Közel 80 ezerrel többen dolgoznak a mostani kormányzati ciklus végén, mint az előző befejezésekor – jelentette ki Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter.
A miniszter szerint 406500 munkahely jött létre és 330 ezer munkahely szűnt meg az elmúlt négy évben. Tavaly az utolsó negyedévben 75600-zal többen dolgoztak, mint 2002 első negyedévében. Magyarországon a foglalkoztatás és a munkanélküliség növekedése egy időben jelent meg. A 15 és 60 év közötti munkaképes korú lakosság csaknem 40 százaléka az inaktív körbe tartozik. Az inaktívak 40 százaléka nyugdíjas, 30 százalékuk tanul, 10 százalékuk gyermeket nevel. Az inaktívak 19 százaléka – mintegy 390 ezer ember – semmiféle nyilvántartásban nem szerepel, egy részük eltartott, másrészük a feketegazdaságban próbál szerencsét. Ez a rejtett foglalkoztatás és a rejtett munkanélküliség a kimutatott mellett – jegyezte meg a miniszter.
Európai uniós összehasonlításban a magyarországi foglalkoztatási szint az 57 százalékos foglalkoztatási rátával hátulról a harmadik helyen áll – ismertette a miniszter. A munkanélküliségi rátákat nézve Európában Magyarország a nyolcadik helyen van, de 7,5 százalékos munkanélküliségi rátájával kedvezőbb a helyzete az Unió 8,5 százalékos átlagával szemben.
Az aktív álláskeresők száma 73700-zal növekedett, az emelkedésben a miniszter szerint szerepet játszik az is, hogy a reálbérek 32,6 százalékkal növekedtek a mostani kormányzati ciklusban.
A szocialista kormány a perspektívát, a munkahelyteremtő fejlesztési lehetőségeket, az elektronikában, a biotechnológiában, a járműiparban és az idegenforgalomban látja. Célzott járulékkedvezményt kívánnak adni a pályakezdő fiataloknak, az 50 év feletti tartósan munkanélkülieknek, és a leghátrányosabb 265 településnek, egyebek mellett a Start Plusz és a Start Extra program elindításával.
A miniszter bírálta a Fidesz általános járulékkedvezménnyel kapcsolatos javaslatát. Rámutatott: a nagyobbik ellenzéki párt 10 százalékpontos járulékcsökkentési javaslata megvalósulása esetén 650 milliárd forintos hiányt idézne elő a nyugdíj- és az egészségbiztosítási kasszában. Ezt a hiányt 200 ezer új munkahely akkor pótolná, ha ezek a munkahelyek félmillió forintos fizetéssel járnának – mondta a miniszter.