szerző:
Gyükeri Mercédesz - Nyusztay Máté
Tetszett a cikk?

Nehéz lenne elfelejteni a galoppírozó tejárakat két évvel ezelőttről. Itt még nem tartunk, de láthatóan nőnek az árak.

Kellemetlen meglepetés érhette azokat, akik szeptemberben megfordultak az élelmiszerboltokban: az egyik alapélelmiszer, a tej jelentősen drágult. A tejjel együtt pedig a tejtermékek ára is nagyot nőtt – többet kell fizetni a sajtért, a vajért, a tejfölért egyaránt.

Az árlistánkon szereplő tejtermékek egy hónap alatt 8-20 százalékkal drágultak, a legszembetűnőbb az árnövekedés a legolcsóbb termékcsoportnál, a 2,8 százalékos UHT-tejnél látszik, ahol a literre számított átlagár augusztus végéről szeptember végére 270 forintról 325 forintra ugrott fel.

(A grafikont itt nézheti meg nagyobb méretben.)

Ha az okokat keressük, nem kell a kormány nyilatkozataira és döntéseire hagyatkozni: az árakat most már tényleg a piaci folyamatok határozzák meg, elsősorban a tej felvásárlási árának emelkedése a világban – és ezt követve Magyarországon is. Bejátszhat ugyanakkor az is, hogy a reálbérek növekedése elméletileg már nagyobb vásárlóerőt tesz lehetővé, még akkor is, ha a magyar háztartások – a KSH adatai szerint – még mindig nem szívesen költekeznek.

Más kérdés, hogy a 2022-2023 fordulóján megélt Nagy inflációhoz képest még mindig nem szaladtak el annyira az árak: emlékezhetünk például arra, hogy akkor 4000 forintot is elkértek egy kiló trappistáért – most ugyan egy hónap alatt 10 százalékot ugrott az ár, de még így is átlagosan 2240 forintról beszélhetünk.

Az persze már kérdés, hogy a drágulás hol áll meg? Ha a kormány nem avatkozik közbe – és csak remélni tudjuk, hogy nem teszi –, vélhetően akkor sem ússzuk meg az árnövekedést. Ennek nem egyszerűen a világszintű drágulás a magyarázata, hanem az is, hogy ha gyorsabban nő a világpiaci ár, mint a magyar, akkor megnő a tejtermelők kiviteli kedve is. Most pedig épp ez történik, ezzel együtt pedig szűkül a hazai kínálat, ami megint csak a drágulás irányába hat, különösen, hogy a termelés nem tud lépést tartani a kereslettel. A 2022 végén tapasztalt szintektől még messze vagyunk, így a nagy kérdés az, hogy a következő hónapokban is folytatódik-e az árak emelkedés.

A drágulás azonban nem csak a tejtermékeknél szembetűnő. Miközben a répa vagy a burgonya ára tovább esett, a paradicsom olcsósága ahogy jött, úgy el is múlt a nyári meleggel együtt: most már alig találni 900 (pontosabban 899) forintnál olcsóbban egy kilót belőle.

Visszavonhatatlanul itt van tehát az ősz, és vele együtt a friss termékek drágulása, sovány vigasz, hogy a kereskedők számára egy kis reménysugár csillant fel szeptember közepén. Az Európai Bíróság ugyanis a Sparnak adott igazat egy árstopot érintő ügyben, amely miatt a kiskereskedelmi lánc magyar bírósághoz fordult.

Fazekas István

A Spar az árstop talán legelborultabb részintézkedése miatt kért jogorvoslatot: amikor a már cikkünkben is emlegetett Nagy Infláció idején az árstopos termékek ára jelentősen elmaradt az összes többitől, az emberek őrült felvásárlásba kezdtek az olcsóbb áruból, aminek tényleg csak a bolti készlet szabott határt. A boltok ennek azzal igyekeztek gátat vetni, hogy korlátozták, ki mennyit vásárolhat az árstopos termékekből – a kormány viszont arra kötelezte a láncokat, hogy a szokásos készletük kétszeresét tegyék elérhetővé az emberek számára. Ha pedig ez nem állt rendelkezésre, a kereskedőkre súlyos büntetéseket szabtak ki – a Spar ennek a számtalan alkalommal kivetett bírságnak a jogosságát vitatta.

Az Európai Bíróság pedig, ha már egyszer megkérdezték, úgy általánosságban is kifejtette keresetlen véleményét a szabad piacot súlyosan rongáló hatósági áras rendszerrel kapcsolatban, ami így az ítélettel együtt jogalapja lehet a láncokkal szemben kiszabott összes bírság megsemmisítésére. A kormány képviseletében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter erre a tőle megszokott odaszólogatással reagált, a versenyhatóság vizsgálatot rendelt el a Spar ellen, a kormánymédia prominensei pedig a lánc bojkottálására szólítottak fel – ottjártunkkor azért álltak páran sorba a kasszák előtt.

Kártérítési pereket indíthatnak a kiskerláncok a SPAR árstopos győzelme után

Alaptalanul szórtak ki milliárdforintnyi bírságot, az élelmiszerárstop uniós jogba ütközött. A kiskermultik akár kártérítést is követelhetnek, de a per kemény lenne, a kormány pedig máris politikai háborút hirdetett.

A profithajhász árdrágító jelző annyira nem jutott eszünkbe az üzletben járva, tény azonban, hogy legolcsóbban nem itt vásárolhattunk be szeptember végén. Ezt a versenyt most is az Auchan nyerte, a második legalacsonyabb kosárértéket a Lidlben találtuk, a harmadik helyre most a Penny került.

Vasárnapi menü ára 2024. szeptember végén

Beautiful, easy data visualization and storytelling

(A grafikont itt nézheti meg nagyobb méretben.)

A mentes termékeknél a Lidl lett a legolcsóbb, a itt a második az Auchan és megint csak harmadik a Penny.

Sima vs. gluténmentes hozzávalók ára (2024.09)

Beautiful, easy data visualization and storytelling

(A grafikont itt nézheti meg nagyobb méretben.)

Átlagosan a négyfős, négyfogásos ebéd hozzávalóit ebben a hónapban 7862 forintért tudtuk beszerezni, egy hónappal korábban még ez az érték 7685 forint volt.

A legszembetűnőbb árnövekedést a tejtermékeknél tapasztaltuk, de az étolaj ára is folytatta még júliusban kezdődő drágulását, most már egy liter átlagos ára a 600 forintot súrolja.

(A grafikont itt nézheti meg nagyobb méretben.)

Mit főztünk ki?
Egy négyfős családi ebéd hozzávalóinak árát gyűjtöttük össze a hat nagy élelmiszerláncnál (Aldi, Auchan, Lidl, Penny, SPAR, Tesco). A mennyiségeknél fajlagos árat számoltunk, tehát bármekkora is volt a kiszerelés, általában a kilós egységárat néztük, kivéve a tojást, ahol tíz darabot számoltunk egységként, a száraztésztát, ahol a jellemző, félkilós zacskót, míg a vajnál és a sajtnál 10 dekás árat néztünk, kiszereléstől függetlenül. A termékeknél ugyanazokat a kategóriákat néztük, a száraztésztáknál például a négytojásos változatot, a tojásnál pedig legalább M-es méretet. A kiszereléseknél azt kerestük, amelyiknek a fajlagos ára a legalacsonyabb.

Ezekből számoltuk aztán ki egy ebéd árát, amely zöldséglevesből, sertéspörköltből, rántott csirkemellfiléből és almás pitéből áll. (A listában szereplő egyes termékek több fogáshoz is felhasználhatók, az egyszerűség kedvéért ezeket egy helyen jelöltük csak.)

A sorozat korábbi cikkeit itt olvashatja el
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!