szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban külön weboldalon gyűjtik az online naplójuk tartalma miatt elbocsátott alkalmazottakat. Hazánkban egyelőre nincs ilyen oldal, s egyelőre nem lehet sok olyan eset, amikor valakit a blogja miatt tanácsoltak volna el a főnökei. Nem árt azonban az óvatosság, ha valaki a bloggertársadalom tagjaként is tevékenykedik a munkája mellett.

Az irodai blogírásnak
vannak a veszélyei
© sxc.hu
Egy blog olyan, mintha egy privát telefonhívást kereszteznének egy hírportállal. Tökéletes eszköz, ha valaki a kedvenc koktélreceptjeit szeretné megosztani a barátaival, esetleg magvas gondolatokat akar közölni a világról, esetenként azonban a blog kétélű fegyverré válhat, s szerzőjének kellemetlen perceket szerezhetnek azok a mondatok, amelyeket meggondolatlanul a világháló olvasóközönsége elé tárt. Jó példa erre a Delta Airlines egyik stewardesse, aki Queen of Sky néven néhány pikáns fotót közölt blogján, amelyen cége egyenruháját viselte. A hölgy ma már nem dolgozik a légitársaság kötelékében.

Egy amerikai blogger Morpheme Tales című oldalán statisztikát vezet a webnaplójuk miatt elbocsátott emberekről.

A számtalan webnaplóból csupán kevés büszkélkedhet többszázas vagy akár többezres olvasóközönséggel, azonban az a pár tucat ember, aki odatéved az oldalra, nem biztos, hogy örül annak, amit ott talál. Például ha a blogger főnöke olvashat kevéssé szalonképes gondolatokat saját kompetenciaszintjéről, esetleg saját hozzátartozóihoz fűződő – nem feltétlenül hízelgő – viszonyáról. Bár sokan gondolhatják, hogy a blog webcímének ismerete nélkül nem találják meg az oldalt, a nagyobb keresők segítségével hamar fellelhető egy blog, ha a szerzőjére gyanakodik a kíváncsiskodó, s olyan keresőszavakat használ, amelyek jellemzőek lehetnek a blogger szóhasználatára.

Golden Blog 2005
Június 19-éig adhatjátok le szavazataitokat kedvenc blogjaitokra. Itt!
Persze ennél sokkal árulkodóbb jeleket is lehet hagyni a blogban, amelyek visszavezethetőek a szerző valós személyazonosságára. Ennek pedig következményei lehetnek. A családtagok megdöbbenhetnek, ha fény derül a blogger cenzúrázatlan titkaira, a munkaadók pedig elgondolkodhatnak, hogy milyen rizikót jelent alkalmazni az online napló íróját. Ezért érdemes a lehető legdiszkrétebben intézni a blogolást, illetve megbizonyosodni róla, hogy azt kizárólag olyanok olvassák, akikben száz százalékig megbízik az ember.

Az alábbi egyszerű tippek segítségével minimálisra lehet csökkenteni az esélyt, hogy a blogunk illetéktelen szemek elé kerül, így elkerülhetőek a kellemetlen szituációk.

A legegyszerűbb névtelen blogot írni, azonban még ennek is vannak hátulütői. Ha például borzasztó munkakörülményeinket szeretnénk az internet nyilvánossága elé tárni, fontos elkerülni, hogy kollégáink és főleg feletteseink azonosíthassanak minket, illetve magukat. Ennek érdekében javallott álnéven írni, s elkerülni az olyan árulkodó részleteket, amelyek lakóhelyünkre, munkahelyünkre, konkrét személyekre, illetve kifejezetten ránk jellemző dolgokra utalnak.

Ami ennél is fontosabb, ha a minimumra szeretnénk szorítani a munkahelyi lebukás esélyét, nem szabad az irodai gépen – pláne munkaidőben – gondozni online naplónkat. Egyrészt felelősségre vonhatnak bennünket, amiért a céges erőforrásokat magáncélra használjuk, másrészt az IP-cím alapján pillanatok alatt kideríthető, hogy mikor, melyik gépről érkeztek a bejegyzések a weboldalra. Mindez kivédhető, ha otthoni gépünkről, vagy internetkávézóból frissítjük a blogot.

Veszélyes helyzetbe kerülhetnek Magyarországon a saját doménnév alatt blogot indítók is, személyes címbejegyzés esetén ugyanis adataikat bárki könnyen lekérdezheti ezen a weboldalon.
Maradj láthatatlan a hálón (Oldaltörés)
Számos szoftveres segédletet is igénybe vehetünk, ha szeretnénk eltüntetni a kibertérben hagyott nyomainkat. Az egyik ilyen a jelenleg még béta-tesztelés alatt álló Invisiblog nevű szolgáltató, amely névtelen blogolási lehetőséget kínál ingyenesen. Még maguk a szolgáltatást üzemeltető szakemberek sem férnek hozzá személyes adatainkhoz.

A Tor nevű kis program segítségével elejét vehetjük, hogy a blogszolgáltató feljegyezze IP-címünket, ezáltal megnehezítve annak a dolgát, aki megpróbálja bemérni, honnan érkeztek a bejegyzések. Hasonlóképpen működik az Anonymizer szolgáltatása, amely egy anonim szerveren keresztül bonyolítja le az internetes forgalmat, megakadályozva, hogy a nyomunkra akadjanak.

Az úgynevezett ping szerverek segítségével külön blogoldal fenntartása nélkül juttathatjuk el mondandónkat a kíváncsi szemekhez. A Pingomatic nevű szolgáltatás egy tucat blog-keresőoldalra juttatja el a bejegyzésünket. Miután a keresők regisztrálták a posztot, nyugodtan törölhetjük saját oldalunkról, ezáltal is megnehezítve lenyomozásunkat.

Érdemes limitálni olvasóközösségünket is. Számos blogszolgáltató lehetővé teszi, hogy csak olyanok olvassák gondolatainkat, akik rendelkeznek az általunk meghatározott jelszóval. Ha saját szerveren üzemeltetjük online naplónkat, beállíthatjuk, hogy csak bizonyos számítógépek tulajdonosai láthassák, amit írtunk.

A keresőmotorokat is érdemes kihagyni a képből, ha biztosra akarunk menni. Ehhez egy robots.txt nevű fájlt kell elhelyeznünk az oldalunkon, amely „megmondja” a keresőknek, hogy hagyják figyelmen kívül az itt fellelt találatokat. Ehhez számos helyen – például a Web Tool Centralon – találhatunk segédletet.

Ha saját domainnevünk alatt üzemeltetjük blogunkat, érdemes a domaint álnéven, vagy cég nevén bejegyeztetni, így megakadályozhatjuk, hogy rövid úton fény derüljön kilétünkre.

Mindemellett érdemes a munkahelyi jogász tanácsát kikérni, a blogírással kapcsolatban, így a minimumra csökkenthetjük az esélyét, hogy valaha is kellemetlenségünk származzon a naplóírásból.
hvg.hu Golden Blog

Blogvilág: emberek és trendek a számok mögött

A világhálón jelenleg körülbelül 31,6 millió blog van – állítja tavaszi felmérése alapján az internet kutatására szakosodott Perseus Development Corporation, hozzátéve: mintegy 10 millió webnaplót az idei első negyedévben jegyeztek be. A növekedés jelenlegi ütemét alapul véve a blogok száma az év végére elérheti az 53,4 milliót. De mifélék is ezek a webnaplók?

hvg.hu Karrier

Más kirúgásán tanul az okos

Mindig szomorú azt látni, ha egy munkatársunk elveszíti az állását. De van benne egy kis öröm is, hiszen nem a mi szűrünket tették ki. Minél közelebbi kolléga került lapátra, annál inkább érdemes elemezni, hogy milyen okok vezettek az elbocsátásához.

hvg.hu Média

Melyik a legjobb magyar blog?

A hvg.hu keresi a legjobb magyar nyelvű webnaplót. Nevezd be te is kedvenc (vagy saját) blogodat, hogy megtudd, mit gondolnak róla mások! A szakmai zsűri által legjobbnak ítélt bloggerek komoly díjakra számíthatnak. Ne késlekedj a nevezéssel, hiszen blogodat akár egyetlen kattintással a legjobbak közé juttathatod. Az igazi verseny pedig csak ezután kezdődik.

hvg.hu Golden Blog

Kínai blogokat cenzúráz a Microsoft

A redmondi szoftveróriás szolgáltatásait igénybe vevő kínai bloggerek számára előírják, mit publikálhatnak a weben, s mit nem. A Microsoft bizonyos szavak megjelenését blokkolja a világhálón.

hvg.hu Golden Blog

A Golden Blog-díj 100-as listája - lehet szavazni!

Válogatásunk minden elfogulatlanságunk ellenére is egy szubjektív merítés a jelöltek - előzetes várakozásainknál jóval nagyobb - mezőnyéből. Egy hónappal ezelőtt meghirdetett kiírásunkra 2650 nevezés érkezett, ami többszáz blogot jelent. Listájukat - terveink szerint - még a héten közzétesszük a hvg.hu blogokkal foglalkozó Fórumában. Induljon a szavazás!

hvg.hu Golden Blog

Blogok az amerikai üzleti életben

Üzleti titkok kiszivárogtatása illetve megtévesztés, újdonságok alternatív terjesztési módja, a piaci ellenfelek megtévesztése, szellemi műhely, a corporate-közeg hétköznapjainak bemutatása - csak néhány a számos ok közül, ami miatt vállalati blogok jönnek létre.

Golden Blog

A blogok és a társadalmi nyilvánosság

A blog szó 2004-ben az év szava lett. Ez nagyjából jelzi a vélemények, élmények viszonylag új kifejezési módjának a terjedési sebességét, valamint a blogok hatásával kapcsolatos felfokozottnak mondható várakozásokat, amit csak lassan hűt le a hidegzuhany. Wild Juditnak a témát taglaló, alább olvasható cikke a Médiamixben jelent meg.

hvg.hu Golden Blog

Mi is az a blog?

Az internet elterjedésével megjelent műfaj mára online jelenséggé nőtte ki magát, s meghatározó a világháló történetében. Mit is takar azonban a rövid szócska, amely világszerte közösséggé kovácsolta a online naplóírókat? Mikor jelent meg az első blog, s megközelítőleg hányan hódolnak ennek a szenvedélynek?

Háló

Blogzsargon

SablonokA blogírás semmilyen informatikai szakképzettséget nem kíván, a szolgáltatók még a webnapló dizájnját is...

hvg.hu Karrier

Hogyan kezeld, ha kirúgtak?

Mindenki retteg attól, hogy a munkahelyen egyik nap rövid üzenet várja majd a főnöktől az elbocsátását közlendő. Azonban nem dől össze a világ, ha valakitől megválik a vállalat, ez ugyanis számos új lehetőséget kínál arra, hogy még a korábbinál is jobb munkát találjunk magunknak.

Berki Krisztián Keleti Ágnesről: Elragadó, elbűvölő és mindenkit inspiráló személyiség volt

Berki Krisztián Keleti Ágnesről: Elragadó, elbűvölő és mindenkit inspiráló személyiség volt

Annyira rozoga a Gubacsi híd, hogy csak 5 kilométer per órás sebességgel mehetnek át rajta a vonatok

Annyira rozoga a Gubacsi híd, hogy csak 5 kilométer per órás sebességgel mehetnek át rajta a vonatok

Tavaly bezárt, idén már az épületét is eladnák a Balaton egyik legnépszerűbb pékségének

Tavaly bezárt, idén már az épületét is eladnák a Balaton egyik legnépszerűbb pékségének

A norvégok lényegében véghez vitték az elektromos átállást az új autóknál

A norvégok lényegében véghez vitték az elektromos átállást az új autóknál