy alakulnak 2025-ben. Szerintem még nem döntötték el ők sem, hogy fognak-e módosítani a választási rendszer bármely jogszabályán, de hogy a pakliban benne van, hogy ezen gondolkodnak, hogy vannak forgatókönyvek, abban teljesen biztos vagyok”

– emelte ki. A Fidesz szerinte csak akkor nem nyúlna hozzá a meglévő rendszerhez, ha azt látja, hogy simán nyerni tud benne – ez viszont veszélybe kerülhetett Magyar Péter felbukkanásával. Ha pedig a Tisza Párt nagy előnybe kerülne, akár radikális átalakítás is jöhet.

László Róbertet Kacskovics Mihály Béla kérdezte.

Tartalom:

  • 00:00 Intro
  • 01:20 Tolna 2: Volt tétje? Ha igen, mi?
  • 08:56 Előrehozott választások: kijön 14 milliárdból? Mi szüksége erre a Fidesznek? Miért állt bele Magyar Péter?
  • 17:24 Rutinszerű törvénypiszkálás: hol és miért nyúlhat bele ismét a kormány a választási törvénybe? – Bővebben az egyéni választókerületek eltörléséről
  • 22:12 Bővebben a győzteskompenzációról
  • 28:23 Bővebben az egyéni választókerületek átszabásáról – ismét
  • 35:45 Bővebben a listaállítás feltételeiről és a választási küszöbről
  • 43:03 Az orbáni hatalommegosztás paradoxona: a félprezidenciális rendszer

László Róbert decemberi, az adásban hivatkozott cikkét itt tudja elolvasni.

Nyitóképünkön illusztráció. Fotó: Reviczky Zsolt

Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: SpotifyApple PodcastsSoundCloudYouTube.

Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: SpotifyApple Podcasts.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!