szerző:
Gyükeri Mercédesz - Nyusztay Máté
Tetszett a cikk?

A termékek legtöbbjének az ára nem változott, néhánynál azonban két számjegyű drágulást tapasztaltunk. Az árstop még egy utolsót odarúgott július végén a hazai boltokban.

Tényleg eltűnt az élelmiszer-infláció Magyarországon? A kormány minden létező eszközt bevetett az elmúlt időszakban annak érdekében, hogy a napi fogyasztási cikkek drágulását legalább visszaszorítsa, nyár elejére pedig már eljutottunk oda: az inflációs trendeket sok minden határozta meg (pozitív és negatív irányban), de nem az élelmiszerek. Ennek nem lehet eléggé hangsúlyozni a jelentőségét, hiszen ezek azok a termékek, amelyeknek az árával nap mint nap találkoznak az emberek, azt, hogy mennyire ítélik súlyosnak az inflációt, nagyban határozza meg az, milyen változásokat tapasztalnak.

Aztán jött a július, az a hónap, amelyikben a kötelező akciózást elengedte a kormány – ez pedig annál komolyabb következménnyel is járt, mint amit a neve sugallna. Az erről szóló rendelet ugyanis azt is meghatározta, a korábban árstopos élelmiszerek milyen áron forgalmazhatók: e termékeknél a „soft” ársapka az aktuális beszerzési ár lett, ennél drágábban nem lehetett árulni az érintett termékeket, ennél olcsóbban viszont kötelező volt legalább egy termékcsoportot minden áldott héten.

Véget ért az árstop, beindult a drágulás

Vagyis igazából most ért véget az árstop, ennek pedig szabad szemmel láthatóak a következményei az üzletekben: a szezonális burgonya kivételével valamennyi áru esetében drágulást tapasztaltunk.

Ez pedig egyes esetekben igen jelentős: a cukor átlagosan 28,5 százalékkal drágult az előző hónaphoz képest, a finomliszt esetében is 24 százalékot meghaladó az áremelkedés. A (kosarunkból időközben kikerült csirke far-hát nélkül) korábban az ársapka alá tartozó termékekből összeállított termékkosár is 14 százalékkal kerül többe, mint június végén.

(Az már igazán csak az árstop iróniája, hogy az egy évvel ezelőttihez, vagyis a hatósági ár utolsó hónapjához képest „csak” 10 százalék az áremelkedés.)

Ez az ugrás pedig alapvetően határozta meg a négy személyre szóló négyfogásos vasárnapi ebéd alapanyagaiból álló kosarunk összértékét is: ez a június végi 7269 forintról 7660 forintra ugrott – ekkora áremelkedés éves szinten is aggodalomra adna már okot.

Jó hír, hogy az alternatív élelmiszerekből álló kosár értéke gyakorlatilag stagnált (3250 forintról 3256-ra nőtt), igaz, ezek „normál” változatainál se nagyon látszik árváltozás, hiszen csupán egy valaha árstopos tétel, a relatíve alacsony egységárú tej drágulása húzná felfelé. És a korábban nem árstopos termékek esetében is enyhe csökkenést láthatunk – ez is azt mutatja, hogy a piaci folyamatok nem indokolnak drágulást. A mostani, immár teljesen piaci árak azonban aligha fognak érdemben csökkenni a közeljövőben.

Így teljesítettek a boltláncok

Az üzletláncok közül ezúttal is az Auchannál volt a legalacsonyabb a kosár értéke, ezt a Penny, majd a Lidl követi. Az alternatív termékeknél majdnem ugyanez a lista, ott az Auchant a Lidl követi, harmadik legolcsóbb a Penny.

És hogy mi várható a jövőben? Az inflációt jó eséllyel nem ez a megugrás határozza meg hosszabb távon, inkább azok a plusz adóterhek, amelyeket a kormány a költségvetési egyensúly helyrebillentése érdekében iktattak be a rendszerbe akár már augusztustól. Jó hír, hogy a kiskereskedelmi forgalmat jó ideje – kvázi plusz áfateherként – drágító kiskereskedelmi különadó mértéke nem nőtt, rossz azonban, hogy összességében megint nem olyan irányt látunk, ami fokozott (élelmiszer)fogyasztásra sarkallná a magyarokat.

Ami az időjárást illeti, az őszi búza még átlagos termést produkált, ami nem feltétlenül utal áremelkedésre ősztől, a nagy kérdés az lesz, hogy a takarmányként felhasznált kukorica hozamát mennyiben határozza majd meg a jó ideje tartó csapadékhiány és forróság.

Raskó György: Szárazságtűrésre „génszerkesztett” vetőmagokat kellene használnunk, de nálunk ez tabu

Nehezen alkalmazkodik a magyar agrárium a klímaváltozáshoz, a nagygazdák ragaszkodnak a busásan jövedelmező szántóföldi növénytermesztéshez, a társas vállalkozások alatt pedig fogy a föld – mondja Raskó György egykori államtitkár, agrárvállalkozó.

Mit főztünk ki?
Egy négyfős családi ebéd hozzávalóinak árát gyűjtöttük össze a hat nagy élelmiszerláncnál (Aldi, Auchan, Lidl, Penny, SPAR, Tesco). A mennyiségeknél fajlagos árat számoltunk, tehát bármekkora is volt a kiszerelés, általában a kilós egységárat néztük, kivéve a tojást, ahol tíz darabot számoltunk egységként, a száraztésztát, ahol a jellemző, félkilós zacskót, míg a vajnál és a sajtnál 10 dekás árat néztünk, kiszereléstől függetlenül. A termékeknél ugyanazokat a kategóriákat néztük, a száraztésztáknál például a négytojásos változatot, a tojásnál pedig legalább M-es méretet. A kiszereléseknél azt kerestük, amelyiknek a fajlagos ára a legalacsonyabb.

Ezekből számoltuk aztán ki egy ebéd árát, amely zöldséglevesből, sertéspörköltből, rántott csirkemellfiléből és almás pitéből áll. (A listában szereplő egyes termékek több fogáshoz is felhasználhatók, az egyszerűség kedvéért ezeket egy helyen jelöltük csak.)

A sorozat korábbi cikkeit itt olvashatja el
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!