szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Belgium, Luxemburg és Franciaország is bekerül azon országok körébe, amelyek állampolgárai ugyan munkavállalási engedéllyel, de munkaerőpiaci vizsgálat nélkül vállalhatnak munkát Magyarországon – közölte Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.

Eddig az Európai Gazdasági Térség országai közül Dánia és Norvégia tartozott ebbe a körbe. Magyarország ugyanis viszonosságot alkalmaz azoknál az országoknál, amelyek ha nem is teljes mértékben biztosítanak szabad munkavállalást az új európai uniós tagállamok állampolgárainak, de jelentős könnyítéseket vezettek be.

A viszonosság alapján eddig is munkavállalási engedély nélkül vállalhattak munkát Magyarországon az Egyesült Királyságból, Írországból és Svédországból. Az idén május 1-jét követően ezekhez az országokhoz hasonlóan szabadon vállalhatnak munkát Magyarországon a Finnországból, Görögországból, Portugáliából, Spanyolországból és Izlandról érkezők. Ezek az országok ugyanis ugyancsak május 1-jétől szabad munkavállalást tesznek lehetővé az új uniós tagországok állampolgárainak. Magyarország továbbra is munkavállalási engedélyhez köti a munkavállalást a viszonosság alapján az Ausztriából, Hollandiából, Németországból, Olaszországból és Liechtensteinből érkező állampolgárok számára.

A miniszter elmondta, hogy az Európai Gazdasági Térségben teljesen szabad munkavállalást biztosító nyolc országon kívül jelentős könnyítéseket alkalmaz az idén május 1-jétől Belgium, Luxemburg és Franciaország is. Így Belgiumban a munkaerő-hiányos foglalkozások esetében munkaerőpiaci vizsgálat nélkül öt nap alatt kiadható a munkavállalási engedély. Luxemburgban három szektorban, a mezőgazdaságban, a szőlőművelésben és a vendéglátóiparban szüntették meg a munkaerőpiaci helyzet vizsgálatát a munkavállalási engedély kiadásakor. Franciaországban hét ágazatban összesen 61 foglalkozási szakmában ugyancsak a munkaerőpiaci helyzet vizsgálata nélkül kaphatják meg az új tagállamok állampolgárai a munkavállalási engedélyt.

A miniszter megjegyezte, hogy Olaszország is könnyítéseket vezetett be, bár fenntartja a korábbi engedélyezési rendszert, de az új tagállamokra vonatkozó éves munkavállalási kvótát 79500-ról 170 ezerre emelte.

Csizmár Gábor külön is szólt Hollandiáról, ahol a kormányzat a szabad munkavállalás engedélyezését javasolta, viszont a parlament még nem döntött a kérdésben, ősszel térnek vissza erre a témára, addig fenntartják a korábbi engedélyezést. Hollandiában bizonyos szakmáknál, amelyek listáját időszakonként aktualizálják, egyszerűsített munkavállalási engedélyt adnak ki.

Dániában eddig is egyes hiányszakmáknál a munkaerőpiaci helyzet vizsgálata nélkül akár hároméves tartózkodási engedélyt és azonnali munkavállalási engedélyt adtak.

Csizmár Gábor Ausztriával kapcsolatban megjegyezte, hogy bár ebben az országban továbbra is munkavállalási engedélyhez kötik az új tagállamok állampolgárainak munkavállalását, de a jövőben a már ott dolgozók családtagjai könnyítésként automatikusan megkaphatják a munkavállalási és tartózkodási engedélyt.

Németország ugyancsak fenntartja az eddigi korlátozást. Ez vonatkozik az egyéni munkavállalókra, valamint a cégek közötti szerződés keretében kiküldetésként Németországban dolgozókra egyaránt.

A miniszter szólt arról is, hogy a magyar diplomácia a visegrádi országok támogatásával régóta szorgalmazza a korlátozások helyetti monitoring rendszer bevezetését. Vagyis azt, hogy az egyes tagországok pontosan kövessék a más országokból érkezők munkavállalását, s csak akkor korlátozzanak, ha ez a munkavállalás gondokat jelent a munkaerőpiacon. A javaslat egyre több támogatást kap az Európai Unióban.

Így például a finn kormány is javasol egy monitoring rendszert, amelynek bevezetését még a parlamentnek el kell fogadnia. Finnország továbbá szorgalmazza a tagállamok munkaügyi felügyeleteinek együttműködését is, különösen a kiküldetésre, és az alvállalkozói szerződésekre vonatkozóan. Belgium is támogatja a regisztrációs rendszerek harmonizálását.

A miniszter elmondta: az eddigi időszak is azt bizonyította, hogy az új tagállamok munkavállalói nem okoztak gondot a régi tagországok munkaerőpiacán. Sokkal nagyobb arányú az európai unión kívülről érkezők munkavállalása ezekben az országokban.

A miniszter hangsúlyozta azt is, hogy a kormány a viszonossági intézkedésekről az Országos Érdekegyeztető Tanács szakbizottságával egyeztetve döntött.

hvg.hu Karrier

A munkahelyi pszichés terror az EU-ban is probléma

A munkahelyi piszkálódás szélsőséges formájának, a munkahelyi pszichoterrornak a dolgozók 9 százaléka válik évente áldozatává – derül ki egy tanulmányból, melyet az akkor még 15 tagállamból álló EU-ról készített az Európai Alapítvány az Élet és Munkakörülmények Javításáért.

MTI Karrier

Négy éve a legalacsonyabb munkanélküliség az EU-ban

Az euróövezet tagországaiban újabb négyéves mélypontra csökkent a munkanélküliség márciusban. Az EU 25 tagországában változatlan volt az átlagos arány, bár a munkanélküliek száma az egész térség átlagában is csökkent.

MTI Karrier

Hol és mennyien: magyar munkavállalók az EU-ban

A tizenöt régi európai uniós tagállamból hatban szabadon vállalhatnak majd munkát az új tagországok munkavállalói május elsejétől, a kezdettől szabad munkavállalást lehetővé tévő Egyesült Királysághoz, Írországhoz és Svédországhoz a közelmúltban csatlakozott Finnország, Spanyolország és Portugália.

euractiv.hu Karrier

Spidla megszüntetné az európai munkaerő-mobilitás korlátait

A politikai okok mellett a szabad munkaerő-áramlás szociálpolitikai akadályait is fel kívánja tárni Vladimír Spidla, a foglalkoztatásért felelős európai biztos. Szerinte valószínűtlen, hogy a munkaerőpiaci korlátozások ellen háborgó tíz új tagállam hasonló intézkedéseket vezetne be a csatlakozásra váró Romániával és Bulgáriával szemben.

MTI Karrier

Minden EU-tagország döntött munkaerőpiacáról

Minden európai uniós tagállam döntött a kelet-közép-európai tagok munkavállalóival szembeni korlátozások meghosszabbításának kérdésében, Görögország úgy határozott, hogy megszünteti az akadályokat - derül ki az Európai Bizottság péntek este aktualizált összesítéséből, amely az interneten is megtalálható.

Macron is beleszállt Elon Muskba, azzal vádolja, közvetlenül beavatkozik választásokba

Macron is beleszállt Elon Muskba, azzal vádolja, közvetlenül beavatkozik választásokba

Egy Ferrari volt itthon a gyorshajtási csúcstartó tavaly

Egy Ferrari volt itthon a gyorshajtási csúcstartó tavaly

Hétfőig közlekedett volna a MÁV fénymozdonya, de szombaton elromlott

Hétfőig közlekedett volna a MÁV fénymozdonya, de szombaton elromlott

Miért gyűlik össze a por akkor is, ha minden ablak zárva van?

Miért gyűlik össze a por akkor is, ha minden ablak zárva van?