szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eddig már 7500 jelentkezés érkezett a Foglalkoztatási Hivatalhoz a "Lépj egyet előre" ingyenes szakképzési programra, ez jóval felülmúlja a feltételezett érdeklődést - tájékoztatott Szilárd Imre, a hivatal felnőttképzési főosztályának vezetője.

A program indításakor úgy kalkuláltak, hogy a 3,9 milliárd forintos keretösszeg országosan 12 ezer szakképzetlen személy képzésére lesz elegendő. A jelentkezéseket az eredeti pályázati kiírás szerint a jövő év tavaszáig fogadják, de már most csaknem annyi a jelentkező, mint a képzési lehetőség.

A hivatal február közepe óta fogadja a képző intézmények által összegyűjtött jelentkezéseket, azóta folyamatos ezek feldolgozása, elbírálása. Eddig 1200 jelentkezést sikerült elbírálni, amelyek egynegyede felelt meg a pályázati kiírás kritériumainak, egynegyede hiánypótlással megfelelhet.

A jelentkezések fele nem fogadható el, leginkább azért, mert sokan már szakképzettséggel jelentkeztek egy újabb, piacképesebb szakma elsajátítására. A pályázati kiírás szerint a rendelkezésre álló keret legalább 70 százalékát a legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkező szakképzetlen személyek képzésére kell fordítani - mondta a főosztályvezető.

Az ingyenes szakképzésbe vonhatók 21 százalékát jelenthetik az érettségizett, szakképzetlen személyek. A nem piacképes szakmával rendelkezők 9 százalékos arányban kerülhetnek a képzésbe. Szakképzettek eleve csak olyan képzésekhez kaphatnak támogatást amely alapszakmájuk fejlesztését jelenti - jegyezte meg a főosztályvezető.

Budapesten például 50 szakképzett személy képzése finanszírozható, s már most 850 ilyen jelentkezőt tartanak nyilván. Ingyenes képzésük csak a program esetleges újabb fordulójában, egy további finanszírozási keretből lehetséges. Az elképzelések szerint a program a második félévben újabb pályázati kiírással folytatódik, s akkor már figyelembe vehetők majd a piacképesebb szakma megszerzésére vonatkozó igények is.

A jelenlegi fordulóban több mint 300 képző intézmény kínált mintegy 500 szakmában képzési lehetőséget. A 3,9 milliárd forintos keret 75 százalékát az Európai Unió finanszírozza. A keretből 2,4 milliárd forint fordítható a 12 000 személy közvetlen képzési költségeire, ez személyenként 200 ezer forintot jelent. További mintegy 1 milliárd forint szükséges a szakmát szerzők egyszeri, a minimálbér összegét elérő ösztöndíjához, s annak járulékaihoz. A továbbiak a szervezési költségeket, a programmal foglalkozók munkabérét jelentik.

Szilárd Imre elmondta, hogy a személyenkénti átlagosan 200 ezer forint elegendőnek tűnik egy szakma megszerzéséhez. Az óraszámoknál figyelembe kell venni, hogy alapismeretekkel, gyakorlati készségekkel, képességekkel rendelkező felnőttek oktatásáról van szó. A 240-560 forintos óradíjak alapján átlagosan 500 órás tanfolyamok indíthatók.

Az egyes megyékre jutó keretet a lakosságszám, a foglalkoztatottsági, munkanélküliségi, képzettségi mutatók alapján határozták meg. Így például a főváros 1400, Pest megye 1200, Borsod-Abaúj-Zemplén megye 900 személy képzését vállalhatja, de több megye, így Komárom, Vas, Zala csak 300 személy jelentkezését fogadhatja.   

Az érdeklődők internet segítségével tájékozódhatnak a képzési kínálatról. Emellett a helyi munkaügyi kirendeltségek, foglalkoztatási információs pontok, önkormányzatok, civil szervezetek nyújtanak segítséget - mondta Szilárd Imre.

hvg.hu Karrier

Felelős szakképzést követel az MKIK

A gazdaság szereplőinek teljesen mindegy, hogy a foglalkoztatási vagy az oktatási tárca irányítja a szakképzést, de nem két egymással versengő, hanem egy felelős minisztériumra kellene bízni ezt a gazdaságnak fontos feladatot – vetette fel Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.

hvg.hu Karrier

Regionális szakképzési modell Észak-Magyarországon

Regionális szakképzési modell kialakítását kezdeményezi közösen a Borsod-Abaúj-Zemplén, a Heves és a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara - jelentették be hétfőn, egy Egerben tartott sajtótájékoztatón.

MTI Karrier

Modul rendszerű szakképzést vezetnek be Magyarországon

Modulokból épül fel az év végétől a szakképzés, az újabb hasonló szakmák megszerzéséhez akár a korábban elsajátított modulok fele is hasznosítható lesz majd – közölte Nagy László, a Nemzeti Szakképzési Intézet vezetője.

MTI Itthon

Tizennégy pont a szakképzés átalakításáról

Bevezetnék a munkavállalói képzési kártyát, kiemelten támogatnák a hiányszakmák oktatását, és mintegy felére csökkenne az Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakmák száma. A kormány nyilvánosságra hozta szakképzési koncepcióját.

MTI Karrier

Indul az ingyenes szakképzési program

A képzőintézmények február 15-től adhatják be a Foglalkoztatási Hivatalhoz az ingyenes szakképzés támogatásához szükséges dokumentumokat - olvasható az intézmény internetes címén.

Meghalt Keleti Ágnes

Meghalt Keleti Ágnes

Fehér Krisztián, X-Faktor-győztes a versenyen nyert 36 millióról: „Az amúgy nem sok pénz”

Fehér Krisztián, X-Faktor-győztes a versenyen nyert 36 millióról: „Az amúgy nem sok pénz”

Minden egyes nap 52 új játék: sosem volt még ennyire jó év PC-játékosoknak a Steamen

Minden egyes nap 52 új játék: sosem volt még ennyire jó év PC-játékosoknak a Steamen

Elmebeteggé akart nyilváníttatni egy ramocsaházi férfit a jegyző, amiért kérdéseket tett fel a falu helyzetéről

Elmebeteggé akart nyilváníttatni egy ramocsaházi férfit a jegyző, amiért kérdéseket tett fel a falu helyzetéről