Tetszett a cikk?

A kereskedelemben most nem is az áruhiány, hanem a munkaerőhiány okoz gondot.

Mindenek előtt le kell szögezni, hogy a legnagyobb kiskereskedelmi láncokat tömörítő Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) tagvállalatai és a kormány többször óva intették a lakosságot a fölösleges élelmiszer-felhalmozástól. Jelen állás szerint

az ország élelmiszer-ellátása nincs veszélyben,

és józan emberi számítás szerint nem is lesz. Egy-egy üzletben, egyik-másik termékből léphet fel ideiglenesen hiány. A pánikszerű felhalmozás éppen az ilyen hiányok kialakulásához járul hozzá, illetve leterheli a kereskedőket, beszállítókat. A bevezetett korlátozó intézkedések az élelmiszerüzletekre nem vonatkoznak – vagyis aki élelmiszert akar vásárolni, az továbbra is megteheti. Nyilván nem árt, ha minden háztartásban van tartalék, de nem kell több hónapra elég lisztet bespájzolni.

Nem csak az áru kevés, hanem a munkaerő is

A jelek szerint – éppen a pánikszerű spájzolás miatt – kezdenek azért komolyabb ellátási nehézségek kialakulni. Az OKSZ mindig nagyon óvatosan fogalmaz, de legnagyobb tagvállalata, a Tesco is mennyiségi korlátozásokat vezetett be a webes rendeléseknél, csak hosszabb időtávra vállalja a kiszállításokat, illetve elkezdett munkaerőt toborozni. A nagy raktárkészlettel rendelkező multiknál a szűk keresztmetszet vélhetően inkább a munkaerő, mintsem a készlet – áru van, csak nincs elég ember, aki összeszedné a raktárban, kirakná a polcra, házhoz szállítaná stb.

A boltokban nincs veszélyhelyzet, mégis sokan úgy vásárolnak, mintha nem lenne holnap

A tartós cikkek, a liszt, az olaj, a cukor fogy továbbra is leginkább, de van, aki a sörre és a borra esküszik. A patikákban általános a hiány maszkból, fertőtlenítőből, és lassan a gyógyszertári alkohol is elfogy. Az üzletek nem győzik hangsúlyozni, feleslegesen senki ne halmozzon fel semmit.

Jellemzően a nem tapasztalható probléma a kisebb, házhoz nem szállító közértekben, mivel a lakosság a nagy boltokat rohanja meg nagybevásárlás céljából.

Van, aki 2-3 naponta bevásárol 50 ezer forintért

Komoly nehézségekről számolt be viszont a hvg.hu-nak Balogh Zsanett, a cívisvárosban és környékén működő, csak házhoz szállítást végző (vagyis fizikai üzlettel nem rendelkező) Debrecen Deliveri tulajdonosa. Balogh Zsanett szerint a rendelések száma március 12-én, csütörtökön hirtelen nőtt meg – vagyis egy nappal azután, hogy a kormány kihirdette a veszélyhelyzetet. „Ekkora nagy számú rendelésre cégünk nem volt felkészülve. Kapacitás hiányában 2-3 napos kiszállítási időt tudunk garantálni vásárlóinknak. Futáraink – vasárnap kivételével – minden nap 12-23 óráig megállás nélkül dolgoznak, de a megnövekedett vásárlói igényeket így sem tudjuk azonnal kielégíteni” – mondja Balogh.

A hétvége folyamán már olyan készlethiánnyal szembesültek, ami még soha nem fordult elő a cég 4 éves története során. A tulajdonos szerint a kilátások sem túl fényesek,

utánpótlás alapvető élelmiszerekből előreláthatólag 2-3 hét csúszással fog érkezni,

de például tisztítószerekből több gyártó is közölte velük, hogy ne is várjanak a közeljövőben utánpótlást.

Jelentősen megnőtt az új vásárlóik száma, Balogh szerint azért, mert sokan félnek elmenni otthonról. Azonban volt, aki vissza is mondta a rendelését (a Deliveri cégeknek, irodaházaknak is szállít, és vannak cégek, ahol a távmunka mellett döntöttek). Nemcsak a leadott rendelések számában tapasztaltak nagymértékű növekedést, de a méretükben is.

Akik korábban is tőlünk rendeltek 5-15 ezer forint értékben, azok most 2-3 naponta 50-60 ezer forint értékű kosarat állítanak össze

– mondja Balogh Zsanett.

Kacskovics Mihály Béla

A rizstől a futópadig

A Deliverinél a legnépszerűbb termékek továbbra is az alapvető osztályról kerülnek a kosarakba, például liszt, cukor, rizs, olaj, befőttek, konzervek, reform köretek. Valamint a fűszereket, szószokat, mártás-szósz alapokat minden mennyiségben vásárolják. Népszerűek még a tartós tejek, élesztők és a tartós kenyerek. Folyamatosan gyarapszik azon termékek listája, amelyekből készlethiányuk keletkezik. A hétvége folyamán a Domestos tisztítószer legtöbb illatban elfogyott, a nedves törlőkendők, antibakteriális fertőtlenítőszerek sem kaphatóak már náluk. A legtöbb toalettpapír és papírzsebkendő is kimagasló mértékben fogy.

Ami a fertőtlenítőket és egyéb háztartási termékeket illeti, a Rossmann drogéria március 16-ai közleményében minden vásárlójától azt kérte, maximum 5 darabot vásároljon egy termékből akár a fizikai boltokban, akár a webshopban. „A kialakult veszélyhelyzet miatt rengeteg megrendelés érkezett Online Drogériánkba az elmúlt napokban, ami sajnos megnövekedett kiszállítási időt eredményez” – írták.

Az Extreme Digital ugyanezen a napon azt közölte, hogy az iskolák bezárásának március 13-ai bejelentését követően a notebookok és táblagépek eladása is megtöbbszöröződött. A kényszerű otthontartózkodásra szorult vásárlók közül sokan vásároltak még kenyérsütő gépet, gőztisztítót, és otthoni sportszereket, így például futógépeket is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!