Az első benyomás döntő - ezt minden álláskereső tudja, ezért igyekszik a lehető legtöbbet kihozni önéletrajzából. A próbálkozás azonban sokszor balul sül el. Előfordul, hogy a jelentkező aprólékosan beszámol leendő munkaadójának előéletéről, ám a túlzott részletességgel éppen az ellenkezőjét éri el: a munkaadó belefullad az információ-rengetegbe, és nem olvassa végig a CV-t. A humorosra vett önéletrajzot olvasva viszont az interjúztatóban joggal merülhet fel a gondolat, hogy a tréfás kedvű jelölt valószínűleg nem a legalkalmasabb pályázó. Nehéz megtalálni a középutat, ezért akadnak olyanok, akik inkább arra törekszenek, hogy inkább felkeltsék munkaadójuk figyelmét, még akkor is, ha ez azzal jár, hogy elesnek a vágyott állástól.
Egy amerikai karrier-tanácsadó cég munkatársai nemrégiben összegyűjtötték a legemlékezetesebb eseteket, amelyeket a felmérésben részt vevő interjúztatók elmeséltek. Íme egy kis csemege a tengerentúlról:
1. A jelentkező önéletrajza mellé csatolt egy kísérőlevelet, amelyet édesanyja írt.
2. Az önéletrajz írója pasztellkék, teddy macis papírra nyomtatta önéletrajzát.
3. A pályázó önéletrajzában hangsúlyozta, hogy évente három hónapot pihen, a családja yachtján.
4. A jelentkező mellékelt magáról néhány képet, hogy leendő munkaadói lássák, hogy fest egyenruhában - szórólaposztó nyusziként, vagy szendvicsemberként.
5. A pályázó az önéletrajzát rejtő borítékra egy autót rajzolt, és a kép alá írta, hogy ez lesz az interjúztató ajándéka, ha őt választja.
6. Az önéletrajz írója megemlítette, hogy nem akadály, ha ruha nélkül kell dolgoznia.
7. A pályázó beleírta önéletrajzába, hogy büntetett előéletű, egyszer letartóztatták, mert malacot lopott – azt azért hozzátette, hogy egy kismalacról volt szó.
8. A jelentkező önéletrajza végén külön fejezetet szentelt egészségi állapotának részletes ismertetésére: leírta, hogy milyen betegségeken esett át és milyen gyógyszereket szed.
Utánanéztünk, hogy a hazai fejvadászok milyen bizarr vagy vicces esetekkel találkoztak. Ezekből is szemezgettünk néhányat:
1. A jelentkező önéletrajzához mellékelt egy képet, amelyen piros ruhában feszít. A állásinterjú negyedik körében - ahogy az első háromban is - ebben a piros ruhában jelent meg. Elmondta, hogy ez a kabalaruhája.
2. A jelölt önéletrajzában részletesen kifejtette, mikor, milyen fix programja van két gyermekének, ami miatt rugalmas munkaidőben szeretne dolgozni.
3. A pályázó illatosított papírra írta önéletrajzát, díszes betűkkel. A fejlécet kis virágok szegélyezték.
4. A jelentkező önéletrajzából kiderült, hogy éjszakánként egy night klubban dolgozik.
A legtöbb interjúztató megnézi, hogy a céghez eljuttatott önéletrajzában a jelentkező kiemelte-e azokat a kritériumokat, amelyeket a munkatársat toborzó cég álláshirdetésében megjelölt. Ha az alapvető követelményeknek megfelel, és nem lő túl a célon - a formai és tartalmi követelményeket tekintve -, továbbjut a második körbe. Az extrém eseteket azonban a HR-esek rögtön kiszúrják, és a jelölt többnyire már az első szűrőn sem megy át.