A Budán működő színház csütörtök délután írta ki a Facebook-oldalára, hogy a kulturális államtitkárság arról értesítette őket, "a 2018. november 13. előtti törvény szerint járó 218 millió forintos taótámogatásból 50 millió forintot ítéltek meg" a részükre, vagyis
a 2018-as taóösszeg 77,1 százalékát – 168 millió forintot – az Átriumtól a minisztérium elvette."
Mint fogalmaznak, az értesítés szerint ezt az 50 millió forintos "kompenzációt" is csak abban az esetben kapja meg a színház, ha lesz rá forrás, ráadásul három részletben. A második két részletet további feltételekhez és beszámolók elfogadásához kötik majd.
Az Átrium úgy érzi, hogy az állam átverte őket. A színház "soha nem adott pénzt taóközvetítésért, és jegybevételének minden egyes forintja valós volt. A korábbi kormányzati nyilatkozatok fényében, miszerint aki tisztességesen dolgozott, az nem járhat rosszul, a megítélt részösszeg azt sugalmazza, hogy az Átrium valaha is tisztességtelenül használt volna fel közpénzt, ezt pedig határozottan visszautasítjuk."
Aki azt állítja, hogy 2019-ben a színházak biztonságban vannak, az vagy nem érti a rendszert, vagy nem akarja érteni - mondja Zsedényi Balázs, az Átrium produkciós menedzsere. A tao kivezetése miatt kénytelenek meghúzni a vészharangot, a színház működésének a napjai meg vannak számlálva. Sorozatunkban a magánszínházak kilátásait vesszük sorra a tao utáni világban.
A színházat jelenleg a közönség támogatásából működtetik, de a mostani értesítés fényében még több támogatót kell szerezniük, legalább százmillió forint adománynak kellene összegyűlnie, hogy erre az évre biztosítva legyen az intézmény működése.
"Ha a hiányzó százmillió forintot nem tudjuk egy hónapon belül megszerezni, akkor több előadásunk most, nyáron lesz látható utoljára, a nyár végén pedig legsikeresebb produkcióink utolsó előadásaival búcsúztatjuk az Átriumot. De nem ez a célunk, hanem a munka folytatása, hogy továbbra is működhessen ez a színház" – fogalmaznak.